Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Ateizm dogmatik midir?

189 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Hayır, tam tersi.

Dogmatiklik, kanıtları görmezden gelerek inanç esaslı kabullere bağlı olma durumudur ve ateizm bunun tam tersidir. Çünkü ateizm, bir yaratıcının var olduğu üzerine her hangi bir kanıt, veri, bulgu söz konusu olmadığı için var olan bir bakış biçimi. Eğer ortada bir kanıt ya da bilgi söz konusu olsa ateizm diye bir şey var olmaz.

Bu Reklamı Kapat

Bir yaratıcının varlığına dair daha modern ve güncel argümanlar ve felsefi açıklamalar yok değil ancak geniş kitlelerin yaratıcı inancı bin yıl önceki inanç yaklaşımlarından çok da farklı değil. O nedenle ateizmi değil deizmi dogmatik olarak kabul etmek daha anlaşılır ve mantıklı.

9
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Agnostik

Ateistler Tanrı'nın varlığı yönündeki argümanlara ikna olmamış kişilerdir. Dini inançlı kişiler "iman" eder (genel olarak) bir şeyi kanıtlama gereği duymazlar. Bir kutsal kitapta yazılanlara bağlı oldukları durumda orada yazılanların dışına çıkmaz, doğru olduğunu kabul edip ona göre yorum yapar, dolayısı ile dogmatiktir. Ancak ateistler, herhangi bir dini inanca ikna olmadıkları, inanmadıkları için kendilerini böyle bir kalıba sokmazlar, dolayısı ile dogmatik değillerdir.

Örneğin "Doğa yasaları" ya da "Yasa iş yapar mı?" gibi konuları analiz etmiş ve Tanrı'ya ikna olmamışlardır, "Düzen" konusunu analiz etmiş ve bu konudan yapılan akıl yürütmelerdeki hataları görüp Tanrı'ya ikna olmamışlardır. Hepsi bu. Bu veya benzeri (Tanrı lehine argümanların hepsini) analiz edip Tanrı'ya ikna olmamış kişiler tabii ki dogmatik değildir.

Bu Reklamı Kapat

142 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Cem Demir
Cem Demir Düşünür

Burada dogmatik olmaktan kastın, çeşitli öğretilerin mutlak doğrular olduğuna ve asla değişmeyeceğine inanmak olduğunu varsayıyorum yoksa bu anlamsız bir soru olurdu.

"Ateizm dogmatik midir?" derken kastedilen ne? Ateizmin belirli emirleri, sınırları, öğretileri olan kutsal bir kitabı yok bu yüzden Ateistler örneğin bir Müslümanla tartışırken sıkıştığı zaman Ateist olma nedenini başka argümanlara dayandırarak tartışmaya devam ediyor ama örneğin bir Müslümanda aynı durum söz konusu değil. Bir Müslüman, Kuran'daki bütün ayetleri kabul eder dolayısıyla yan çizme gibi bir durum söz konusu olmuyor, ya bilgilidir ve o ayeti açıklar ya da o ayet hakkında bilgisi olmadığını söyleyerek o ayeti araştırmaya başlar.

Bu Reklamı Kapat

Bu açıdan İslam, Hristiyanlık gibi dinlerin aksine Ateizm dogmatik değildir.

Eğer "Ateizm dogmatik midir?" derken kasıt Ateistler ise bence Ateistler dogmatiktir:

Bu Reklamı Kapat

Aslında Ateistlerin, Ateizm konusunda samimi olduklarını hiç hiç düşünmüyorum çünkü öyle olsalardı her an panik halinde olmaları gerekirdi.

Bir Ateist şu an Dünya'nın parçalanmaması, Güneş'in nükleer reaksiyona devam etmesi, atmosferin uzaya kaçmaması, tohumlardan bitki çıkması, zigotların bebek haline gelmesi, gözle görmemiz gibi şeylerin neden olduğunu düşünüp durmalı.

Bir bilinç yoksa şu an Dünya'nın parçalanmaması için hiçbir sebep de yok demektir.

Yani mottomuz bu mu?

-"Dünya bir saat sonra parçalanmayacak çünkü daha önce parçalandığını görmedik."

Bu şuna benzedi: Bu çaydanlığın içindeki sıvı hiç bitmeyecek çünkü daha önce bittiğini hiç görmedik.

Biz evrende var olan olgulara isimler taktık, sonra bu işleri bu olguların yaptığını söyledik. Bakıyoruz toz bulutları, kaya parçaları bir kurala göre bir araya geliyor, sonra kütle çekimi deyip Tanrı'yı veya bir bilinci yok sayıyoruz(-sayıyorlar.)

Kütle çekimi yapmadı onu, bunu biri/birileri yaptı ve biz de buna kütle çekimi ismini verdik. Yani görebilenler için bir bilincin varlığına dair sonsuz sayıda delil var.

Bu Reklamı Kapat

Peki şuna ne demeli?

-Ortada bir bilinç yok, Afrika bölgesi sıcak olduğu için kuşaklar geçtikçe beyazların sayısı azalacak, daha dayanıklı oldukları için siyahlar üreme fırsatı bulacak bu nedenle bir zaman sonra Afrika'da beyaz insanlar kalmayacak.

İyi de burada bilinç yok derken iklim şartlarının, toprak çeşitliliğinin, rüzgarın, yağışın vs. Tanrı'nın kontrolünde olmadığını varsaydın. Gerçekten Ateistler "Tanrı" derken ne kastedildiğini anladıklarından emin mi?

Bakın bu açıdan Ateistler dogmatiktir, her ne kadar evreni "doğa yasaları" oluşturdu derken ne kastedildiğini anlayamamış olsam da durum şöyledir:

Bu Reklamı Kapat

"Fatır 41: Şüphesiz ki göklerin ve yerin yok olmasını engelleyen Allah'tır. Yok olurlarsa, O'ndan sonra (Allah'tan başka) kimse onları tutamaz. Şüphesiz ki O hoşgörülüdür, çok bağışlayandır."

Biz dünyanın parçalanmamasını, atmosferin uzaya kaçmamasını, evrenin çökmemesini Allah sağlıyor diyoruz; Ateistler ise kütle çekimi, manyetik alan, karanlık madde, karanlık enerji sağlıyor diyor.

İkisi arasında bir fark görebiliyor musunuz? Eğer Ateistlerin, evrende "olan" şeylere takılan isimlerin iş yaptığı önermesini anlayabilirsem ben bir fark göremiyorum.

Hani şu an farklı bir şey olsa ve mıknatıstan insan dünyaya gelse "x yasası" yaptı bunu...

137 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et