Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Bizdeki hücreler de bize göre küçücük, size göre de koskoca evren birleşerek bir insan gibi bildiğimiz canlıyı veya popülasyonları oluşturabilir mi?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan Yazımlıcı, Mühendis, hücre kolektifi

Kısa cevap: hayır. Uzun cevap: çook zor; zaten gerek de yok.

Zeka, bilinç gibi kavramları ayrıca deşmek gerekebilir, ama konuyu dağıtmamak adına, "canlıyı hayatta tutmaya yarayan bir yanılsama" olduğunu not edeyim. İsteyen daha detaylı olarak araştırabilir. Çok gerekmedikçe, gezegenimizdeki canlılar bile çok detaylı bir bilinç seviyesine ulaşmıyorlar. (Ulaşanlar da birbirlerini rencide edip duruyorlar.)

Bu Reklamı Kapat

İçinde bulunduğumuz evren, akıllı canlıların varlığına imkan tanıyor, ki bu da aslında geçici bir dönem. Daha genel olarak, evrenimizin yasaları, maddenin oluşmasına ve görece uzun süre istikrarlı kalmasına izin veriyor. Karbon bazlı akıllı canlıların ortaya çıkması için birkaç milyar yıllık evrim süreci gerektiğinden, fiziksel saldırılardan (göktaşı, gamma radyasyonu, güneş patlamaları vs.) az-çok yalıtılmış sakin kaya gezegenlere ve oksijen, hidrojen, azot gibi elementlere ihtiyaç var. Başka elementler de teoride hayatı oluşturabilir, ama ben paramı her zaman karbona yatırırım. Sakin ortam için büyük mesafeler iyi bir başlangıç. Yani diğer gezegenlere, asteroidlere yakın durmak istemezsiniz. O da yetmez, tektonik hareketler, dağlar, bayırlar, ırmaklar, deltalar ve ayarında enerji gerekir. Bir nevi hassas bir yemek tarifi gibi duruyor, hayatın oluşumu.

Evrenin bizim gibi gözlemcilere izin vermesi, daha makro gözlemcileri imkansız kılmaz, ama mesafelerin büyüklüğünü ve bilgi akışının ışık hızıyla sınırlı olmasını dikkate almak zorundayız. Evrenin farklı köşelerinin şu anki genişlemeyle birbirinden nedensellik ilişkisini kaybettiğini biliyoruz. Yani bazı bölgeler, diğerlerinden haberdar bile olmayacak. Bu da "evrensel gözlemci" için bir nevi bunamak anlamına gelir. Kaldı ki, evrenin farklı köşeleri arasında, bizim beynimizdeki kadar hızlı bir bilgi akışı olduğu zaten söylenemez. Temel birimimiz galaksiler veya galaksi kümeleri ise, aralarındaki etkileşim radyasyon ve kütle çekiminden ibaret.

Bu Reklamı Kapat

Girişte bilincin bir yanılsama olduğuna değinmiştim. Evrene bilinç atfetmek, dinler, simülasyon teorisi vb. kurguların mantığı tartışılabilir, ancak kesin söylenebilecek şey, bu tür açıklamaların gene kendi zihnimizin hayatta kalma stratejilerinden biri olduğu. Yani bu tür konularda yanılma ihtimalimiz yüksek. Çevremizi basitleştirerek de olsa anlamak ihtiyacı duyarız. Çoğu zaman tüm detaylara aklımız ermez. O nedenle karmaşık yapılara baktığıızda "herhalde bilinçli ve benden üstün biri yaptı" demeyi seçeriz. İlk bakışta basit bir açıklama gibi görünse de, Occam'ın usturası prensibine göre, bilinçli yapılar çok daha fazla varsayıma dayanırlar. Kendimizi çok iyi anladığımızı varsayıp, çevremizde de benzer ve üstün yapılar görmek istememiz (en azından işimize gelince - yoksa örn. hayvanların bilinci o kadar da ilgimizi çekmiyor), anlaşılır bir davranış. Muhtemelen çocukken yetişkinlerin varlığını temel almakla da ilgili.

Özetle, evrenin hareketlerine, kendi koşullarımıza özgü bir bilinç atfediyoruz, ancak hem evren varolmak için böyle bir şeye ihtiyaç duymaz, hem de bizim anladığımız anlamda "kendinin farkında" bile olmak zorunda değil (olsa, muhtemelen çok yalnızlık çeker). Evrenin yapısından "bilinç" çıkamayacağını kanıtlayamayız elbette, ama çıkabileceğini arzu etmek gibi zaaflarımızı göz önünde bulundurmalıyız.

4
  • Raporla
Cevap

Evren her sey olabileceği gibi hic bir sey de olma potansiyeli taşıyor.

Sorunuzdaki gibi bir durum da olabilir. Belki de başkaları için hücre denen bir yapının içindeyizdir. Belki de başkaları için atom denilen bir yapının içindeyizdir. Belki birilerinin sadece deneyiyizdir. Belki simulasyondan ibaretizdir. Belki bizim evrenlere benzer sonsuz sayıda evren vardır, belki de sadece bizim evrenden ibarettir her sey...

Bu Reklamı Kapat

Bu noktada bilime cok sey borçluyuz. Bilim olmasaydı su an bu soruları bile muhtemelemen soramayacaktık. Bulutların üstünde tanrılar ve cennet yerin dibin de ise cehennem olduğunu düşünecektik belkide.

Bilim sayesinde varlığımızın ne kadar küçük olduğunu hatta evren ile kıyaslandığında yok bile sayılabilecek bir büyüklüğe sahip olduğumuzu öğrendik.

Bu Reklamı Kapat

Boyutlarımız sınırlı olsa bile hayal gücümüzün hic bir siniri yok aynı şekilde koskoca evreni düşünebilmek bu minnacık beynimizle koskoca evreni sorgulayabilmek ve keşfetmek, bilincine varınca gercekten muazzam bir özellik..

Şu an icin bildiğimiz bize göre... Yani bir insana gore cok buyuk bir sistemin içerisinde yer alıyoruz.

Evren disinda baska bir canlı var ise, ona gore ise bizler söylediğiniz gibi onların hücre benzeri bir sifatlandirma ile adlandırdığı bir yapının da icinde olabilme ihtimalimiz var. Bu sistem bizim hücrelerimiz ile aynı şekilde çalışmak zorunda degil.

Evreni keşfettikçe kapildigimiz o dehşet verici büyüklüğün benzerini... Eğer ki bir gün evren sınırına ulaşabilirsek yaşayacağımızı düşünüyorum. Yani icinde var olduğumuz evren dışındaki seyleri gorunce kapilacagimiz tek sey daha büyük bir dehşet olacak gibi geliyor bana.

Her şeyin sadece icinde bulunduğumuz evrenle sınırlı olmadığını düşünüyorum.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et