Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-2
Puan Ver

Bütün atomlar belirli kurallar dahilinde hareket ediyorsa,optik kurallar hiçbir zaman şaşmıyor ise evrende nasıl kaos var diyebiliyoruz?

Bu durum evrende bir düzen olduğunu göstermez mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrende düzen var mı, yok mu sorusunu sorabilmek için, temel düzeyde bilimsel bir bilgi zemini oluşturmak zorundayız. Sadece bir kanun - yasa ile evreni yorumlayabilme konforuna sahip değiliz. Sadece evrende düzen olup olmadığı ile ilgilenin biri, bilgiye ulaşacak zahmete girmeden kısa yoldan bir evren yorumu elde etme amacı taşımaktadır büyük ihtimalle.

Konuyu kafamızda toparlamak gerekirse, büyük patlama ile birlikte entropi dediğimiz termodinamik ilkelerin 2.si hüküm sürmeye başladı. Bu ne demektir, evren oluşmaya başladığı ilk andan itibaren düzensizliğe gitmektedir. Aslında bu kolay anlamak için söylenen bir ifadedir. Temel olan, olasılıkların sürekli olarak artarak değişimi merkezde tutması gibi düşünülebilir. Biz düzeni, olasılıkların az ve mümkün olduğu kadar aynı işleyişte tanımlarız. Aslında bu hatalı öngörü, temel işleyişe zıttır. Neden. Buna geleceğiz.

Fizik evrende yasaların olması, onun bizim tanımımızla düzen içinde olduğunu göstermez. Biz kendi zihnimizdeki statik, mükemmel işleyiş şablonunu evrene uygulamaya çalışıyoruz düzen ararken. Oysa bu varsa, tasarımcıyı yargılamak, ona neyin nasıl olması gerektiğini söylemek gibi bir çelişkidir. Kütleçekim, termodinamik ilkeler, güçlü nükleer kuvvet, elektromanyetik kuvvet vs vs nin olması üzerine bir düzenli evren modeli oturtmaya çalışırsak, rasyonel olanı manipüle eden bir anlam yüklemeye çalışmış oluruz.

Entropinin hakim olduğu evrende, bütün düzenler kısıtlı bir süre direnebilir. Kuasarlar, yıldız sistemleri gibi düzenler geçici olara işler, eninde sonunda entropiye yenilir. En yakın örnek, biyolojik organizma. Belki de en karmaşık entropi direnişçisi canlı organizma. Enerji dönüşümü kullanarak, homeostazis- iç dengesini düzenini korumaya çalışır ve bunu bir süre başarır. Ölüm dediğimiz şey, entropinin hakimiyetinin bir sonucu aslında.

Evrenin tam bir kaos ortamı olmasını göremiyor olmamızın nedeni, bizim zaman algımızın evrenin işleyişini kavrayamayacak kadar kısıtlı olması. Oysa insan türünün dünyada görülmeye başlamasından bu yana geçen zaman, evren için neredeyse hiç hükmündedir. İşte evrenin sonsuzda birini görerek ona anlam yüklemeye çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz solar sistemin düzeni, bizim minicik zaman algımız için yeterli bir süre olduğu için, harika bir düzen, mükemmel sistem gibi tanımlamalar duyuyoruz. Bu tanım, büyük resimden mahrum biri için belki kabul edilebilirdi, ancak güncel bilimsel bilgiyle baktığımızda, daha açıklanabilir olduğunu anlıyoruz işleyişin.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizimkisi kadar büyük bir evrende, olabilecek her şey olacaktır.”
Larry Niven