Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Ay'a, Mars'a veya güneş sistemindeki diğer yaşanabilir gezegenlere, uydulara gitmek için trilyonlarca dolar harcanması sizce ne kadar anlamlı?
Daha her gün binlerce insanın öldüğü çözülemeyen yüzlerce hastalık varken, enerji sağlamada doğal kaynakları çok ilkel düzeyde kullanabiliyorken, dünyadaki insanlar arasında eşit kaynak dağılımını sağlayan bir sistem kuramamışken bu kadar büyük kaynakların ve bilimsel enerjinin bu projelere harcanmasının mantığını anlamıyorum.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin Astrofizik meraklısı...

Basit ve sığ bir düşüncenin, eğitimsiz beyinlerde hayat bulmuş halidir bu çelişki.

Çünkü kimse demez ki; "Yahu şu askeri harcamalara ayrılan parayı, neden dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanmıyoruz?" "Bu kadar büyük kaynakların ve bilimsel enerjinin askeri projelere harcanmasının mantığını anlamıyorum" demez kimse. Genelde ilk hedef astronomi olur.

Gerçek hesaplardan gidelim önce;

Bu Reklamı Kapat

ABD'nin yıllık ortalama askeri harcaması 650 milyar dolardır. Çin 228 milyar dolar, Rusya, 66, Hindistan 65, Fransa 57, İngiltere 55 milyar dolar yıllık ortalama para harcar. Bir de bunların çoğu, boşa giden paradır. Bir uçak gemisinin Hawai'den Ortadoğu körfezine gidip gelmesi 80 milyon dolar civarıdır. Buraya sadece 6 ülkenin bilgileri yazdım. Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) 2017yılında yayınladığı raporda, dünyanın en zengin 22 ülkesinin son 10 yılda askeri projelere harcadığı paranın, 10 trilyon 739 milyar dolar olduğunu açıkladı. Dünyanın geri kalan ülkleri bu hesaba dahil değil bu arada.

Uzay araştırmaları yapan bütün ülkelerin, (ABD, Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya, Hindistan, Çin, Güney Kore, Kanada, İtalya) son 10 yılda harcadıkları paranın toplamı, 728 milyar dolardır. Evet yanlış okumadınız, askeri harcamaların küsuratına bile yaklaşamamış.

Peki, insanlığa ne gibi bir getirisi oluyor uzay araştırmalarının? İşte burada eğitimsizlik devreye giriyor.

Bu Reklamı Kapat

Hiç araştırma yapmadan, elinizdeki (çoğu medyadan alınma) veriler ile oturduğunuz yerden mantık yürüterek, insanlığın kaderini değiştirecek fikir üretemezsiniz.

Uzay araştırmaları sonucu elde ettiğimiz bazı faydalardan bahsedelim: Örneğin kullandığımız tüm elektronik kablosuz cihazlar uzay araştırmalarının bir ürünüdür. Tüm iletişimimiz, dünyanın etrafındaki binlerce uydudan sağlanır. TV yayınlarından, MRI cihazlarına, GPS teknolojisine, hava durumu takip sistemlerinden, çizilmez camlara, bebek mamalarından, endoskopi cihazlarından, yapay kalp pompalarına kadar burada saymakla bitiremeyeceğimiz teknolojik yenilik uzay araştırmalarının ürünüdür.

Bütün bu yeniliklerden kar sağlayanlar genelde ticari kuruluşlardır. Doğal olarak insanlar bu yeniliklerin, ürünlerin ve hizmetlerin pazarlandığı ticari şirketler tarafından üretildiğini zanneder.

Bunun yanı sıra, küresel iklim değişikliği, ozon tabakasındaki delik ve buzulların erimesi gibi gezegenimiz için hayati önem taşıyan bir çok konu da uzay araştırmaları tarafından ortaya çıkartılmıştır.

Tabi ki bunların içinde en önemlisi türümüzün geleceğidir. Bu gezegende sonsuza kadar kalamayacağız, kaynaklarımız tükeniyor, nüfus artıyor. Hadi bunlara bir çözüm bulsak bile güneşimiz eninde sonunda yakıtını tüketecek. Güneş sistemi dışına çıkmamız şart. Yoksa dinozorların kaderini paylaşırız.

109 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et