Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Zengin
Ali Zengin
126K UP
Üye
1

Bilim tanrının var olma/olmama olasılığı hakkında ne diyor?

Bilimsel olarak olma olasılığı mı yüksek olmama olasılığı mı? Veya bilim bu konu hakkında bir bilgiye sahip mi?
1,138 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Bilim bu konuda bir şey demiyor. Tanrı, bilimsel yöntemle gözlenemediği için bilimsel olarak varlığı veya yokluğu çalışılamamaktadır, bilimin alanının dışındadır. O yüzden bilim bu konu ile ilgilenmez. Çalışamadığı bir "şey" ile ilgili olasılık da veremez. O yüzden bu olasılık size bağlıdır. "Bilimsel" olarak olasılık verilemediği için "inançsal" olarak inanma ihtiyacınıza göre bir olasılık verebilirsiniz.

221 görüntülenme
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Timuçin Kurt
Timuçin Kurt
10K UP
Bilimsever, kitapsever

Bilim biraz da "felsefe"nin sorduklarının cevaplanma çabasıyla ortaya çıkmış diyebiliriz. Mesela "neden şimşek çakar?" vb diye sorulursa ilgili bilim insanı + ve - yüklerden , bunların çakışmasından, bulutların yapısından vs bahsederek konuyu açıklamaya çalışır. "tanrı" kavramı şimşek, yer çekimi, ışık vb gibi kavramlardan farklı olarak "soyut" bir kavramdır. Soyut kavramlar tamamen herhangi bir kişinin tasavvuru ya da bir grup insanın "sorgulamadan" kabul ettiği kavramlardır. Bilim bir kavramı hiçbir zaman doğrudan kabul etmez, önce sebep-sonuç ilişkileriyle karşılıklar arar, ölçülebilirlik arar, tekrarlanabilirlik arar, gözlemlenebilirlik arar sonrasında belirli sayısal, istatistiksel veriler elde eder ve en sonunda bir hipotez ortaya koyar.

Eğer ki bilim bir tanrının varlığını ya da yokluğunu kabul ederek bir yola çıksaydı zaten bilim olamazdı. Çünkü yaygın olarak tanrı inancı ya bir dinin ya da inanç öğretisinin ana ögesidir, inanç, din, öğreti vb her ne ise bunların hepsi değiştirilemez dogmalara sahiptir ve bu yüzden değiştirilemezlik bilimin doğasına terstir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuçta bir tanrı var ya da yok diyelim, bu bilgilere ulaşabilmenin tek yolu yine bilimdir... Çünkü her bilimsel gelişme bize yaşanan en küçük şeylerin , uzak galaksilerde ya da evrenin herhangi bir yerindeki bir fenomen gibi pek çok şeyin bile nedenlerini açıklıyor olması gerçeğidir.

Bilim aşama aşama ve bir öncekinin üzerine koyarak ilerler, yeterli kanıt olduğunda ise bir önceki bilginin yanlış olduğunu bile kabul edebilir. Bu yüzden tanrı, cin, melek, şeytan, ruh gibi soyut kavramlarla uğraşmak yerine imkanı dahilinde gözlem ve deney yapabileceği, sonucunda da kanıtlanabilir, ölçülebilir cevaplar verebileceği kavramlarla ilgilenir.

Tüm bunlar bilimin tanrıyı yok ya da var sayması gibi bir durumu işaret etmez, bilimin sadece somut veri ve bilgilerle çalıştığını gösterir. Dolayısı ile tanrı var/yok olabilir temelinde bir olasılık/ağırlık merkezi olabileceği durumu pek de mantıklı değil çünkü bilimin çalışma şekli buna izin vermez...

227 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close