Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat

Teoloji & Din Felsefesi

Teoloji (din bilim) ve din felsefesiyle ilgili sorularınızı sorabileceğiniz kısımdır. Cevaplarınızda, insanların dini inançlarını rencide etmediğinizden, kendi inanç ve düşüncelerinizi başkalarına dayatmadığınızdan ve iyi araştırılmış cevaplar ile herkese faydalı yanıtlar ürettiğinizden emin olunuz. Bu kısmı daha temiz tutmak adına moderasyon daha katı bir şekilde uygulanacaktır.

Sonuçları Filtrele Seçki
735
Batuhan İyiis
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Evrene yaratılmamis,sonsuzdur gibi sıfatları verirken mutlak iyi gibi insanı sıfatlarını vermemek koşulu istediğimiz sıfatı vererek onu dinlerin tanrı katına çıkarabiliriz.
Cevap
Samet Cınar , Muhendis,teknisyen,ic mimar

Tanri inancinda bir seye ihtiyaci olanlan insanlarin, bu ihtiyaclarini yerine getirecek, odullendirecek cezalandiracak her turlu fiili en ust duzeyde uygulayabilecek biridir tanri. Her zaman beklenti vardir bu beklentilerin sonnucundada uygulanacak fiilleri yapanin adida o fiilin adiyla en ust uygulayici ismi haline gelir. Ama evrenden boyle bir beklenti yoktur. Evrenin adaleti veya adaletsizligi odulu veya cazasi yoktur. Insanda evrenin bir parcasidir ve bununda bilincindedir. Evrenden beklentisi olanlar evreni kendi inaclariyla ve zihinleriyle degistirebileceklerine inandiklarindan onu bir ust otoriteden cok araci olarak gorduklerinden boyle bir isimlendirmeyede ihtiyac kalmaz.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
360
Ömer Badur
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Kendi değerlerimize göre sıfatlandırabilir miyiz Tanrıyı? Eğer cevap evet ise Tanrı için mutlak kötü, çirkin gibi sıfatlar da yüklenebilir. Eğer cevap hayır ise neden Tanrı neden kendini anlatmaya çalışır (semavi dinler için konuşuyorum)? Neden kendini bizim değerlerimize indirgemeye çalışır?Bu durumda Tanrı mükemmel değil midir?Çelişki!?
Cevap

Tanrısal olan ile insani olanı ayırt etmek için iyi bir soru.

Burada anlaşılması gereken ilk konu, insanın mükemmellik tanımının geçersiz olduğudur. Büyük patlamayla birlikte termodinamik ilkelerin 2. si olan entropi hüküm sürmeye başladığı için evren mükemmellikten uzaklaşmaya doğar doğmaz başladı. Bu yüzden bu ilkenin hüküm sürdüğü bir yerde mükemmellik söz konusu olamaz. İnsan beyni - zihni de buna dahil. Yani mükemmel olmayan bir düşüncenin yaptığı mükemmellik tanımı geçerli olamaz. Bunu iyi anlamak zorundayız.

Tasarımcının mükemmelliği birey üstü bir statü için geçerlidir. Ve size der ki, sizin boyutunuzun dışında farklı bir düzeyde mükemmellik söz konusudur ve size ait bütün yapıyı o düzey üretmiş olabilir. Yani insan kendi aklının ürettiği kavramlarla tasarımcıyı tanımlayamayacağı için, tasarımcı kendini insana ait olmayan referanslarla tanıtmak ister. Zaten bu yüzden insan kriterlerine göre görünmez, deneyimlenemez, doğrudan algılanamaz. Öyle olsa, tasarımcı özelliği bu boyuta ait olması yönüyle geçersizleşirdi. Diğer yandan fizik evren i bir üst noktadan yorumlayabilmek için de bireyin kuramsal olarak bir üst referanslar bütününe ihtiyacı olabilir. Olmayabilir de. Zaten özgür bırakılır birey bu konuda.

İnsanın ürettiği bütün güzel çirkin - doğru yanlış - iyi kötü gibi subjektif kavramlar, tasarımcıya atfetmede geçersizdir temelde. Birey, içinde bulunduğu şartlar ve bu şartların ürettiği yapısal sınırlılık ile tanımlamak durumundadır tasarımcıyı. Teorik olarak sınırlarını, sınırlarının ötesi ayrımını da yapabilmekte bu sayede. Bireyin tasarımcıya yüklediği bütün anlamlar, onun sınırlılığı dahilinde gerçekliştiği için, salt tanrı tanımı, betimlemesi söz konusu olmayacaktır. İşte tasarımcı - birey ayrımı bu sınırlılığın çizgileriyle belirlenmiş durumda teorik olarak. Ölüm ise, bu sınırların kalkması gibi düşünülebilir. Artık içinde bulunulan şartların son bulmasıyla, üst boyutta algıya kavuşma yoluyla yapısal sınırlılığa sahip kabullerin, hakiki deneyime dönüşmesi sonucu. Bu düşünce yapısı çoğu zaman yaşama anlam yüklemede etkili ve anlamlı görünmekte.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
Devamını Göster
Reklamı Kapat
691
Kerem Gun
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Felsefi mantigi kullandigimizda, beni annen, onu annesi derken geri geri gittigimizde bu surecin sonsuza kadar devam edemeyecegi asikar. Birseylerin hic yaratilmayip hep var olmasi gerekir. Iste bu sey tanridir. Yani ateism sozunun ici boşalmis olmaktadir. Sadece tanrilarinin ozellikleri farklidir.
Cevap

Kendisini ateist olarak tanımlayan kişilerin reddetiği tasarımcı ile, dinlere ait yaradan, aynı değil. Bu yüzden teorik olarak bir ateistin reddettiğini düşündüğü tanrı zaten yok. Gerçek anlamda yaradan ı reddedebilmek için, yaradanı içinden çıktığı dinin önerdiği şekilde ele almak durumunda birey.

Rasyonel anlamda tanrının olduğunu ya da olmadığını söylemek imkansızdır.

Bilimsel hiçbir veri, tanrının olmadığını ortaya koymaz. Olduğunu da ortaya koymaz.

Tasarımcı reddinin bilimsel hiçbir dayanağı bulunmamaktadır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
Devamını Göster
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şişe şarap içinde, Dünya'daki tüm kitaplardakinden daha fazla felsefe bulunur.”
Louis Pasteur