Puan Ver
11
Puan Ver

Bir karadeliğin uzak bir galaksiden gelen ışığı bükmesi sonucu galaksiden iki tane varmış gibi gözükmesine neden olan doğa olayı nedir?

( dünya x karadelik x galaksi ) tek bir doğru üzerinde olduğunu ve dünyadan baktığımızda 2 tane galaksiymiş gibi gözükmesi. Youtube'ta ya da bi yerde okumuştum bir türlü bilgi bulamıyorum. Umarım uydurmuyorumdur. (neil degrasse tyson ve ya lawrence krauss'un bir videosu olabilir)

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
3 Cevap

Herhangi bir cismin arkasından gelen ışığı kendi kütleçekimi alanı ile bükmesine gravitational lensing deniyor. Bu etkiden dolayı bir çok galaksi gökyüzünde olduğundan farklı noktada gözüküyor.

Yeterince kütleli bir yapının arkasındaki bir galaksinin birden fazla gözükmesi astronomide yaygın bir durum. Fakat sadece bir karadelikten dolayı oluyor mu bilmiyorum, bildiğim kadarıyla tek bir karadelikten çok daha fazla kütle gerekir bunun için.Bu olgunun yaygın örneği Abell 2218 galaksi kümesi (içinde on bin kadar galaksi var). Bu galaksi kümesinin arkasında kalan bir sürü galaksi birden fazla gibi gözüküyor.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Wikipedia Gravitational Lensing
  2. Wikipedia Abell 2218 galaksi kümesi

Bildiğim kadarıyla karadeliklerin kara tarafı ışığın o hızla kurtulamayarak merkeze çekildiği tafartır. kara tarafın bittiği yer ise olay ufkudur. olay ufkundan dış taraftaki nesneler (ışık da dahil) çekilmekten kurtulsa bile sonuçta hala karadelik tarafından güçlü bir çekim gücüne maruz kalıyorlar ve fotonlar düz bir çizgide değil, biraz bükülmüş bir rota çizerek ilerliyorlar. 

bu parçacıklar gözümüze veya onu tespit eden cihaza farklı açıdan geldiği için ışık veren nesnenin konumunu farklı ya da birden çok olarak algılıyoruz. 

Aslında işin özeti şu: karadeliğin kara olmayan tarafını ortası boş cam küre gibi düşün. Biraz benzerlik var sanırım.

 

Favorilerime Ekle
1
Bu ışığın mercek etkisi dediğimiz durum. Çok uzağımızdaki bir nesnenin ışığı bize dogru yola çıktığında ışığı kırabilecek herhangi bir nesneye çarpıp, ışığın önündeki engelin her iki tarafından yansıması. Einstein’in görelilik teorisini 1919 yılında bu yolla test etmişlerdi. 
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Profesyonel bir gerici, gerçek değişimin potansiyel kaldıracını hemen fark eder ve bundan nefret eder.”
Stephen Buranyi
Geri Bildirim Gönder