Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ozan Dark
Ozan Dark Üye
0

Bazı böcek türlerinin fenotipinin yaprağa çok benzer bir şekilde evrimleşmesi bir yakınsak evrim örneği midir ?

Eğer öyleyse böyle bir durumun gerçekleşme ihtimali ne kadar olasıdır?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Kaan Yiğit Emer
Kaan Yiğit Emer Veteriner hekimlik öğrencisi, entomoloji meraklısı.

Hayır değildir. Kastettiğiniz böcekler muhtemelen yaprak ve sopa böcekleri. Bu böceklerin ve kamuflaj yeteneği yüksek olan diğer böceklerin bu yeteneklerini avcı baskısı nedeniyle kazandıkları düşünülmektedir. 66 milyon yıl kadar önce dinozorların neslinin tükenmesi sebebiyle meydan avcı memeli ve kuşlara kalmıştı. Bu avcıların baskısı sebebiyle kamuflaj adaptasyonu ve mimikri çok daha hızlı bir şekilde evrimleşmeye devam etti. Ancak mimikri ve adaptasyonun evrimi bundan çok daha öncesine dayanıyor. Karada yaşayan böceklerin evrimi karasal bitkilerin evrimi ile hemen hemen aynı zamanlarda yani 400 milyon yıl önce dolaylarında görülmeye başlıyor. Mimikri ve adaptasyon örneklerini ise çiçekli bitkilerin evriminden bile öncesinde yani 280 milyon yıl önce görmeye başlıyoruz. Bu da böceklerin bitkilerle yakınsak evrim örneği vermediğini gösteriyor. Bazı böcekler ise mesela sopa böcekleri ve sopa taklidi yapan bazı güve tırtılları yakınsak evrime bir örnek olarak verilebilir. İki türünde amacı sopa mimikrisidir. Aynı şekilde bazı mantis türleri ve güve veya kelebek türleri benzer bitkilerin görünümüne sahip olabilir. Burada da amaç o bitkinin mimikrisidir ve mantisler ile kelebekler veya güveler arasında bir yakınsak evrim söz konusudur.

Kaynaklar

  1. W. V. Boven. The Evolution Of Insects That Mimicry Plants. (13 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 3 Eylül 2021. Alındığı Yer: Natural History Curiosities | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap

Değildir. Bir şeye yakınsak evrim diyebilmemiz için, bunların aynı sebepten evrimleşmiş olmaları gerekir. Örneğin yarasaların ve kuşların kanatları bir yakınsak evrim örneğidir. Yüzen memeliler ile yüzen balıkların vücutlarının birbirine benzemesi veya yunuslar ile yarasaların aynı radar sistemini kullanıyor olması yakınsak evrimin örnekleridir. Birbirine çok benzer iki yapı, aynı sebepten evrimleşmiştir.

Ağaçlar ve ağaçlara benzeyen böceklerin durumunda ise aynı sebep yoktur. Ağaçlara benzeyen böcekler avcılarından korunmak için bunu evrimleştirmiştir, yani çevreleri ile aynı dokuya sahip olup avcılar tarafından ayırt edilememelerini sağlamışlardır. Ağaçlar ise böyle bir amaca sahip olmadan yaprak dokusuna sahip oldular. Örneğin bir ağacın yaprağı, avcıdan korunmak için yeşil değildir. Fotosentez yaptığı için öyledir. Yaprağı taklit eden böcek ise o yaprağa benzemek (ve böylece avcılar tarafından ayırt edilmemek) için yeşildir. Bu yüzden yakınsak evrim söz konusu değildir.

Bu Reklamı Kapat

Kaynaklar

  1. Natural History Curiosities. The Evolution Of Insects That Mimicry Plants. (13 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 3 Eylül 2021. Alındığı Yer: Natural History Curiosities | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et