Sorulara Dön
1
Felsefe

Big bang teorisi ile başladıysa her şey eğer onu oluşturan gaz kütleleri vesaire. Onlardan önce ne vardı en başa dönemiyorum nasıl oluştu?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncesinde ne olduğu hakkında farklı görüşler var ama hiç birisi bilimsel veriler ve donelerle kanıtlanamadığı için geçerlilik görmüyor. En çok taraftarı olan görüş ise balon evrenler teorisi.

Esasen benim takıldığım nokta sorudaki "gaz kütleleri" oldu. Şunu bilmemizde yarar var; Big bang'te maddeler 1 noktada toplu değildi ki madde yoktu. Sadece enerji vardı, kütlesiz saf halde enerji. Big bangten yaklaşık 1 saniye sonra başlayıp ortalama 3 dakika süren aşamada hidrojen, helyum ve lityum çekirdekleri oluştu.

135 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Bir de bu konuda şöyle birşey var mesela bunun bir süreklilik olduğunu düşünenlerde var yani evrenin sürekli patlayıp büzülmesi

Şöyle ki;

Eğer bir gün evrende birbirlerini kütleçekimi açısından fazlaca etkileyecek kadar çok gezegen , yıldız , galaksi filan olursa bu evrenin genişlemesini zorlaştırır çünkü kütleçekimleri birbirlerini birbirine çekmeye başlayabilir bu durumda bir büzülme ve olası büzülme sonucu tekrar bir big bang söz konusudur . Peki biz bu durumun olası olup olmadığını anlayabilirmiyiz? Evet ama teknolojik açıdan biraz zor çünkü bunun için örneğin en yakındaki kuasarı gözlemleyerek kırmızıya dönüşüne (Doppler etkisi dolayısıyla)bakmamız gerek . Bu döngü söz konusu olan sonsuzluk ve başlangıç olmaması dolayısıyla insan algısını biraz zorlar ayrıca bence örneğin bir yeni patlama sonucu yeteri kadar gök cismi oluşmazsa yeni bir büzülme söz konusu olmayabilir aslında bunun tam olarak sorunun cevabı niteliğinde olmadığınında farkındayım ama zaten kesin bir cevap yok .

Umarım yanlış bir bilgi vermemişimdir:)

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Bilmiyoruz.

Bu tarz ilk olaylarda insan bilgisi her zaman zorlanmıştır. Ancak gelişen teknoloji ve bilim ile insanlık gün geldiği gün bu sorunun cevabını da bulmayı başarabilir. Şu an için elimizde bu konuyu kesinlikle anlatan herhangi bir veri maalesef ki yok. Ancak bu direncinizi kırmasın. Bir gün bilim bu konuda daha kesin verilerle konuşabilecektir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın