Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Birini neden takıntı haline getiririz, platonik olarak aşık oluruz? Bu durumdan nasıl kurtuluruz?

Birine duygusal olarak idealize edip takıntı haline neden getirilir?
13,175 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
225K UP
Düşünür

"Aşk yoktur idealleştirme vardır !". ismini unuttuğum bir psikologdan hatırladığım bir söz ve teknik olarak doğru da.

aşık olma deneyimi aslında bir "kendini beğenmeme" durumudur. bir insan kendi iç dünyasında 2 kutup arasında savaş verir: ego ve kendini beğenmeme. eğer bir insan kendini çok beğenirse aşık olamaz. egosu o kadar fazladır ki kendinden başka insanlara sevgi, saygı, zaman, para, fedakarlık vb. verme ihtimali düşer ve haliyle kendine sürekli bir şeyler yapılmasını isteyen bir insan tipi ortaya çıkar. eğer bir insan kendini hiç beğenmezse de aşık olamaz, çünkü bu seferde bu kadar güzel bir duyguyu hak etmediğini düşünür. mesela cüzzamlı yada ciddi bir cilt hastalığı olan biri aşık olamaz.

Tüm Reklamları Kapat

yani aşık olmak için bir miktar kendini sevmek ve bir miktar kendini beğenmemen gerekiyor. ne kadar kendini beğenmezsen o kadar fazla platonik aşık olma ihtimalin artıyor, ne kadar egoluysan o kadar karşındaki kişiyi önemsememe ihtimalin de artıyor. kendini beğenmeme durumu ya da ego durumu çocukluktan, gençlikten türlü türlü sebeplerden dolayı oluşur ki buraya girmicem, konudan sapmayalım.

kendini sevmeyen biri mükemmelliği başkalarında arar. çünkü bilinç altında duygusal bir kurtarıcı bulma isteğidir. kendine şunu söyler "benim bu kıza ihtiyacım var, o olmadan mutluluğu yakalayamam, o benim mutsuzluktan kurtuluşum.". şimdi size ironik bir şey daha söyliyim, genelde o gözümüzde büyüttüğümüz kişi de öyle çok mükemmel biri olmaz. gözümüzde biz onu büyültür, yüceltiriz. ona bambaşka bir anlam yükleriz. bu yüklediğimiz anlam ise bizim hedefimizdir. YANİ AŞIK OLDUĞUMUZ KİŞİ, ASLINDA OLMAK İSTEDİĞİMİZ KENDİMİZDİR!

Tüm Reklamları Kapat

bundan kurutulmak için zamanında kendime söylediğim bir söz var. bu söz biraz olsun bana yardımcı oldu. "YANILDIN! HATALIYDIN, YANLIŞ DÜŞÜNDÜN, YANLIŞ BİLDİN! O SENİN İHTİYACIN OLAN KİŞİ DEĞİL! VE ZATEN SENİ BU KADAR ÜZÜYORSA SENİN SEVGİNİ DE HAK ETMİYOR DEMEKTİR!" bunu bağıra bağıra kendime söylemiştim. ben de işe yaramıştı. diğer çözüm yolu ise bir başkasına aşık olmaktir:)

şunu eklemeliyim ki, aşk zayıflık ya da eziklik göstergesi falan değildir. hatta aşık olmadan geçen vakit benim için çöpe atılan vakit demektir. ama karşımızdaki kişiye bizi üzecek kadar anlam yüklemememiz gerektiğine inanıyorum. yukarıda anlattıklarım, okuduğum kitaplardan arta kalan hatırladıklarımdır, belirli kaynak veremiyorum o yüzden.

sağlıklı günler dilerim

693 görüntülenme
12
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Abdullah Vardar
Abdullah Vardar
1,170 UP
PDR mezunuyum

Yıllarca Psikoloji, felsefe dalıyla ilgilendim. Senin durumda olan yüzlerce insana yardımcı oldum. Bu durumdan kurtulmak için bir, kaç tane tedavi yöntemleri var. Sırasıyla uygularsan kurtulursun 2 hafta içerisinde.

1- https://youtu.be/Yu0A4-59DYA

Tüm Reklamları Kapat

2- https://youtu.be/gOMdQeRydkI

3- https://youtu.be/JBoXf1OG_vQ

Tüm Reklamları Kapat

4- http://erkekadam.org/2017/03/24/en-buyuk-hata-o-cok-ozel-kadinin-pesinde-kosmak/

5- https://youtu.be/-9whUKtxaS4

6- https://youtu.be/3UEIgCLz3Qs

7- https://youtu.be/Y7FICmxTH0I

526 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Güç Sahipleri Neden Yozlaşıyor? | Stanford Hapishane Deneyi Gerçek mi?
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Dokunduğunuz Bebekler Neden Kıvrılıyorlar? | Galant Refleksi
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close