Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

Atomların seçme ve seçmeme kabiliyeti var mıdır?

mesela bir atom siviya girdiginde diger atomlardan daha uzak durmasini yanlis bilmiyorsam zorunluluk diye acikliyorsunuz. peki buna zorunlu olduklarini nereden biliyoruz? iradelerinin olmamasi her zaman suyu su yapacak zorunluluktaki durusu onlara nasil veriyor? ve en oneml zorunlu olduklarindan dolayi yaptiklarini nereden biliyoruz?

1
155 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, bir atomun herhangi bir şeyi seçme veya seçmeme şansı yok, çünkü "seçmek" dediğimiz eylem, "bilinç" ile ilgili bir kavram ve "bilinç" dediğimiz kavram da (en azından şu anda bildiğimiz kadarıyla) nöron isimli sinir hücrelerinin var olmasını gerektiriyor. Atomlarda nöron olmadığı için, bilinç de var olamıyor ve dolayısıyla karar verme, seçme, tercihte bulunma gibi eylemleri yapamıyorlar.

Bütün atomlar, Evren'in başlangıcında belirlenen belli kurallara göre hareket ediyorlar. Etrafımızda gördüğünüz her şey, 4 temel fizik yasasının etkisi altında davranışlarını sergiliyorlar:

Bu 4 yasanın, Büyük Patlama anında bütünleşik ve tek 1 yasa olduğu düşünülüyor. Büyük Patlama'dan sonraki sürede ise bunlar ayrışmaya ve ayrı kuvvetler olarak çalışmaya başlıyorlar. Bunlar, eldeki fizik teorilerinin işaret ettiği şeyler.

Dolayısıyla su içindeki atomlar, katılaşırken "birbirlerine daha yakın durmaya karar vermiyorlar". Sahip oldukları enerjiyi kaybettikçe, yani "soğudukça", bu atomların ortalama kinetik enerjisi azalıyor (ki buna "sıcaklık" diyoruz zaten) ve bu nedenle, çok fazla hareket edemedikleri için, daha düzenli ve sıkışık bir yapıya kavuşuyorlar. Dışarıdan baktığımızda buna "donma" diyoruz.

Yani atomlar seçiyor da katılaşıyorlar değil. Belli enerji durumlarında katılaşmak zorundalar. Zorunda olduklarını nereden biliyoruz? Bilmiyoruz. Şu ana kadar yaptığımız her gözlem, aynı sonucu veriyor. Dahası, yaptığımız gözlemlerden yola çıkıp, atomların davranışına yönelik henüz yapmadığımız gözlemleri %100 isabetle tahmin edebiliyoruz. Bilimi güçlü kılan da işte bu tahmin ve öngörü yeteneği. Daha çok şeyi öngörebildikçe, Evren'in nasıl çalıştığını daha iyi anladığımızı düşünüyoruz. Bundan başka bildiğimiz daha güvenilir bir "bilme yöntemi" yok.

Atomların ve Evren'in uyduğu (ve uymak zorunda olduğu) bu kuralları belirleyen kim veya ne? Bir bilinç mi? Bir Tanrı mı? Çok üstün bir medeniyet mi? Kuantumun öngördüğü gibi bir dalga fonksiyonu mu? Çoklu Evrenler'in iddia ettiği gibi, farklı kuvvetlerin tezahür edebildiği çok sayıda evrenden sadece birinde olduğumuz için mi bu kurallara sahibiz? Bunları bilmiyoruz.

Bu arada, panpsişizm gibi felsefi akımlar, bilincin atoma ve Evren'e içkin olduğunu, yani yapıları gereği Evren'in ve atomların da belli bir bilinci olduğunu iddia ediyor. Bu, genel geçer kabul gören bir akım değil; ancak her olasılık üzerinde kafa yoran uzmanlar var.

214 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et