Sorulara Dön
5
Felsefe

Bilgi sınırlı bir olgu mudur?

Eğer bilgi sınırlıysa, bilim günün birinde her şeyi keşfetmiş olmayacak mıdır? Yoksa bulacağımız her cevap yeni sorular doğuracağından bilginin sınırı yoktur diyebilir miyiz?

2
473 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilgi, kendisine ulaşım türlerine göre ayrılabilir. Bu ayrım, bilginin tanımını da değiştirebilir ve böylelikle sınırlı olup olmadığı tartışılabilir.

Buna göre, bilgi; akıl yolu ile, gözlem ile, keşif - rüya gibi metafizik yöntemler ile ve Jung deyimiyle, gelişmiş bir gözlemleme metodu olan sezgicilik ile elde edilir (Bu sezgicilik Jung'un sezgiciliğidir).

Gözlem ve Jung'un sezgiciliği, gözlemin yani evrenin sınırları ile koşut bir sınırlılığa sahiptir. Fakat akıl yolu için aynı şey söylenebilir mi? Bu tartışmalı bir konudur. KEşif - rüya türü metafiziksel bilgi ise bunu ortaya koyan kişinin özel deneyimleri ve hayal gücü ile sınırlı olacaktır.

333 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Nitelikli soru, bütün cevaplardan değerlidir. Bu soru da değerli bir soru.

Bilginin sınırının olup olmadığı üzerine konuşuyor olmamızın nedeni, bizim onu bütün olarak anlayamıyor olmamız. Biz niye belli konularda uzmanlaşmak ile yetiniyoruz da, her konuyu eşzamanlı olarak öğrenemiyoruz.

Çünkü bütün organizmalar, fiziksel uyaranları belli bir kısıtlılık ile deneyimler. Yani evreni olduğu gibi değil, sahip olunan kısıtlılığın izin verdiği haliyle deneyimleriz, bilebiliriz. Temel olan, yaşamda kalmaktır. Mutlu olmak, gizemleri çözmek, keşifler yapmak, deha olmak gibi şeyler değil. İşte bu kısıtlılık UMWELT olarak tanımlanmakta.İnsanın da sahip olduğu umwelt, onun bilgiye ulaşmada sahip olduğu kısıtlılığın da ifadesi aynı zamanda. Bilginin tamamına ulaşmak için önce ulaşılabilen parçaları analiz edip anlıyor, sonra bunları birleştiriyoruz. Birey olarak büyük oranda 1-2 konuda uzmanlaşabiliyoruz sadece. Holistik düşünce yapısı, belli bir alanda uzmanlaşmanın yaygınlaşması ve derinleşmesi sonucu, artık farklı alanlarda da kısa sürede ileri düzeyde bilgi edinebiliyor olmamızın bir sonucu.

Bir okyanusun sınırsız olup olmadığını anlamak isterken kullandığımız kabın, okyanustan aldığı miktar sınırlıysa, deney yaptığımız kap ile okyanusu tartamıyoruz demektir. İşte biz de bilginin sınırsız olup olmadığı konusunda umwelt kabıyla çok net konuşamayız gibi görünüyor. Teorik olarak parçalardan gittiğimiz her bütün, başka bir bütünün parçası olacağı için (bilgi bazında), sınırlı yapımızla bilginin ne kadar kısmına ulaşabilirsek ulaşalım, ufukta beliren flu alan ile ilgili yorum yapma olasılığımız kesin konuşmaya yetmeyecek bir sisli alan olarak kalacak şimdilik büyük ihtimalle. Şimdilik demek zorundayız, çünkü her dönemin İMKANSIZı, kendinden sonraki dönemin SIRADANı olmaya mahkum şekilde ilerliyoruz bilimsel teknolojik anlamda.

Kısaca, kapsamını bilmediğimiz, sınırlarını rölatif deneyimlediğimiz (umweltin izin verdiği miktara göre), her yeni bilgide de bize göre değişen yapıda gibi görünmekte bilgi.Bu açıdan bilginin nasıl olduğunu bilmesek de, bizim sınırlarımızın olduğu kesin. :)

351 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın