Sıklıkla Einstein'a Atfedilen; Ancak Ona Ait Olmayan 9 Meşhur Söz!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Albert Einstein’ın da dediği gibi, “İnternette okuduğunuz her söze inanmayın, kesin ben söylememişimdir.”

 

1. "Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir."

Bu söz ne Einstein’ın ne de Benny Franklin’in. Politik metinlerde çok fazla kullanılan bir söz bu. The Ultimate Quotable Einstein adlı eserde, sözün Rita Mae Brown’un 1983’te yayınlanan Sudden Death adlı kitabında geçtiği belirtilmiş, ancak muhtemelen ondan daha da eski. Ayrıca deliliğin tanımı bu değil.

 

2. "Her şey enerjidir ve her şey yalnızca bundan ibarettir. Sahip olmayı istediğiniz gerçekliğin frekansına uyumlandığınızda artık yapacak bir şey yoktur, o gerçeklik size ait olur. Bundan başka bir yol yoktur. Bunun adı felsefe değil, fiziktir."

Kesinlikle hayır. Einstein’in bunu söylediğine dair hiçbir kanıt yok ortada. Şu gerçeği daha beğendim, onu seçiyorum, gibisinden bir şey olamaz. Gerçi, bilişsel tutarsızlık yaşıyorsanız ya da bir miktar halüsinojen aldıysanız durum değişir.

 

3. "Uluslararası yasalar sadece uluslararası yasa kitaplarında vardır."

Bu sözü söyleyen Einstein değildir. Antropolog (insanbilimci) Ashley Montagu Einstein ile gerçekleştirdiği bir röportajda kendisi söylemiştir bu sözü.

 

4. "Kötülük, insanın kalbinde Tanrı sevgisi bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Sıcağın olmadığı yerde soğuğun çıkması ya da ışığın olmadığı yerde karanlığın olması gibi."

Bu söz 10 yıldır internette dolaşan ve virüs gibi yayılan bir e-posta ile ortaya çıkmış. Bu postada kibirli bir profesör ile genç bir öğrenci tanrı ve kötülüğün doğası ile ilgili tartışıyorlar. Öğrenci, yavaş ama emin adımlarla ve kusursuz bir akıl yürütmeyle profesörü alt ediyor ve Tanrı’nın her yerde olduğunu ispatlıyor ona. Peki bu hikayedeki şaşırtıcı şey ne? Öğrencinin genç Albert Einstein olması! Ama aslında o değildi. 

 

5. "Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir."

Hayır! Hepimiz kabul ediyoruzdur, birisi bir işi halledemeyince teselli niyetine bu söz söylenir. Ama bu söz Einstein’in diyemeyiz. Quote Investigator’un açıkladığı üzere, hayvanların yapamayacakları şeyleri yapabiliyorlarmış gibi göstermek geçtiğimiz yüzyılda çok popülerdi. Ama şundan eminiz ki, bu söz Einstein’in değil!

 

6. "Tanrı zar atmaz." ya da "Tanrı'nın evrenle kumar oynadığını düşünmüyorum."

Aslında bu söz böyle değil. Sözün aslı, Einstein’in 1942’de Cornelius Lanczos’a yazdığı özel bir mektupta saklı. Albert Einstein, the Human Side: New Glimpses from His Archives adlı kitapta bu söz şöyle aslında: “Fizik hakkında aynı benim gibi düşünen tanıdığım tek insansın. Gerçekleri temelde basit olan ve bir bütün oluşturan şeyler olarak algılama inancına sahibiz biz. Tanrı’nın elindeki kartlara gizlice bakmak mümkün değil gibi gözüküyor, fakat onun zar atıp ‘telepatik’ yöntemler kullanmasını aklımın ucundan bile geçirmem.”

 

7. "Aklı olan her aptal bir şeyleri daha büyük, daha karmaşık ya da daha zarar verici yapabilir. Ama bunun tersini yapmak büyük bir cesaret ve bir dahinin dokunuşunu gerektirir."

Bu söz Einstein’in değildir; E.F. Schumacher’in 1973’te yayınlanan Small is Beautiful: A Study of Economics As If People Mattered adlı kitabında geçmektedir.

 

8. "Sayılması mümkün olan her şey önemli olmayabilir. Her önemli şey ise sayılamayabilir."

Aslında güzel bir noktaya değiniliyor. Ama Einstein’in sözü değil bu. Quote Investigator adlı site 1963 yılında sosyolog William Bruce Cameron'un şu sözüne dayandığını belirtmiş: “Sosyologların bildiği her şeyin sayılara dökülmesi mümkün olsaydı keşke, böylece bu sayıları ekonomistlerin yaptığı gibi IBM’lerde hesaplatıp grafikler oluşturabilirdik. Sayılması mümkün olan her şey önemli olmayabilir. Her önemli şey ise sayılamayabilir.”

 

9. "Bende hayranlık uyandıran iki şey vardır: yıldızlı gökler ve içindeki ahlak evreni."

Geceleri yıldız dolu gökyüzü eşliğinde yoga yapan insanların fotoğraflarının üstüne yapıştırılan popüler bir söz bu. Ama Einstein böyle bir şey söylemedi. Aslında bu söz, Immanuel Kant’ın Pratik Aklın Eleştirisi’nde geçen bir ifadenin farklı bir versiyonu: “İki şey, üzerlerine sık sık eğilip ısrarla düşünülürse, insanın ruhsal yapısını hep yeni, hep artan bir hayranlık ve korkunç saygıyla dolduruyor: üzerimdeki yıldızlı gök ve içimdeki ahlak yasası. (Pratik Aklın Eleştirisi, Immanuel Kant, Türkiye Felsefe Kurumu Yayınları, 1999 baskısı)”


Kaynak: Bu yazı Gizmodo adresinden çevrilmiştir.

Dişi Aslanlar, Yele Çıkarıp Erkek Aslanlar Gibi Davranıyorlar!

Erkek Beyni ile Dişi Beyni Gerçekten Farklı Mıdır?

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Şule Ölez

Şule Ölez

Editör

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim