Puan Ver
0
Puan Ver

Apandisit evrimsel olarak açıklanabilir mi?

İnsanların apandisiti vardır. Ancak daha eski ataları olan alt maymunlarda apandisit bulunmaz. Sürpriz bir biçimde apandisit daha alt yapılı memelilerde, örneğin opossumlarda tekrar belirir. Öyleyse evrim teorisi bunu nasıl açıklayabilir?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle apandisit değil apandis (latince: appendix vermiformis) doğru adlandırmasıdır. Apandisit denildiğinde "it" eki getirilmiş oluyor, bu da o organın enfeksiyonu anlamına gelir.

Konuya gelirsek apandis, caecumun alt medialinde bulunan bir lenfoid doku uzantısıdır. İnsansı maymunlarda (Eski Dünya maymunları dahil), keseli sıçanlarda ve wombatlarda görülür. Onun dışında tavşan gibi memelilerde de apandis-benzeri doku rapor edilmiştir. 

Fakat şöyle ki Yeni Dünya maymunlarında yoktur. Bunun sebebi onların "daha eski" olması değildir. Günümüzde yaşayan bir canlı, bir diğerinden "eski" değildir. Her tür, kendi evrimsel sürecinin başarısını temsil etmektedir.

Apandisin bulunmaması, canlının seçilim baskısı ve diyeti gibi parametrelerle ilgilidir. Birçok otoburda farklılaşmış uzun caecum bu görevi yeterince yerine getirmektedir. Dolayısıyla herhangi bir ekstra dokuya ihtiyaç yoktur. Yani herhangi "alt yapılı" veya "sürpriz" söz konusu değildir.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantık bizi sadece çağdaşlarımızla değil, bizden binlerce yıl önce yaşamış ve çok sonra yaşayacak olanlarla birbirimize bağlar.”
Leo Tolstoy
Geri Bildirim Gönder