Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Gen Patlaması, Kara Bitkilerinin Kökenini Aydınlatıyor: Bitkiler, Yeni Genlerin Evriminde Hayvanlardan Daha Başarılıydı!

Gen Patlaması, Kara Bitkilerinin Kökenini Aydınlatıyor: Bitkiler, Yeni Genlerin Evriminde Hayvanlardan Daha Başarılıydı!
1 dakika
824
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bristol ve Essex Üniversitelerinden bilim insanları tarafından yürütülen ve Current Biology dergisinde yayımlanan yeni çalışma; kara bitkilerinin kökeni hakkındaki yerleşmiş fikre karşı çıkarak, hayvanların kökeniyle karşılaştırıldığında, bitkilerin evrim süreçlerinde yeni gen üretmede daha başarılı olduğunu iddia ediyor.

Bitkiler; yaşamın en önemli soylarından birini oluşturmanın yanı sıra, bir besin ve oksijen kaynağı olarak hemen hemen bütün ekosistemlerin temelini de oluşturur. Evrim sürecinde bitkiler de dahil tüm organizmalar yeni genler kazanır ve eski genleri kaybeder, kısaca organizmaların genleri geri dönüştürdükleri söylenebilir.

Araştırma ekibi, bitkilerin evrimsel geçişi sırasında genetik düzeyde hangi değişikliklerin meydana geldiğini anlamak için 200'ü aşkın genomu karşılaştırdı. Bu çalışma, bitki aleminin evrimini ele almak için şimdiye kadar toplanan en büyük veri kümelerinden biri.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar ileri bilgisayar tekniklerini kullanarak; sudan karaya evrim sürecinde ilk kara temelli bitkilerde hangi genlerin bulunduğunu tespit etmek için 470 milyon yıl önceye döndü. Bristol Biyolojik Bilimler Okulu'ndan öğretim görevlisi ve araştırmacı Dr. Jordi Paps şöyle diyor:

Bitki alemine ait 200 genomu karşılaştırdıktan sonra, kara bitkilerinin kökeninin, benzeri görülmemiş bir genomik yenilik seviyesi olan iki yeni gen patlaması ile ilişkili olduğunu keşfettik. Bulgularımız, bu geçişin genetik düzeyde daha kademeli olduğuna dair önceki görüşlere karşı çıkıyor.

İlk patlama, kara bitkilerinin kökeninin su ortamından ayrılmadan önceki dönemine denk geliyor ve bitkilerin neden çok hücreli olduğunu açıklayan genleri içeriyor. İkinci patlama ise, kara bitkilerinin kökeni ile aynı zamana denk geliyor ve karasal ortamlarda bulunan zorluklara karşı geliştirilen adaptasyonlarla ilgili genleri içeriyor.

Ekip şimdi, bitkilerde kuraklığa dayanıklı genleri tanımlamak için aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyor. Dr. Paps son olarak şunu ekliyor:

Kuraklık toleransında yer alan genleri daha iyi keşfetmek için aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyoruz. Çoğu bitki kuraklık koşullarına karşı hassastır. Yöntemlerimizi kullanarak kuraklık direncine dahil olan genleri, bu süreçte kurumaya duyarlı bitkilerde kullanabiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2024 06:11:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8817

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık Madde
Veri Bilimi
Uçuş
Dna
Irk
Yiyecek
Göç
Metabolizma
Kitlesel Yok Oluş
Doğa Yasası
Afrika
Araştırma
Böcek
Retrovirüs
Tümör
Taksonomik Sınıflandırma
Bebek Doğumu
Canlılık Cansızlık
Organizma
Elementler
Ekonomi
İlişki
Oyun
Mühendislik
Böcek Bilimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Üniversitesi, et al. Gen Patlaması, Kara Bitkilerinin Kökenini Aydınlatıyor: Bitkiler, Yeni Genlerin Evriminde Hayvanlardan Daha Başarılıydı!. (30 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8817
Üniversitesi, B., Bozkurt, K., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 30). Gen Patlaması, Kara Bitkilerinin Kökenini Aydınlatıyor: Bitkiler, Yeni Genlerin Evriminde Hayvanlardan Daha Başarılıydı!. Evrim Ağacı. Retrieved May 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8817
B. Üniversitesi, et al. “Gen Patlaması, Kara Bitkilerinin Kökenini Aydınlatıyor: Bitkiler, Yeni Genlerin Evriminde Hayvanlardan Daha Başarılıydı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kübra Bozkurt, Evrim Ağacı, 30 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8817.
Üniversitesi, Bristol. Bozkurt, Kübra. Bakırcı, Çağrı Mert. “Gen Patlaması, Kara Bitkilerinin Kökenini Aydınlatıyor: Bitkiler, Yeni Genlerin Evriminde Hayvanlardan Daha Başarılıydı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Kübra Bozkurt. Evrim Ağacı, May 30, 2020. https://evrimagaci.org/s/8817.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close