Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5
Beynimiz bilinç altında, başka beyinlerle iletişime geçebilir mi veya geçiyor mu?
Yani biz birini düşündüğümüz de bazen o düşündüğümüz kişiden bir etkileşim alabiliyoruz.. Bu hep denk gelemez herhalde. Bazen bunu hissetmek olarak algılıyoruz. Ama acaba başka bir durum olabilir mi?
1,005 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Biyolojik organizma olarak hücrelerin birbiriyle, organların ve sistemlerin birbiriyle çok yakın iletişimi olduğunu düşünürsek, salgılanacak bir hormondan vücudun her yerindeki yağ dokularının anlık haberinin olduğu üzerinden bir ileri düzey bağlantı yapısından bahsedebiliriz. Biz daha birey merkezli üst yapıda olduğumuz için, bu kendi için değil bütün için yaşama çalışma modelini garip buluyoruz. Oysa birimler tamamen bütün için çalışır yaşar. Hatta bütün için düzenli olarak intihar ederler. (apoptozis) Bu kadar sıkı bir bağlantı yapısının zemininde oluşmuş biyolojik organizmaların birbiriniden bilinçdışı seviyede haberinin hiç olmamasını beklemeyemeyiz aslında.

Bütün elektrikle çalışan yapılar elektromanyetik alana sahiptir. Beyin ve sinir sistemi de sodyum potasyum calsium gibi iyonların taşınması ve belli bir aksiyon potansiyeline bağlı elektrik sistemidir. Bu yüzden her beyin de bir elektromanyetik alana sahiptir. Biliyoruz ki kalbin elektromanyetik alanı beyne göre daha geniş bir alana etki etmektedir. Bilimsel deneylerde gözlemcinin, deney hayvanının davranışına bu yolla etki ettiği ile ilgili görüşler mevcut günümüzde. Yani biz bilinç düzeyinde anlayamasak da, beyinler arasında elektromanyetik alanlar üzerinden bir iletişim yüksek ihtimal olabilir. Bu evrimsel süreçte hayatta kalmanın bir savunma mekanizması olarak da görülebilir. Uyurken bize bakan birinden gelen uyarının bizi uyandırması ile başlayıp olumsuz bir hisse kapılıp aniden blulunnduğu yerden uzaklaşan bir bireyin olduğu yere hızla bir yırtıcı vahşi hayvanın yaklaşmasına kadar giden bir karmaşık etkileşim. Diğer yandan aşık olmak da beyin bağlantısı. Evrimsel süreçte merkezde yaşamda kalmak olduğu için daha çok kötü senaryolarla karşılaşıyoruz ancak, hayatta kalmanın 2. noktasıysa üremek. Bunun içinde güçlü bir bağ gerekiyor ki, uzun süreli birliktelik ve çocuk bakımı (bakıma daha uzun süre muhtaç bebek) mümkün olsun.

Bunun yanında 100 maymun deneyinden biliyoruz ki, beyinler bizim bilmediğimiz bir şekilde birbirine gerçek anlamda bağlı. Felsefi, uçuk kaçık bir söylem değil. Evet ORTAK BİLİNÇ ile beyinler birbirine bağlı. Bir düşünce bir popülasyon içinde belli bir eşik değere ulaşacak kadar yaygınlaştığında, anlık olarak bütün popülasyona yayılır.

1,065 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
  • Raporla
Cevap

Merhaba

Sorduğun soruyu aslında kendinde cevaplamışsın. Bu kadar tesadüf elbette ki olamaz.

Ersals cok guzel bir yanıt vermiş. Tamamiyle katılıyorum. Birebir iletişim yaşamış biri olarak, söylediğinin bir gerçeklik olduğunun, henüz yeterli bilgiye sahip olmadığımiz icin bilimsel olarak tam olarak kanıtlanamadiginı düşünmekteyim.

Bu Reklamı Kapat

Yurt disinda olan biriyle, inanılmaz bir deneyim yaşadığım icin, bu konunun %100 gerçekliğine inanıyorum.

Bunun sadece elektromagnetik alan ile mumkun olacağını düşünmüyorum. Yakında mesafede mutlaka etkilidir, fakat km.lerce uzaktaki biriyle, bu tarz bir iletişim yaşamış olmak, tek başına elektromagnetik alan ile açıklanamaz yetersiz kalır.

Kuantum düzeyinde bir iletişim söz konusu olabilir. Belkide tüm insanlık ortak bir düşünce havuzunun içerisindedir ve bu şekilde iletişim kurmaları mümkündür.

Sonuç itibariyle su an insanlık icin fazla bilinmeyenli bir denklem olduğunu düşünüyorum. %100 boyle bir iletişim var.

200 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et