Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Futuyma - Evrim: Evrimsel Biyolojiye Giriş Yapmak İsteyenler İçin Eşsiz Bir Ders Kitabı!

Evrimsel Biyolojinin En Temel Ders Kitabı "Evrim", 3. Baskıdan Çevirisiyle Türkçe Olarak Yayında!

Futuyma - Evrim: Evrimsel Biyolojiye Giriş Yapmak İsteyenler İçin Eşsiz Bir Ders Kitabı!
4 dakika
3,192
Tüm Reklamları Kapat

Eğer Campbell'ın Biyoloji isimli şaheseri biyolojinin temel metniyse, Douglas Futuyma tarafından yazılan Evrim (Evolution) de evrimsel biyolojinin temel metnidir. Stokların tükenmesi nedeniyle yıllardır erişilemez bir durumda olan Futuyma'nın Evrim'i, nihayet 3. baskıdan Türkçe çevirisiyle geri döndü!

 • Kitabın en güncel baskısını Evrim Ağacı takipçilerine özel fiyatıyla Agora Bilim Pazarı'ndan satın almak için buraya tıklayınız.
 • Kitabın örnek sayfalarını ve İçindekiler listesini görmek için buraya tıklayınız.

Evrimsel biyolojinin en önde gelen isimleri tarafından kaleme alınan Evrim, özellikle lisans eğitimi gören öğrencilere ve evrimsel biyoloji konusunda akademik seviyeye daha yakın bilgi almak isteyen bilimseverlere yönelik olarka yazılmış harika bir şaheser. Kitap boyunca evrimsel hipotezlerin teorik altyapısı ve deneysel karşılıklarıyla ilgili detaylı bilgiler alabileceksiniz ve bu sayede bilimsel sürecin nasıl çalıştığını bizzat gözleme imkanınız olacak. Ayrıca kitapta evrim tarihi, evrimsel süreçler, adaptasyon ve evrime dair çok detaylı ve kolay anlaşılır bilgiler bulmanız mümkün olacak.

Tüm Reklamları Kapat

Kim Bu Futuyma?

Douglas Joel Futuyma, 24 Nisan 1942 doğumlu, Amerikalı bir evrimsel biyologdur. New York'taki Stony Brook Üniversitesi Ekoloji ve Evrim Bölümü ayrıcalıklı profesörüdür. Aynı zamanda Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde yardımcı araştırmacı pozisyonundadır. Araştırma konuları arasında türleşme ve popülasyon biyolojisi bulunmaktadır. Futuyma, sadece yazdığı Evrim kitabıyla değil, aynı zamanda yaratılışçılık karşıtı mücadelesiyle ve topluma bilimi anlatma çabasıyla da tanınan, önde gelen bir akademisyendir.

Douglas Joel Futuyma (1942-), Evrim ders kitabının yazarı.
Douglas Joel Futuyma (1942-), Evrim ders kitabının yazarı.
People Behind the Science

Futuyma, kariyerine 1969 yılında Stony Brook Üniversitesi Ekoloji ve Evrim Bölümü'nde başladı ve 2001 yılında Seçkin Profesör olarak atandı. 2002-2003 yılları arasında Ann Arbor'daki Michigan Üniversitesi'nde Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü başkanlığı yaptı ve 2004 yılında Stony Brook'a dönmeden önce, 2003-2004 yılları arasında bu bölümde Lawrence B. Slobodkin Collegiate Profesörü olarak görev yaptı.

Tüm Reklamları Kapat

Futuyma, 1987'de Evrimi Araştırma Cemiyeti'nin (İng: "Society for the Study of Evolution"), 1994'te Amerikan Natüralistler Cemiyeti'nin (İng: "American Society of Naturalists") ve 2008'de Amerikan Biyolojik Bilimler Enstitüsü'nün (İng: "American Institute of Biological Sciences") başkanlığını yaptı. Evolution ve Annual Review of Ecology, Evolution, and Systematics adlı bilimsel dergilerin editörlüğünü yaptı.

Futuyma, aynı zamanda öğretmenlik ve popüler bilim çalışmalarıyla da tanınmaktadır. Pek çok ders kitabının, özellikle de çok yaygın olarak kullanılan ders kitabı olan ve 3. baskısı 1998 yılında yayınlanan Evrimsel Biyoloji'nin ve bu kitabın lisans öğrencilerine yönelik basitleştirilmiş bir versiyonu olan ve dördüncü baskısı 2017'de yayınlanan Evrim kitabının yazarıdır. Bu tür kitapların Türkçeye çevrilmesi zaman aldığı için, ne yazık ki Türkçedeki en güncel versiyonu, yukarıda tanıttığımız 3. baskısıdır. İkinci metin, ilkinden daha az kapsamlı olsa da, başarılı bir evrim öğretimi için önemli bir yere sahip olarak, bilimin ilerleyişine pozitif bir katkı sağlamıştır. Ayrıca Montgomery Slatkin ile birlikte, kitaplaştırılacak biçimde gözden geçirilmiş inceleme makalelerinden oluşan Coevolution adlı daha akademik bir kitabın da editörlüğünü yapmıştır.

Futuyma ayrıca, ilk olarak 1982'de yayınlanan ve yaratılış-evrim tartışmasını tartıştığı Science on Trial: The Case for Evolution adlı bir kitabın da yazarıdır. Kitap, evrimsel biyolojinin bilimsel argümanını ortaya koymada oldukça etkilidir ve konuyu evrim karşıtı veya evrim konusunda bilgisiz kişilerle tartışmak için bir faydalı bir araçtır. Örneğin biyoloji filozofu Michael Ruse, bu kitabı "birinci sınıf bir kitap" olarak tanımlamış, direkt olarak lisans eğitiminde ders kitabı olarak kullanılmaya uygun bir kitap olduğunu belirtmiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca Futuyma, 2013 yılından beri Ulusal Bilim Eğitimi Merkezi Danışma Kurulu'nda yer almaktadır.

Son olarak Douglas Futuyma, eşcinsel olduğunu açıklamıştır. Başlangıçta, LGBT bir birey olmasından ötürü kariyerinde herhangi bir olumsuzluk deneyimlememiş olduğuna şaşırdığını, LGBT olan akademisyenlerin görünürlüğünün eşcinsel haklarında ilerleme için önemli olduğunu belirtmiştir. 1984 yılında eşcinselliğin genetik olabileceğine dair mevcut kanıtları eleştiren bilimsel bir makalenin yazarlarından da biri olmuştur.

Kitabın Organizasyonu

Evrimi öğrenmek isteyen herkesin mutlaka okuması gereken bir ders kitabı olan Evrim, toplamda 23 bölüme ve yüzlerce alt bölüme ayrılmış bir eser. Kitabın Türkçe çevirisi de 2022'in eylül ayı itibariyle 3. baskıyı temel almaktadır (bundan önce yaygın olarak 1. baskısı satıştaydı). Zaman içinde ve sürümler geçtikçe kitabın içeriği kademeli bir şekilde evrimleşebileceği için, elinizdeki kitapta belli başlı farklar görmeniz mümkün.

Kitap Hakkında

 • Künye: Douglas J. Futuyma, Bölüm 20: Scott V. Edwards, Bölüm 21: John R. True (Çeviri Editörü: Ergi Deniz Özsoy, çevirmenlerin tam listesi yukarıdaki görsellerde bulunabilir)
 • Kitabevi: Sinmauer Associates, Inc. (İngilizce), Palme (Türkçe)
 • Sayfa Sayısı: 760
 • İlk Baskı Yılı: 2013 (İngilizce), 2023 (Türkçe)

Kitabın 23 bölümü, sırasıyla şöyle:

 1. Evrimsel Biyoloji
 2. Yaşam Ağacı: Sınıflandırma ve Filogeni
 3. Evrim Modelleri
 4. Fosil Kayıtlarında Evrim
 5. Dünya Üzerindeki Yaşamın Tarihi
 6. Evrimsel Coğrafya
 7. Biyoçeşitliliğin Evrimi
 8. Genetik Çeşitliliğin Kökeni
 9. Çeşitlilik: Evrimin Temeli
 10. Genetik Sürüklenme: Rastlantılar Yoluyla Evrim
 11. Doğal Seçilim ve Uyarlanma
 12. Doğal Seçilimin Genetik Teorisi
 13. Fenotipik Evrim
 14. Yaşam Öyküsü Evrimi
 15. Eşeylilik ve Üreme Başarısı
 16. Çatışma ve İş Birliği
 17. Türler
 18. Türleşme
 19. Türlerarası Etkileşimin Evrimi
 20. Genlerin ve Genomların Evrimi
 21. Evrim ve Gelişim
 22. Makroevrim: Tür Seviyesinin Üzerindeki Evrim
 23. Evrimci Bilim, Yaratılışçılık ve Toplum
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi ve Çeviri Kurulu
Futuyma Evrim İçindekiler Listesi ve Çeviri Kurulu

Anlatım dili, her seviyeden insanın anlayabileceği kadar basit; ama elbette, bölümler ilerledikçe (veya bir ünite altındaki daha ileri konulara geldikçe), önceki ünitelerde verilen bilgilerin tam olarak anlaşılmış olması gerekiyor. Evrimi öğrenmek isteyen herkese bu eseri önemle tavsiye ediyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
55
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Muhteşem! 8
 • Bilim Budur! 6
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 14:39:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12490

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Futuyma - Evrim: Evrimsel Biyolojiye Giriş Yapmak İsteyenler İçin Eşsiz Bir Ders Kitabı!. (23 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12490
Bakırcı, Ç. M. (2022, September 23). Futuyma - Evrim: Evrimsel Biyolojiye Giriş Yapmak İsteyenler İçin Eşsiz Bir Ders Kitabı!. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12490
Ç. M. Bakırcı. “Futuyma - Evrim: Evrimsel Biyolojiye Giriş Yapmak İsteyenler İçin Eşsiz Bir Ders Kitabı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 23 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12490.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Futuyma - Evrim: Evrimsel Biyolojiye Giriş Yapmak İsteyenler İçin Eşsiz Bir Ders Kitabı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 23, 2022. https://evrimagaci.org/s/12490.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close