Sorulara Dön
2
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Bebekken yaşadığımız olayları hatırlama şansımız var mı?

Sonuçta beynimizde bir şeyler silinmiyor, tamamen yok olmuyor. Aile büyüklerimizin bize anlattığı ama bizim o zaman küçük olduğumuzdan dolayı hatırlayamadığımız bazı olayları herhangi bir şekilde hatırlayabilir miyiz?

2
242 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Şuan için hayır. İnfantil Amnezi denilen bir hafıza kaybı çeşidi yüzünden 2-4 yaşın altındaki anılarımızı hatırlayamayız. Beyinde, özellikle bebeklik ve erken çocukluk döneminde, bir çok yeni bağlantı kurulur ve bir çoğu da yok olur. 2 yaşındaki bir çocuğun normal bir yetişkinden 2 kat daha fazla nöronal bağlantısı vardır ve bu bağlantılar yine aynı yaşlarda büyük bir hızla yarıya inecek şekilde yok olur. Beyin gelişme sürecinde hem yeni bağlantılar kurduğu hem de var olan bağlantıları yok ettiği için 2-4 yaş altındaki anılarımızı hatırlamak biyolojik olarak mümkün değildir.

Synaptic Pruning diye bilinen sinaptik bağlantıların azalmasını açıklayan süreç
Synaptic Pruning diye bilinen sinaptik bağlantıların azalmasını açıklayan süreç
The Urban Child Institute

Fakat bu sinaptik bağlantılar hala budanmadıysa optogenetik yöntemler ile bu bağlantıları aktive etme imkanımız var.

267 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Konuyla Ilgili Evrim Ağacı Yazısı. (16 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 16 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

insan beyni doğduktan sonra da gelişmeye ve olgunlaşmaya devam eder. özellikle hafıza ile ilgili önemli bölgelerimizden birisi olan hipokampüs için de bu geçerlidir. aslında çocukluk dönemindeki birçok şeyi hala hatırlıyorsunuz. örneğin yemek yemek, bir şeyler tutmak, yürümek vb motor hareketler gibi. bunlar da aslında bir anıdır. nondeclarative memory dediğimiz bir bellek türünde kodlanır. sizin bahsettiğiniz anılar ise declarative memory denilen bellek türünde kodlanır. bu bellek türü için hipokampüs ve korteks önemlidir. hipokampüs bilgileri kodlar ve daha sonrasında depolanması için beynin çeşitli yerlerine gönderir. aynı zamanda bu kodlanmış ve beynin çeşitli yerlerine gönderilmiş bilgiler beyin içerisinde nöronal etkileşim ile etkileşir ve nöronlar arasındaki sinaptik bağlantı güçlenerek ve yeni sinaptik bağlantılar oluşarak anılar güçlenir (uzun süreli güçlendirme dediğimiz şey budur). çocukluk zamanında hem korteks hem de hipokampüs gelişimini tam olarak gerçekleştirmediği için bu kodlama ve daha sonrasında uzun süreli güçlendirme sistemi yeteri kadar verimli çalışmaz. bu da bilgilerin eksik kodlanmasına, kodlanan bilginin uzun süreli belleğe aktarılmamasına ve buna bağlı olarak da bilginin uzun süreli depolanmamasına yol açar. çocukluk dönemindeki anıların hatırlanmaması temelde böyle bir sistemin ürünü olarak ortaya çıkar.

175 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın