Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Tarih boyunca Akdeniz ve Avrupa üzerinde etkili olan ve her biri belli başlı bölgeler üzerinde muazzam etkiler bırakmış büyük kuraklıklardan, tarihi dokümanlarda ve eski kayıtlarda geniş çapta bahsedilmiştir. İlk defa, bilimsel verilere dayanılarak oluşturulmuş, ağaç-halka metodu kullanılarak Avrupa, Kuzey Afrika’nın bir bölümü ve Orta Doğu’yu kapsayan son 2000 yıllık kuraklık ve bol yağış dönemlerini yıl ve yıl gösteren ilk büyük atlas oluşturuldu. 

“Eski Dünya Kuraklık Atlası” adlı bu yeni çalışma, önceki Kuzey Amerika ve Asya kuraklık haritaları da eklendiğinde, Kuzey Yarımküre’deki uzun vadeli mevsimsel değişkenliği tarihsel olarak gözler önüne seriyor. Bilim adamları bu sayede geçmişte yaşanmış olan kuraklık ve aşırı yağış döngülerini inceleyerek ileride nasıl bir iklim modeli olabileceğini daha iyi tahmin edebilecekler. 40 farklı enstitüde çalışan bilim insanları tarafından yazılan ve bu yeni atlası tarif eden makale, Science Advances (Bilimsel Gelişmeler) adlı dergide yayınlandı.

Kolombiya Üniversitesi Lamont-Doherty Yer Gözlemleri, ağaç-halka laboratuvarı eş-kurucusu ve bütün 3 büyük kuraklık atlası projeleri (Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa) lideri Edward Cook şöyle söylüyor:

''Eski Dünya Kuraklık Atlası'' verilerdeki büyük bir coğrafi bilgi boşluğunu doldurarak, bizim için çok önemli olan geçmişte yaşanmış iklim değişikliği şablonunu oluşturmamızı sağlıyor. Bu, büyük kuraklıkların nedenlerini anlamak ve iklim modellemeleri yapan kişilerin iklim değişikliklerinde nelerin etkili olduğu yönündeki hipotezlerini test etmeleri adına büyük önem arz etmektedir.

Örnek verecek olursak, eğer Avrupa, Alp’lerin kuzeyinde bol yağışlı, fakat güneyinde yağışsız bir mevsim geçiriyorsa, bu bize oraların sirkülasyon şablonu hakkında bir ipucu sağlar ve Avrupa’nın şablonlarını etkileyen belli başlı kaynaklardan biri olan Kuzey Atlantik salınımlarından etkilendiğini gösterir. Edward söylemine şöyle devam ediyor:

Bu bilgiyi haritadan tek bir noktaya bakarak alamazsınız. İşte bu, atlası eski kayıtlardan farklılaştıran bir özellik. Eski kayıtlar size geniş kapsamlı şablonlar vermez.

Bu yeni atlas, Kuzey Atlantik deniz yüzeyi sıcaklık değişimlerine verilen bir isim olan Atlantik Çoklu Onyıl Salınım (Atlantic Multi-decadal Oscillation) olgusunu da daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Deniz yüzeyi sıcaklıklarının takibinin uzun sürelerdir yapılmamasından dolayı bu olgunun, insanın iklim sistemine müdahalesinin doğurduğu geçici bir olay mı yoksa doğal uzun-dönemli bir salınım mı olduğu tam olarak söylenemiyor. Cook’a göre, iklimbilimciler ve iklim modellemecileri, Eski Dünya Kuraklık Atlası’nı diğer iki atlasla (Asya ve Kuzey Amerika kuraklık atlasları) harmanlayarak Kuzey Yarımküre’de kuraklık ve aşırı yağışa sebep olan iç iklim değişkenliğinin diğer etmenlerini de keşfedebilirler.

Bilimsel İlerlemeler dergisindeki makalede, Cook ve çalışma arkadaşları, yeni atlastan gelen sonuçları diğer iki atlasın sonuçlarıyla üç döneme (1000-1200 tarihleri arası genellikle ılık Ortaçağ iklim anomalisi, 1550-1750 arası küçük buzul çağı ve 1850-2012 arası modern periyod) bakarak karşılaştırdılar.

Bu atlasların üçü de son 1000 yıl içerisinde Avrupa’nın kuzeyinden merkezine doğru, ortalamadan daha kurak iklim şartlarına sahip olduğunu ve Kuzey Yarımküreye ait aşırı kuraklık süresinin Ortaçağ iklim anomalisi döneminde 20. Yüzyıl’a göre daha uzun sürdüğünü göstermektedir. Fakat yazarlara göre bütün bunların nedeni çok az anlaşılabilmektedir. Cook, iklim modellemecilerinin iklim sistemi tasarılarında bir şeylerin eksik olabilme ihtimali nedeniyle geçmişte yaşanan büyük kuraklıkları yeniden modellemede sorun yaşadıklarını düşünüyor. 

Lamont-Doherty Yer Gözlemevi’nde iklim modellemeci ve aynı zamanda makale eş-yazarı Richard Seager’a göre, kuraklık atlasları şu ana dek sahip olunan verilerden daha iyi veriler sunarak bilim insanlarının doğal iklim sürecini daha iyi anlamalarını sağlıyor. Seagar şöyle söylüyor:

İklim değişkenliği, Dünya’nın bazı kesimlerinde bol yağışlı bazı yerlerinde ise kurak bir durumun yaşanması şeklinde bir şablonda kendini gösterebiliyor. Kuzey yarımküre kıtalarıyla (Ç.N: Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya) alakalı ağaç-halka yöntemi tabanlı üç adet hidroiklim haritası oluşturmamız sayesinde, bu şablonları çok daha rahat gözlemlemekte ve değişimlerden nelerin sorumlu olduğunu tespit edebilmekteyiz.

Bu atlasları kullanarak büyük kuraklıkları araştıran, Colorado Üniversitesinden iklim dinamikçi Sloan Coats şunları söylüyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yarıküre çapındaki bu yeni araştırma, hidroiklim geçmişi araştırmalarının potansiyel kullanımlarına katkı sağlayacaktır. Bu yeni kuraklık haritalarının oluşturmuş olduğu neredeyse tüm yarımküreyi gösteren hidroiklim değişkenliği, atmosfer ve okyanuslarda o dönem neler olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak büyük miktarda bilgi sağlayacaktır.

Yeni kuraklık atlası, bilim insanlarının Avrupa ve Akdeniz üzerindeki tarihi kıtlık dönemlerindeki iklim koşullarına ait bilgi dağarcığını genişletecektir. Örnek verecek olursak, 1740-1741 yılları arasında İrlanda’da yaşanmış olan kıtlığa sebep, olağan dışı soğuk kışlar ve ilkbaharlar olarak gösterilir. Buna ek olarak, makalenin yazarlarına göre, Eski Dünya Kuraklık Atlası başka bir etkeni daha işaret ediyor: yağışın normalin çok altında yaşandığı 1741 ilkbaharı ve yazı. Atlas ayrıca kuraklığın İrlanda, İngiltere ve Galler’deki yayılımını da gösteriyor.

Bu atlas, 1315-1317 yılında yaşanmış olan ve eski dokümanların tarif ettiği şekliyle aşırı yağışların kıta üzerinde tarımı neredeyse imkansız hale getirdiği Büyük Avrupa Kıtlığının etkisi altına aldığı yerleri de kapsamaktadır. Atlas, aynı zamanda 1314’ten 1317 yılına kadar Avrupa’daki hidroiklimi yıl ve yıl göstermekte ve bu krizi büyük ölçüde atlatmış olan Güney İtalya’daki daha kuru hava şartlarını da içermektedir.

Atlas, yeni bir Lamont çalışmasının günümüzdeki Suriye iç savaşını tetiklemiş olabileceğine işaret ettiği 2006-2010 yılları arası Doğu Akdeniz ülkelerinde yaşanmış olan yakın geçmiş kuraklık olgusuna da ışık tutabilir.

2004 yılında yayınlanmış Kuzey Amerika atlası, başka araştırmacılar tarafından da kullanılmış olup, 900 yıl önce başlayan bir dizi kuraklığın oradaki yerli halkın yok olmasına yol açmış olabileceğine işaret ediyor. Aynı şekilde, 2010 yılında yayınlanan Asya atlası da, araştırmacıların, bölgede yaşanmış kuraklıkların Kamboçya Angkor kültürünün 1300’lü yıllarda düşmesi ve 1600’lerde Çin’deki Ming hanedanlığının yıkılması gibi olaylarla-kısmen de olsa-bağlantı kurmasına sebep oldu.

Yeni atlas, ağaç-halka yönteminin hem canlı ağaçlardan hem de 2000 yılı aşkın bir süre önceki inşaatlarda kullanılmış olan ahşaplardan gelen veriler kullanılarak oluşturulabildi. Her biri onlarca ya da binlerce ağacı kapsayan 106 adet bölgesel ağaç-halka tarihlemesinden elde edilen veriler, Uluslararası Ağaç-Halka Veri Bankası ve Avrupa ağaç-halka bilim insanları tarafından projeye kazandırıldı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2020 12:58:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4104

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kalp
Sperm
Robot
Lipit
Moleküler Biyoloji
Oyun Teorisi
Biliş
Bilimkurgu
Kadın Doğum
Eğitim
Dağılım
Alkol
Tekillik
Önlem
Ortak Ata
Beslenme Davranışları
Üreme
İmmünoloji
Erkek
Balina
İklim Değişikliği
Homo Sapiens
Deney
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Sars Virüsü
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzde bilim insanları dilenciler gibi görülmektedir. Ellerindeki teneke kutular, devletin fon ajanslarına ısrarla doğrultulmuştur.”
J. Doyne Farmer
Geri Bildirim Gönder