Sorulara Dön
6
Psikoloji & Psikiyatri

Bazı rüyaları neden tekrar tekrar görürüz? Belirli rüya kalıpları var mı?

Örneğin birçok kişi, stresli ve kaygılı olduğu zamanlarda dişlerinin döküldüğü rüyalar görür. Neden tırnakların döküldüğü, elin koptuğu, sakat kalındığı gibi rüyalar çok sık olmazken, diş dökülmesi gibi bazı rüyalar herkes tarafından sürekli olarak görülür?

1
137 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (3)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Rüyalarda görülen imgelerin belirli anlamlara geldiği ya da tekrar ettiği üzerine bilimsel bir tespit yok bildiğim kadarı ile hatta ekte verdiğim makalede (Rüyaların İçeriği/Temaları kısmı) belirtildiği gibi içerikler kişilere özgü oluyor. Pek genel, temel insani duyguları temsil eden imgeler yok değil. Cinsel içerikli rüyalar, herhangi bir bağımlılığın verdiği rahatsızlık üzerine görülen rüyalar, hayatımızda var olup -ya da olamayıp- sorun yaşadığımız herhangi bir kişi ile ilgili rüyalar oluyor. Yani insanın cinsel içerikli bir rüyada cinsel organ ve sevişme görmesi, sigarayı bırakmaya çalışırken sigara görmesi, sert bir rejim yapıyorsa yiyecek görmesi, çok susamışsa su görmesi gibi durumlar ya da sevdiği birini kaybeden birinin o kişiyi görmesi gayet anlaşılır ve genel olarak paralellik sunar yapıda oluyor ama daha ayrıntıya inildiğinde rüyaları oluşturan imgeler kişiseldir deniyor. Bunun üzerine söylenenler hep hipotez düzeyinde ve bilimsel bir yapıya oturmuş değil.

Rüyalar ve imgeler üzerine göz attığım bir iki kitabı bitiremediğim, gayet faydasız ve boş bulduğum için onlardan örnek vermesem iyi olur ama daha özele inildiğinde rüyalarda görülen imgelerin anlamları bir çeşit fal'a indirgenmiş ve nesiller boyu insanların gördüklerini birbirlerine anlatmaları ile belirli bir sistematiğe oturmuş gibi görünüyor. Kuş-haber, bulut-umut, balık-fırsat, baca ve duman-aile gibi, kültüre ait imgeler bir şekilde belirli anlamlara gelir olmuş, kahve falı gibi. Kaçınılmaz olarak benzer coğrafyalarda yaşayan insanlar, benzer deneyimlerden geçmiş, çevrelerinde bulunan benzer imgelerle beslenmiş ve sosyal ilişkiler ve kültürel ortaklıklar nedeni ile yakın deneyimlere imza atmış oldukları için rüyalarında da bir yakınlık ortaya çıkması beklenebilecek bir şey. Yani çölde yaşayan insanların güzel bir rüyada orman, yeşillik, ırmaklar vs. görmesi anlaşılır bir şey olur. Benim otomobil meraklısı bir arkadaşım rüyasında Bugatti Chiron alıyor ama banka kredisi ile. :) Çünkü parası yetmiyor. Türk insanı işte. Adamın gözü 50 milyon liralık otomobilde, tam bir hayalperest ama bir yandan da gerçekçi, kredi çekmek zorunda yani. :) Bir İsveç vatandaşı muhtemelen direk gidip parayı verip Chiron'u aldığını görürdü. Spesifik olarak verdiğiniz örnekteki diş dökülmesini başka bir yerde görmedim ya da duymadım ama genel insani olguların genel ve o olgularla paralel imgelerle bağlantılı olması dışında rüyalara ait imgelerin kişisel ve kişiliğimizi oluşturan temel sosyal, kültürel, coğrafi etkilerle biçimlendiğini düşünmek çok da yanlış değil gibi görünüyor.

164 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın