Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Bir ideolojiye saplanmak yerine şartların getirdiğine karşılık bir çözüm bulan merkezci bir düşünce ne kadar politikaya uygundur?

Şartlara göre hareket bir politikacı hem otoriter hem liberal hem eşitlikçi hem liberal hukukçu olabilir. Yani bir merkezci gibi düşünebiliriz. Peki merkezci olmanın nesi yanlıştır?

2
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba.Mevcut düzen statükocu değil zaten (Genel kontekst'ten bakıyorum ülkemiz özelinde konuşmuyorum).Pazar nerede ise tezgah orada.Fukuyama'nın dediği gibi :"İdeolojilerin sonu göründü/geldi".Tabii ki belli kurallar çerçevesinde bazı şeyler değişmiyor, belki de değişmeyecek.Ama tabii,burada toplumsal yargılar ve öteden beri gelen statükocu düşüncelerin etkisi var.Yeni nesiller eskiye nazaran çok daha farklı düşünüyor.Merkezci olmak birçok surette doğru değildir.Çünkü kozmopolit bir coğrafayada,epey bir düşünsel farklılıklarla karşılaşırsın.Farklı düşünceler merkezci komutlarla yönlendirilmek istemezler.Niye istesinler ki? Dünyanın neresine bakarsanız bakın,özgür,seküler,marjinal vesaire gibi modernist tanımlar çerçevesinde değerlendirilebilecek bir anlayış yoktur(Antitezi olan arkadaş varsa cebine iki tane daha argümanını koysun.Almanya'da bu hafta "Devlet,coronavirüs bahanesiyle bizi uyutuyor" diyen Alman halkı,derisi farklı diye ayrımcılık gösteren Nazi anlayışı,buraya son dem'de olmuş yüzlerce iğrenç olay sığdırılabilir ama yazımın mehabetine saygımdan paylaşmayacağım.).Bunu en optimum seviyede uygulayan anlayışlar vardır sadece.Ve bu ülkeler adını söylememe gerek yok zannediyorum; eğitimde,endüstirde,ekonomide hayli yol katetmiş görünüyorlar.

201 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

İdeoloji saplantısı denilen asıl olaydan bahsetmek istiyorum: Öncelikle eğitim. Bir bireyin ideolojisini belirleyen en önemli etken, aile, arkadaş çevresi, toplumda edindiği statü sebebiyeti ile oluşturduğu çevre. Bir birey yetiştiği bu toplumda ona verilen baskılayıcı ideolojik safsataların etkisine mutlak olarak maruz kalıyor. Bunlar bireyi etkilendiği ideolojiye pozitif veyahutta tam tersi negatif, ters bir etki yaratabiliyor. İnsanlar ideolojileri bir gereklilik gibi görüyor, bir ihtiyaç, zorunluluk barındıran bir düşünce yapısı olduklarını sanıyor. İdeolojiler bireyin ruhuna, kalbine ve özellikle beynine işleyen idealist düşünceler bütünüdür. Bu düşünce ve fikirler bireye gayrimeşru olan tüm eylemleri, meşrulaştırmak adına yaptığı eylemlere büründürür. İdeolojik bağlılıklar bireye şart koşulan gerekli eylem ve hareketi sağlamak adına fikirsel düşüncelerin empoze edilmesi ile başlıyor. İdeoloji kavramının kesin bir çıkış tarihi yoktur, insanlar bu fikir ve düşünce sayılan siyasi eylemleri benimsemiş ve kutuplaşmak, birbirlerini ötekileştirmek adına ideolojilere sığınmıştır. İdeolojik saplantı, insanların dinamik bir eyleme geçmesi adına idealist düşünceler empoze etmeye devam ettikçe, birey mevcut "X" ülkesinin içeresinde yer alan ekonomik-sosyal-siyasi-yaşam şartları gibi konuların sebebiyetini kavrayamıyor ve bunun suçlarını yine karşıt ideolojiden sorumlu olduğunu savunuyor.

Merkeziyetçi yapının oluşması için ya milli mücadele dönemi gibi bir savaş yaşamamız ya da gökten mesihin inmesi gerekiyor.Yani ya zorunluluk ya da çoğunluğun inandığı ilahi bir güç. İnsanların ideolojik safsatalarından kendi özgür düşünceleri ile prangasından kurtulması, insanların ortak bir değer, ortak bir yapıda buluşması adına birleştirici bir gücün, ahlaki ve etik olarak aynı zamanda hukuksal ve genel irade adına kendi değerlerini oluşturmasıdır. İdeolojiler, ahlaki ve etik konulardan bahsetmez, hukuk üstünlüğü tanımaz, toplumun yaşam şartlarını düşünmez(çünkü en iyi yönetimi sadece kendi iktidara gelirse düzeleceğini söyler.) insanları kutuplaştırır, gerçeği görmekten alıkoyar. Mevcut ideolojilerin yok olması ve insanların ortak amaç ve gayeleri adına ortak bir değerde buluşması, sorunlara çözüm bulmada gerekli olan en öncelikli maddi eylemdir.İdeolojiler, insanların düşünce yapısını bozarak, gerçekleri görmesine engel sebebiyeti veren en önemli konudur.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sahtebilim, virüs gibidir. Düşük dozda zararsız olabilir; ancak belli bir seviyeye ulaşınca mide bulandırır.”
Phil Plait