Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
12
Puan Ver

Bir karadeliğin uzak bir galaksiden gelen ışığı bükmesi sonucu galaksiden iki tane varmış gibi gözükmesine neden olan doğa olayı nedir?

( dünya x karadelik x galaksi ) tek bir doğru üzerinde olduğunu ve dünyadan baktığımızda 2 tane galaksiymiş gibi gözükmesi. Youtube'ta ya da bi yerde okumuştum bir türlü bilgi bulamıyorum. Umarım uydurmuyorumdur. (neil degrasse tyson ve ya lawrence krauss'un bir videosu olabilir)

3
75
Sullen *
12
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Herhangi bir cismin arkasından gelen ışığı kendi kütleçekimi alanı ile bükmesine gravitational lensing deniyor. Bu etkiden dolayı bir çok galaksi gökyüzünde olduğundan farklı noktada gözüküyor.

Yeterince kütleli bir yapının arkasındaki bir galaksinin birden fazla gözükmesi astronomide yaygın bir durum. Fakat sadece bir karadelikten dolayı oluyor mu bilmiyorum, bildiğim kadarıyla tek bir karadelikten çok daha fazla kütle gerekir bunun için.Bu olgunun yaygın örneği Abell 2218 galaksi kümesi (içinde on bin kadar galaksi var). Bu galaksi kümesinin arkasında kalan bir sürü galaksi birden fazla gibi gözüküyor.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
5

Kaynaklar

Bildiğim kadarıyla karadeliklerin kara tarafı ışığın o hızla kurtulamayarak merkeze çekildiği tafartır. kara tarafın bittiği yer ise olay ufkudur. olay ufkundan dış taraftaki nesneler (ışık da dahil) çekilmekten kurtulsa bile sonuçta hala karadelik tarafından güçlü bir çekim gücüne maruz kalıyorlar ve fotonlar düz bir çizgide değil, biraz bükülmüş bir rota çizerek ilerliyorlar. 

bu parçacıklar gözümüze veya onu tespit eden cihaza farklı açıdan geldiği için ışık veren nesnenin konumunu farklı ya da birden çok olarak algılıyoruz. 

Aslında işin özeti şu: karadeliğin kara olmayan tarafını ortası boş cam küre gibi düşün. Biraz benzerlik var sanırım.

 

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Bu ışığın mercek etkisi dediğimiz durum. Çok uzağımızdaki bir nesnenin ışığı bize dogru yola çıktığında ışığı kırabilecek herhangi bir nesneye çarpıp, ışığın önündeki engelin her iki tarafından yansıması. Einstein’in görelilik teorisini 1919 yılında bu yolla test etmişlerdi. 
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar doğaya zorla değil, onu anlayarak hükmederler. Bu nedenle bilim, sihrin başaramadığını başarmıştır. Çünkü doğayı büyüyle etkileme peşinde koşmamıştır.”
Jacob Bronowski