Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Bulunan fosiller nasıl sınıflandırılır?

Diyelim ki bir fosil bulduk ve inceliyoruz. Bu fosilin bir ara geçiş formu, farklı bir tür, bilinen bir tür veya "x türü buradan evrimleşmiş. " diyebileceğimiz çıkarımları nasıl yapıyoruz? Hangi bilgileri referans alarak sınıflandırıyoruz? Örneğin bir ara geçiş formu bulunduğunda (tiktaalik) bunun önceden yaşamış bir türden ziyade ara geçiş formu olduğunu nasıl anladık?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Şöyle... Öncelikle fosilin yaşını öğrenmek gerekli. Ne kadar zaman önceden kalmış bir fosil bu? Bunu yapınca fosilin fiziki yapısına bakıyoruz, neye benziyor? Omurgalı mı, kabuklu mu, uçucu mu, sürünücü mü, kazıcı mı? Bunu tespit ediyoruz. Ettikten sonra da o fosili, hem o türün akrabalarının arasında hem de tür üzerine sahip olduğumuz evrimsel çizginin üzerinde konumlandırıyoruz. Ondan daha yaşlı ve genç fosiller ile karşılaştırıyoruz. Yapboz gibi. Eksik bir parça yerine konuyor.

Ara tür, ana tür sıfatları aslında birer yakıştırma. Tüm türler ara tür zaten. Hepsi bir şeyden başka bir şeye geçişin arasında. Ana tür ile ara türün farkı, ana türün, evrimsel değişime maruz kalacak çevresel etkiler altında kalmaması sonucu uzun bir süre evrim geçirmemesi nedeni ile o türe uygun görülen bir mertebe. Ana tür dediğimiz tür, sarsıcı çevresel etkilere maruz kalıp doğal seçilim baskısı görseydi ara tür olurdu zaten.

Özetle fosilin yaşını ve canlı taksonomisindeki yerini belirliyoruz. Sonra onu, zaman çizgisinde ait olduğu yere koyuyor, sonra da öncesi ve sonrasında yer alan fosillerle karşılaştırıyoruz. Benzer fosillerin atıyorum 1 milyon ve 500 bin yıllık örneklerini görürsek diyoruz ki "bu tür, 500 bin yıl evrim geçirmemiş" Ona ana tür diyoruz. Ama bazen de 700 bin yıl yaşındaki örnekle 800 bin yaşındaki bir örnek yapı olarak birbirinden farklı olunca diyoruz ki "bu bir ara tür" Çünkü uzun süre evrim geçirmeden kalamamış, değişen çevresel etkiler ile evrimsel baskıya uğramış.

Kabaca çizdiğim bu çerçeveye uyum sağlamayan tek bir örnek bulunmadı bugüne kadar. Eksikler var ama aykırı örnek yok. O nedenle evrim araştırmaları ve benimsenen yöntemler oldukça güvenilir.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın