Sorulara Dön
5
Psikoloji & Psikiyatri

Birilerine neden hayranlık duyarız?

Doğada bu var mıydı?

2
Teşekkür (6)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Mesela, o kişiyi gördüğümüzde mutluluk hormonumuz artıyorsa ve dış görünüşünü, veya iç görünüşünü beğenirsek o kişinin kendimize daha yakın kişilikte olduğu düşüncesine varıp, ona hayranlık duyabiliriz. [Bunlar kendi düşüncelerimdir, fakat aşağıda bilimsel bir kaynak ekledim oradan inceleyebilirsiniz]

205 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Betül Ertaş. Hayranlık Nedir Ve Neden Hayran Olma İhtiyacı Duyarız?. (14 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 12 Haziran 2021. Alındığı Yer: Wannart | Arşiv Bağlantısı

"Doğada bu var mıydı?" sorusuna cevaben;

Hayranlık duygusu, sosyal olarak gelişmiş canlılarda olabilir diye düşünüyorum. İnsanlar, Maymunlar, Yunuslar sosyal olarak gelişmiş canlılardır. Yunusların birbirlerine hayranlık duyup duymadığını bilmiyorum. Maymunlar konusunda, "imrenme" diyebileceğim bir davranışa şahit olmuştum. Tabi bu, insan vücut dilinin küçük bir yorumlaması benim açımdan, yani kanıt olarak geçebilecek bir şey değil. O videoyu buraya atıyorum;

Ceviz Kıran Orangutan

Birilerine neden hayranlık duyarız?

Hayatı yaşayış biçimleri, bilgi birikimleri, toplum içerisindeki hal ve hareketleri veya ürettiği eserler vs. "hayran" olmamıza vesile olabilirler.

Her insanın yetiştiği ortam farklıdır ve "x" kişisi sadece bizim açımızdan mükemmel olabilir. O kişi olmayı isteyip ,kıskançlık da duyabiliriz. Hayranlık kavramının, kıskançlık kavramı ile bir alakası olabilir diye düşünüyorum, (biraz da fiziksel olarak hayranlık duymaktan yola çıkarak.) Her hayran, hayran olduğu kişiyi kıskanır demekte doğru değildir.

Kıskançlık değil de başka bir duygu ile de ilişkisini kurabilirim, "sevgi". Sosyal açıdan gelişmiş canlıları sayarken yakın dostlarımız köpekleri eklemeyi unuttum. Sahibine sevgi duyan bir kedinin ya da köpeğin sahibine "hayran hayran" baktığı videoları çoğumuz görmüştür. Belki "hayranlık" sevgiden evrimleşmiş bir duygudur. Fakat, hayranlığın neden ve nasıl ortaya çıktığı konusunda bilgim yok.

Yazdığım yazıların bilimsel bir dayanağı yoktur, kendi fikir yürütmelerim ile yazdığım cümlelerden ibarettir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın