Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Deniz veya Okyanuslarda Fırtınaya Yakalanırsanız Ne Yapmalısınız? Yıldırımlara Karşı Nasıl Önlem Almalısınız?

Açık Denizde Seyir Yaparken Yıldırıma Karşı Güvende misiniz?

Deniz veya Okyanuslarda Fırtınaya Yakalanırsanız Ne Yapmalısınız? Yıldırımlara Karşı Nasıl Önlem Almalısınız? Pinterest
9 dakika
6,768
Tüm Reklamları Kapat

Gill ve Mick Russell çiftinin 22 feetlik (~7 metrelik) tekneleri April Girl, hayatlarının tamamının geçtiği The Solent (Birleşik Krallık) sularında, gayet hafif bir meltemin önünde, küçültülmüş bir ön yelken ile motor seyriyle süzülüyordu. Gill'in annesi, babası ve köpeği April Girl'in daracık havuzluğunda beraberlerdi.

Bir önceki gece şimşekli yağmurlu bir fırtına çıkmış ama ertesi gün gayet sakin bir sabaha uyanmışlardı. Bu sakin hava da, Southsea Marina'dan çıkarak yaptıkları olağan gezintilerinden biri için güven vermişti. Arada bir gökyüzünden gelen boğuk homurtuları ciddiye almadılar. Ne de olsa sakin havaydı... Aslında "gök gürlemesi", herkes için "içeride kalın" diyen ortak bir uyarıydı. Ama nafile...

Tüm Reklamları Kapat

Yelkenli, nazlı nazlı seyrederken birdenbire müthiş bir patlama sesi duyuldu. Yukarıdan erimiş metal parçaları yağıyor ve teknenin plastik gövdesini eritip içine gömülüyordu.

Direğin üstündeki antene yıldırım düşmüştü.

Tüm Reklamları Kapat

Sonra elektrik teknenin her tarafını sardı. Plastik sigorta kutusunu parçalayarak, Gill’in ayakkabısız, çıplak ayakla durduğu güverteden geçti. Bedeni şokla sarsıldı ve bilincini kaybederek güverteye yığıldı. Elektrik bütün güverteyi kat etti. Pupa fenerini de parçaladı ve geride sallanan iki çıplak tel parçası bırakarak denize yayıldı.

Motor çalışmaya devam ediyordu. Ama daha sonra motor bölmesinin kapağını kaldırdıklarında, alternatörün eridiğini ve akülerin parçalandığını gördüler. Motor çalışmıyor olsaydı onu tekrar çalıştırmaları imkansızdı.

Mayday çağrısı da yapamıyorlardı çünkü VHF telsiz kullanılamaz haldeydi. Bu arada Gill’in bilinci yerine geldi ancak ayaklarını kullanamıyordu. Babası şoku henüz üzerinden atmış, köpeği ve annesi ise havuzluğun köşesine sokulmuş, sessizce duruyorlardı. Mucizevi şekilde durmayan motorun sayesinde Southsea Marina’ya döndüler. Gill, iki ay tekerlekli iskemlede kaldı. Tamamen düzelip, işe tekrar başlaması ise altı ay sürdü.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Eğer hava elektrik yüklü ise, sakin bir havada da yıldırım düşebilir.
Eğer hava elektrik yüklü ise, sakin bir havada da yıldırım düşebilir.
Sailing Today

Russell çifti şimdi emekliler ve yıldırım gazisi tekneleri April Girl ile Fransız kanallarında ve Akdeniz’de gezmeye devam ediyorlar. Gill ve ailesi ucuz atlattı ama istatistiklere göre dünyayı gezen teknelerdeki ölüm olaylarının %10’u yıldırım düşmesi kaynaklı...

Özellikle bahar ve yaz aylarında elektrik yüklü ani fırtınalara (boralara) dikkat etmemiz gerekiyor.

Yıldırım Nasıl Oluşur?

Bulut içerisindeki su moleküllerinin yoğun hareketi, bulutun statik elektrik yüklenmesi ile sonuçlanıyor. Statik elektrik yükü büyüdükçe bulut, üzerine sinen bu gerginliği atmak için bir bahane aramaya başlıyor. Gerginliğini boşaltacağı adres de aksi kutup... Bu aksi kutup başka bir bulut da olabilir, yer de olabilir, deniz de...

Bu gerginliği atma eylemi buluttan buluta olduğunda adına şimşek; buluttan yere veya denize veya bu ikisinden buluta doğru olduğunda da yıldırım diyoruz. Milisaniyeler içinde tüm gerginliğini atan bulut temiz bir "Oh!" çekerken, tüm elektriğini, öfkesini boşalttığı yerde büyük hasarlara yol açabiliyor.

İşte bizim şu andaki konumuz da; bulutun bu gerginliğini atma esnasında, eğer ters zamanına denk geldiysek, bu öfke boşaltımından tek parça ve hasarsız olarak çıkmak...

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikle gerilim tanımını hatırlayalım: Bir iletkenin iki kutbu arasındaki potansiyel farkı... Yıldırım milisaniyeler içinde gerçekleşmesine karşılık, iki kutup arasındaki potansiyel farkı son bulmadan maalesef sona ermiyor.

Peki ismini, "ani gelişen aşk"ı da tanımlamak için bile kullandığımız bu görkemli doğa olayının gücü nedir?

Yıldırımın gerçekleştiği akımın gücü 200.000 amperi ve oluşan sıcaklık ise 30.000°C’yi buluyor. Yani hayat kaynağımız olan Güneş’in yüzey sıcaklığının yaklaşık 5,5 katı...

Aslında yıldırım yeryüzüne düşmez, aksine genellikle yeryüzünden buluta yükselir. Genellikle yer veya yıldırımın aşağıdaki cazibe noktası pozitif kutuptur. Bulut da eksi yüklüdür. Boşalım yerden ya da denizden buluta doğru olur.

Tüm Reklamları Kapat

Bir de yıldırımın doğrudan çarpmasının yanında, yan etkileri de var. Elektromanyetik Atım olarak bilinen bu olay, yoğun akımın oluşturduğu ani manyetik alanlar ve şokları olarak tarif edilebilir. Bu atım, yakındaki teknelerin elektronik aksamlarını çalışmaz hale getirebiliyor. Antenden sisteme sızan bu dalgalar, bazen elektronik sistemler üzerinde yıldırımın vurduğu tekneden daha fazla hasar yaratabiliyor.

Bir diğer hasar riski de yıldırımın yan kolları...

Yıldırım bir tekneye vurduğunda, mesela salmaya oturan bir direk üzerinden denize boşalırken, yan kolları da alternatif yollar arar. Yan teknenin gurcataları atlanacak alternatif ve cazip bir yoldur. Bu da haliyle yan teknede de hasar demektir.

Teknemizle Denizde İken Nasıl Korunuruz?

Öncelikle denizde yaşamdan bahsettiğimize göre; teknenin yapısından başlamalı. Yıldırıma karşı en güvenli tekneler alüminyum ya da sac, kısaca metal teknelerdir. Ama neden?

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Olgularla Radyoloji Girişimsel Radyoloji
 • Boyut: 21,5*27,5
 • Sayfa Sayısı: 210
 • Basım: 1
 • Basım Yeri: ANKARA
 • ISBN No: 9786053554820
Devamını Göster
₺540.00
Olgularla Radyoloji Girişimsel Radyoloji

Çünkü metal gövdeli tekneler akımın taşınması açısından, birer topraklama levhası gibi çalışır. İçinde bulunanlar için saç tekne kendisi bir iletken olduğundan oluşan manyetik alanları akıma dönüştürerek denize aktaran bir Faraday Kafesi gibi çalışır.

Basitçe, metal gövdeli bir teknenin Faraday kafesi etkisiyle içindeki mürettebatı koruması...
Basitçe, metal gövdeli bir teknenin Faraday kafesi etkisiyle içindeki mürettebatı koruması...
Özgün Çizim

Bunu şöyle düşünebilirsiniz: İletkenleri oluşturan atomların en dış yörüngelerindeki değerlik elektronları, atomlarından kolayca ayrılarak hareket etme yeteneğine sahiptirler.

Kapalı bir yüzeye ya da çepere sahip iletken bir cisim, elektrik akımına maruz kaldığında bu elektronlar, iletkenin içerisindeki elektrik alanı sıfırlanıncaya kadar hareket eder ve bir çeşit "yeniden dağılım"a uğrarlar. Elektrik alanının sıfırlanmasıyla birlikte, hareket etmelerinin gerekçesi ortadan kalkmış olur.

Faraday kafesi bu ilkeye göre çalışır ve içindeki nesneleri ya da canlıları çeperin dışındaki elektrik alanlarına karşı korur.

İdeal bir Faraday kafesi; topraklanmış, içi boş metal bir küre gibi kapalı bir iletkenden oluşur. Ancak kafes şeklinde de imal edilebilir. Kafes aralıklarından bir miktar elektrik alanı içeriye sızabilir, ama aralıklar yeterince küçük ise bu bir sorun teşkil etmeyecektir.

Şeklinin illa ki küre olması da şart değildir.

İşte bu Faraday kafesi ilkesi sayesinde metal tekneler, yıldırıma karşı en güvenli teknelerdir. Ahşap ve fiberglas teknelerde ise direk ya da yüksekteki metal aksam üzerinden tekne ile buluşan yıldırım denize ulaşmak için yoluna devam ederken güvertede tıkanır. O noktada tekne ahşap ise, tıkandığı noktayı patlatır veya parçalar. Fiber ise eritir veya yakar. Demek ki, gücümüz yetiyorsa, okyanuslara alüminyum ya da sac tekne ile açılıyoruz.

Paratoner ile doğru şekilde topraklanmış bir motoryat şeması...
Paratoner ile doğru şekilde topraklanmış bir motoryat şeması...
Boating

Bir diğer yöntem; en az dirençle, en kısa yoldan topraklamak; yani paratoner takmak. Bunun amacı şudur: İyi bir iletkeni, yeterli kesitte, yani kalınlıkta ve az dirençli bir kablo ile topraklarsak, akımın periyodunu kısaltırız. Bu şekilde denize iletilen elektrik yükü tekne etrafında yarıçapı direk uzunluğu olan bir emniyet konisi yaratır.

Paratoner olarak kullanılacak bakır çubuk (yıldırımı zapturapt altına alabilmek için) direk başındaki cihaz ve antenlerden en az 20 cm yukarıda olmalıdır. Ancak bakır çubuk kullanıyorsanız, bu çubuğun direk ile kesin izolasyonu şarttır. Yani çubuktan itibaren tüm direği geçip dibine kadar inen, oradan salmaya (yelkenli teknelerdeki ağır sualtı uzantısı) giden bir kablo gerekiyor. Bu arada bakır iletken ile teknenin metal aksamları arasında oluşabilecek galvanik korozyon riskine karşı, sualtı metal aksamlara tutya (anot görevi yapan çinko parça) takılması çok önemli. Bir diğer önemli nokta ise, bakır paratoner çubuğun kısmının yüksek ısıya mukavim özel alaşım çelikten olmasıdır.

Topraklama kablosuna kalınlığına gelirsek: Tabii ki direk boyu, kablo kalınlığı için önemli bir faktördür. Ama kullanacağımız kablo kesiti 20 mm2’nin altında olmamalıdır. Şunu unutmayın: Kablo ne kadar kalınsa, yıldırımı o kadar kolay uzaklaştırırsınız.

Tüm Reklamları Kapat

Topraklama kablosu kesinlikle tek parça olmalıdır; kesinlikle ek olmamalıdır. Yıldırım esnasında oluşacak ısıdan ötürü kabloda kesinlikle lehim olmamalı ve kablonun en az iki salma cıvatasına tutturuluşu iyi preslenmiş pabuçlarla yapılmalıdır. Mümkün olduğunca sert köşelerden, keskin dönüşlerden kaçınmalıdır. Yıldırım buralardan dönmeye çalışırken gönlü başka ve canlı iletkenlere kayabilir. Yani en kısa yol tercih edilmeli.

Topraklanmamış bir teknede denize ulaşamayan elektrik akımı (yıldırım), tıkandığı noktaları patlatır, eritir, parçalar. Topraklanmış bir teknede ise, minimum hasarla denize (yerküreye) ulaşır ve devre tamamlanır.
Topraklanmamış bir teknede denize ulaşamayan elektrik akımı (yıldırım), tıkandığı noktaları patlatır, eritir, parçalar. Topraklanmış bir teknede ise, minimum hasarla denize (yerküreye) ulaşır ve devre tamamlanır.
L-36

Ama tabii, en güvenlisi, yıldırım riski olan havada içeride kalmaktır. Yine de yıldırımlı bir havada suda yakalanma ihtimalinize karşı alabileceğiniz bazı ilave önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Yıldırım riskinin olduğu elektrik yüklü havalarda elektromanyetik dalgaya karşı elektronik cihazlarınızı kapatmak.
 • VHF telsizde anten topraklama seçici düğmesi varsa topraklamaya geçmek.
 • Mümkün ise anten kablolarının fişlerini cihazdan ayırmak.
 • Elektrik yüklü hava geçene kadar güverteye çıkmamak. Çıkmak zorunda kalınırsa; direk dibi, puntel, gönder gibi metal ekipmandan uzak kalmak ve alan küçülterek hareket etmek. Yani çömelerek ya da emekleyerek hareket etmek.
 • Büyük metal kütleler arasında durmamak. Direk ile motor arası gibi mesela. Özellikle motor, şaft ile suya direk çıkış noktası... Yıldırım bu arada ark ile atlama yapabiliyor.
 • Yıldırım düştüğünde elektronik aletleriniz eğer yerlerinde duruyorlarsa ve elektrik tesisatı ile irtibat halindeyseler, onlar için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Eğer elektronik cihazlarınızı sökebiliyorsanız, önce (mutfaklarımızda kullandığımız) alüminyum folyo ile sarın. Bu birinci Faraday Kafesi olacaktır. Sonra bu folyoladığınız cihazlarınızı metal bir fırın ya da kutu varsa onun içine koyun. Bu da ikinci Faraday Kafesi olacaktır. Bu şekilde bir miktar koruma altına alırsınız.
 • Yelkenleri indirip motor seyrine dönseniz iyi olur. Zira ıslak yelkenler, cazip bir iletkendir.
 • Motor seyrinde iken şarj dinamosunu (alternatör) sistemden ayıran bir sistemi kurabilirseniz çok iyi olur. Mesela şarj dinamosu kablo bağlantı jaklarını sökmek gibi...
 • Akü bağlantılarını şalter ile değil kutup başlarını söküp kablolarını akülerden uzaklaştırarak korumak daha etkili bir yoldur.
 • Daima ayakkabılarınız ayağınızda olsun.
 • Motorun çalışır durumda olması Russell ailesinin hayatını kurtardı. Evet, yıldırım düşmesi motorun çalışmasını etkilemiyor; ancak durmuşsa (marş motoru tarihe karıştığı için) tekrar çalıştırılması imkansız.
 • Yıldırım düşerse hemen içeriyi kontrol edin. İnvertör (12V DC --> 220V AC) veya redresör (220V AC --> 12V DC) patlayıp gövdede delik açılmasına sebep olabilir.
 • Yıldırım riski atlattıktan sonra, ilk yapılacak şeylerden biri de, manyetik pusulanın doğruluğunu kontrol etmek olmalı.

Ayrıca, eğer teknede yıldırımdan korunmak için herhangi bir sistem yoksa; en az 20 cm’lik bir uzunluk boyunca çarmıklardan birine metal kelepçelerle tutturulmuş, en az 16 mm2 kesitli bir kablo denize sarkıtılabilir.

Ancak çarmıhtan denize zincir salma, topraklama, hatta paratonerin fayda mı sağladığı, yoksa cazibe mi oluşturduğu konusu hala tartışılıyor.

Bunları Asla Yapmayın!

 • Kabloyu herhangi bir cihazın topraklama plakasına sakın ola bağlamayın!
 • Kabloyu teknenin korozyondan korunma sistemine asla bağlamayın!
 • Kabloyu ana makine ya da yardımcılarıyla da yine sakın bağlantılandırmayın!
 • Kabloyu elektrik sisteminin eksi kutbu ya da topraklamasıyla bağlantılandırmayı da aklınızdan bile geçirmeyin!

Yıldırımın, sadece "aşk"ı hatırlattığı seyirler diliyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 20
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Korkutucu! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Üzücü! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. Telleria. What To Do In A Lightning Storm On A Boat. (3 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 3 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Boating | Arşiv Bağlantısı
 • E. M. Thompson. Lightning And Sailboats. (3 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 3 Mayıs 2020. Alındığı Yer: L-36 | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 14:35:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8637

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Şayan, et al. Deniz veya Okyanuslarda Fırtınaya Yakalanırsanız Ne Yapmalısınız? Yıldırımlara Karşı Nasıl Önlem Almalısınız?. (3 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8637
Şayan, A., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 03). Deniz veya Okyanuslarda Fırtınaya Yakalanırsanız Ne Yapmalısınız? Yıldırımlara Karşı Nasıl Önlem Almalısınız?. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8637
A. Şayan, et al. “Deniz veya Okyanuslarda Fırtınaya Yakalanırsanız Ne Yapmalısınız? Yıldırımlara Karşı Nasıl Önlem Almalısınız?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8637.
Şayan, Atilla. Bakırcı, Çağrı Mert. “Deniz veya Okyanuslarda Fırtınaya Yakalanırsanız Ne Yapmalısınız? Yıldırımlara Karşı Nasıl Önlem Almalısınız?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 03, 2020. https://evrimagaci.org/s/8637.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close