Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mehmet A.
Üye
0

Bir şeyi herkesin aynı şekilde görüp algıladığının kanıtı nedir?

Mesela bir insanın sureti, bir maddenin şekli, rengi vs. gördüğümüz şeyleri herkesin aynı şekilde gördüğünün kanıtı nedir?
343 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
182K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bu qualia problemi denen şeydir ve çözülmüş değildir. Çünkü hiç bir zihin kendi deneyimini başkasına doğrudan aktaramaz. Aktarmak için kavramlar, dil veya başka türlü aracılar kullanmak zorundayız. Bunlar da uyuşma ise örneğin bir şey üzerinde kavramsal uyuşma ise gerçek anlamda zihinsel deneyimlerin uyuştuğu anlamına gelmez. Örneğin benim gördüğüm kırmızıyı size anlatmamın tek yolu kavramları kullanmak veya kırmızı rengi size göstererek bu kırmızı dememdir. Ama sizin gördüğünüz ve kırmızı dediğiniz şey ile benim gördüğüm şey aynı şey mi bu zihinsel deneyim anlamında belli değildir. Bu yüzden kavramsal anlamda kırmızı kavramı üzerinde uyuşsak da bütün insanlar kendi zihinsel deneyimlerine mahkum olduğundan iki zihnin deneyimlerini birbirine doğrudan aktaracak bir yol veya teknoloji var olmadıkça qualia probleminin çözümü yok görünmekte. Bir gün beyin dalgalarının içeriğini okuyacak bir Nano teknoloji gelistirisek bu sorun çözülür. Ünlü fizikçi Michio kaku kitabında beyin dalgalarının frekanslarının çok düşük olduğunu ancak ilerde bu düşük frkeansları çözecek bir teknoloji gelistirisek beyin okuma yapmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Bu kadar düşük frekansları çözecek teknolojinin ise kuantum fiziğinden geçmemesi olanaksız görünüyor. (Beynin en güçlü yaydığı frekans 13 Hz ve üstü beta dalga frekansıdır. Bu frekans 13 Hz dan 30hz yükselebilir. Beta dalgaları bilinçli düşünme ve odaklanma halinde yayılan dalga frekanslarıdır)

130 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close