Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ecem Kaya
Ecem Kaya Üye
2
Birden fazla elektrikli alet çalışırsa elektrik kısa devre yapar mı?
Evde birden fazla elektrikli alet çalıştırdığımda sigorta atar , elektrik kesilir vb. şeyler duyuyorum . Peki ama bu doğru mu , doğruysa neden ve nasıl ?
427 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Okan Kaylan
Okan Kaylan Elektrik-elektronik mühendisi

Hayır, evde birden fazla elektrikli alet çalıştığında sigorta atar ya da "kısa devre yapar" demek doğru değildir. Öyle olsaydı aynı anda sadece bir adet elektrikli alet çalıştırabilirdik. Bu da çok saçma bir durum olurdu :)

Ama çalışan elektrikli alet sayısı arttıkça sigortayı attırma ihtimalimiz de o kadar artar diyebiliriz. Aslına bakarsanız adetten ziyade harcadıkları enerji önemlidir. Örneğin ısı üretmek için bolca "elektrik yakan" bir ütü, onlarca led lambadan daha fazla güç harcıyor olabilir. 10 adet ampul sağlıklı bir şekilde yanabiliyorken onların yerine takacağımız bir ütü sigortayı attırabilir.

Sigorta aslında devre kesici olarak çalışan bir güvenlik elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanır ve devreye giden tüm akım aslında sigortanın üzerinden geçer. Örneğin evlerimizde genellikle sigorta kutusu içerisinde pek çok sigorta bulunmaktadır. Bunların her biri evin belli bir kısmına giden elektrik hattına bağlıdır ve bu hatlardaki tüm akım bu sigortaların üzerinden geçer. Sigortalar sürekli olarak üzerlerinden geçen bu akım değerlerini izler ve belirli değerlerin üzerine çıktığı anda mekanizması (kullanım yerine göre çok farklı türde ve mekanizmada sigorta elemanı mevcuttur) aktive olarak devreyi keser ve akım akmasına engel olur. Tabiki bir fabrikayla ya da bir hastanenin MR odasıyla ortalama bir aile evi için aynı değerlerde sigortalar kullanılmamaktadır. Bu değerler cihazlarımızın ve elektrik tesisatımızın zarar görmemesi amacıyla aydınlatma ve iç tesisat prensiplerine göre belirlenmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Not: Yeterli gördüğüm iki adet yerli kaynağı ekte bırakıyorum ancak asıl kaynağım hocam Dr. Aysel Ersoy'a saygılarımla :)

388 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Elektrikport (Güncel Ve Aktif Bir Site, Meraklılara Tavsiye Edebilirim). (20 July 2020). Alındığı Tarih: 20 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Diyot.net. (20 July 2020). Alındığı Tarih: 20 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Bülent Turan
Bülent Turan öğretmen + elektrik elektrnik müh.

Binanın elektrik projesi çizilirken binanın kullanım amacına uygun olarak bazı elektrik hesaplamaları yapılır. buna aydınlatma ve diğer kullanılabilecek bütün aletler dahildir. Hatta telefon internet vb. hepsi çizilir projede. eğer bu bina bir ev ise evde kullanılacak aletler bellidir. özellikle eklenmek istenen alet olursa başka tabi. ama standart olarak beyaz eşya vb. aletlerin çekeceği güç bellidir. buna göre evlerin linye hatlarının hangi kablo kesitinden olması gerektiği hesaplanır. örneğin çamaşır makinesi mimari plana göre genelde banyoda çizilir ve 2500 w hesaplanır. tabi değişiklik gösterebilir. mühendisin farkı doğru hesabı yapabilmesi. kablo kesiti düşük seçilen bir hatta hesaplanandan fazla güç (I x V ) çekilirse kabloda ısınma akabinde hasar meydana gelir ve yangın buradan çıkabilir. bu sebeple çekilecek akıma göre bir sigorta ayarlanır ve eğer gereğinden fazla akım geçerse sigorta devreyi keser. tehlikeyi önlemiş olur.

örneğin meskenlerde biz 220 V kullanıyoruz. bir aletin çalıştığı güç değeri 2000 W/h buradan akımımız

I= W/V = 9,09 A çıkar. böyle birden fazla alet kullanıldığında amper artar ve sigorta devreye girer.

Bu Reklamı Kapat

153 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Öğr. Gör. Volkan Erdemir. Elektrik Proje Çizimi. (02 May 2021). Alındığı Tarih: 02 May 2021. Alındığı Yer: klu.edu.tr | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et