Bu yazı, YouTube isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Biz insanlar, tüm memeli hayvan kuzenlerimiz gibi merak ile doğarız. Merak, yeni yaşam alanları ve kaynaklar keşfedebilmemizin, dolayısıyla memeli hayvanların evrimsel başarısının arkasında yatan en temel sebeplerden birisidir. Ne var ki insanların merakı, diğer kuzenlerinden bir adım ötedir. İnsanlar, anlamak için de merak duyarlar. Bu merakı "tedavi" etmek, tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir; zira merak, tıpkı hayatta kalma güdüsü gibi evrimsel süreçte genlerimize işlemiz, yapımızın bir parçası haline gelmiş bir güdüdür, bir histir. 

Her ne kadar merakı köreltmek mümkünse de, o merakı getirmek de bir o kadar kolaydır. 

Merakınızı bilimle, araştırmayla, sorgulamayla tatmin edin. Çünkü o, siz ölene kadar sizinle olacak.

Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder