Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esen Kaya
Üye
3

Adet bitiminden sonra spesifik bir gün veya saatte seks yaparak çocuğun cinsiyetini belirleyemeyeceğimizi ispatlayabilir misiniz?

Erkek çocuk istediğim için adet bitiminden sonra 6 gün sayarak cinsel birleşmeyi gerçekleştirdim. Yumurta 7.gün düştüğü için ve erkek spermler 8 saatte kız spermler 4 günde yumurtaya ulaştığı için doğal olarak erkek çocuğu sahibi oldum. Tavsiye ettiğim herkes sonuçtan memnun. Aksini ispatlayabilir misiniz?
5,217 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Hayır. İspat yükü, iddia sahibinin omuzlarındadır; yani metodunuzun çalıştığını ispatlamakla yükümlü olan sizsiniz ve "Tavsiye ettiğim herkes sonuçtan memnun." lafı bir ispat değildir. Keza, "Ben bir kez yaptım, çalıştı." gibi bir yöntem de ispat yöntemi değildir; buna anekdotal anlatı ("kulaktan dolma bilgi") denmektedir, bilimde herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu tür iddiaları bilimsel olarak ispatlamanın yolu, çok sayıda denekle, kontrollü ve çift kör deneyler yapmaktır ve bu, yapılmıştır. Sonuç: Söylediğiniz türden yöntemlerin hiçbiri çalışmamaktadır ve çalıştığı durumlar tesadüften ibarettir. Zaten erkek veya dişi olma ihtimali %50 olduğu için, yapılan herhangi bir davranış %50 ihtimalle tutacaktır ve bu nedenle kişilerin kendini kandırması çok kolaydır. Önemli olan %90 gibi %50'den bariz ve istatistiki olarak anlamlı düzeyde farklı sonuçlar elde edebilmektir - ki bunu yapabilen kimse olmamıştır.

Bugüne kadar bilim insanları sizin söylediğiniz gibi "zamanlama" da dahil bütün olasılıkları incelediler (belli yiyecekler tüketmek, belli ortamlarda seks yapmak, belli kokular koklamak, belli ilaçlar/kimyasallar tüketmek ve daha nicesi). Anne veya babaların yaptığı hiçbir şey, istikrarlı bir şekilde çocuk cinsiyetini belirleyemez. Söylediğiniz gibi zamanlamanın işe yaramadığını gösteren bir makaleyi kaynaklardan okuyabilirsiniz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Spermlerin "cinsiyeti" vardır (daha doğrusu spermler, taşıdıkları eşey kromozomu ile yavrunun hangi cinsiyete sahip olacağını belirler) ama siz bunu kontrol edemezsiniz. Çünkü "erkek spermler 8 saatte kız spermler 4 günde yumurtaya ulaştığı için" diye bir şey yoktur (varsa, yukarıda anlattığım yöntemlerle bunu akademik olarak ispatlamak sizin yükümlülüğünüzdür; bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz).

Günümüzde çiftlerin çocuk cinsiyetini belirleyebilmesinin tek yolu intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu denen bir yöntemle tekil (ve dolayısıyla taşıdığı eşey kromozomu bilinen) bir spermin yumurtayla buluşturulmasıdır. Öyle ki, erkek (Y kromozomlu) spermlerini ayrıştırmak için muazzam hassasiyet ve güçteki santrifüj cihazları kullanıldığında bile gerçekten erkek spermlerin ayrışma ihtimali sadece yüzde birkaç düzeyinde kalmaktadır.[2] Kaldı ki rastgele fışkırtılan spermlerin sadece "gün" veya "saat" kadar genel bir sürede kontrol edilebilmesi mümkün olsun.

230 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. J. Wilcox, et al. (1995). Timing Of Sexual Intercourse In Relation To Ovulation — Effects On The Probability Of Conception, Survival Of The Pregnancy, And Sex Of The Baby. Massachusetts Medical Society, sf: 1517-1521. doi: 10.1056/NEJM199512073332301. | Arşiv Bağlantısı
 2. Cleveland Clinic. Boy Or Girl — Can You Choose Your Baby's Sex?. (30 Aralık 2020). Alındığı Yer: Cleveland Clinic | Arşiv Bağlantısı
26
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Kral Joffrey Neden Öldü?
Kral Joffrey Neden Öldü?
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close