Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
oğuzhan kömcü
oğuzhan kömcü
1,590 UP
Üye
5

Beynimiz bilinç altında, başka beyinlerle iletişime geçebilir mi veya geçiyor mu?

Yani biz birini düşündüğümüz de bazen o düşündüğümüz kişiden bir etkileşim alabiliyoruz.. Bu hep denk gelemez herhalde. Bazen bunu hissetmek olarak algılıyoruz. Ama acaba başka bir durum olabilir mi?
1,735 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
ersals krononot
ersals krononot
232K UP
Krononot⁸

Biyolojik organizma olarak hücrelerin birbiriyle, organların ve sistemlerin birbiriyle çok yakın iletişimi olduğunu düşünürsek, salgılanacak bir hormondan vücudun her yerindeki yağ dokularının anlık haberinin olduğu üzerinden bir ileri düzey bağlantı yapısından bahsedebiliriz. Biz daha birey merkezli üst yapıda olduğumuz için, bu kendi için değil bütün için yaşama çalışma modelini garip buluyoruz. Oysa birimler tamamen bütün için çalışır yaşar. Hatta bütün için düzenli olarak intihar ederler. (apoptozis) Bu kadar sıkı bir bağlantı yapısının zemininde oluşmuş biyolojik organizmaların birbiriniden bilinçdışı seviyede haberinin hiç olmamasını beklemeyemeyiz aslında.

Bütün elektrikle çalışan yapılar elektromanyetik alana sahiptir. Beyin ve sinir sistemi de sodyum potasyum calsium gibi iyonların taşınması ve belli bir aksiyon potansiyeline bağlı elektrik sistemidir. Bu yüzden her beyin de bir elektromanyetik alana sahiptir. Biliyoruz ki kalbin elektromanyetik alanı beyne göre daha geniş bir alana etki etmektedir. Bilimsel deneylerde gözlemcinin, deney hayvanının davranışına bu yolla etki ettiği ile ilgili görüşler mevcut günümüzde. Yani biz bilinç düzeyinde anlayamasak da, beyinler arasında elektromanyetik alanlar üzerinden bir iletişim yüksek ihtimal olabilir. Bu evrimsel süreçte hayatta kalmanın bir savunma mekanizması olarak da görülebilir. Uyurken bize bakan birinden gelen uyarının bizi uyandırması ile başlayıp olumsuz bir hisse kapılıp aniden blulunnduğu yerden uzaklaşan bir bireyin olduğu yere hızla bir yırtıcı vahşi hayvanın yaklaşmasına kadar giden bir karmaşık etkileşim. Diğer yandan aşık olmak da beyin bağlantısı. Evrimsel süreçte merkezde yaşamda kalmak olduğu için daha çok kötü senaryolarla karşılaşıyoruz ancak, hayatta kalmanın 2. noktasıysa üremek. Bunun içinde güçlü bir bağ gerekiyor ki, uzun süreli birliktelik ve çocuk bakımı (bakıma daha uzun süre muhtaç bebek) mümkün olsun.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun yanında 100 maymun deneyinden biliyoruz ki, beyinler bizim bilmediğimiz bir şekilde birbirine gerçek anlamda bağlı. Felsefi, uçuk kaçık bir söylem değil. Evet ORTAK BİLİNÇ ile beyinler birbirine bağlı. Bir düşünce bir popülasyon içinde belli bir eşik değere ulaşacak kadar yaygınlaştığında, anlık olarak bütün popülasyona yayılır.

1,080 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
10
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Orijin Paradox
Orijin

Merhaba

Sorduğun soruyu aslında kendinde cevaplamışsın. Bu kadar tesadüf elbette ki olamaz.

Tüm Reklamları Kapat

Ersals cok guzel bir yanıt vermiş. Tamamiyle katılıyorum. Birebir iletişim yaşamış biri olarak, söylediğinin bir gerçeklik olduğunun, henüz yeterli bilgiye sahip olmadığımiz icin bilimsel olarak tam olarak kanıtlanamadiginı düşünmekteyim.

Yurt disinda olan biriyle, inanılmaz bir deneyim yaşadığım icin, bu konunun %100 gerçekliğine inanıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun sadece elektromagnetik alan ile mumkun olacağını düşünmüyorum. Yakında mesafede mutlaka etkilidir, fakat km.lerce uzaktaki biriyle, bu tarz bir iletişim yaşamış olmak, tek başına elektromagnetik alan ile açıklanamaz yetersiz kalır.

Kuantum düzeyinde bir iletişim söz konusu olabilir. Belkide tüm insanlık ortak bir düşünce havuzunun içerisindedir ve bu şekilde iletişim kurmaları mümkündür.

Sonuç itibariyle su an insanlık icin fazla bilinmeyenli bir denklem olduğunu düşünüyorum. %100 boyle bir iletişim var.

211 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close