Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Savaş Fili: Savaşlarda Filler Nasıl Kullanılmıştır? Savaş Fillerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Savaş Fili: Savaşlarda Filler Nasıl Kullanılmıştır? Savaş Fillerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Narenda Soni
Sanatsal amaçlarla geliştirilen, mitolojik ögeler içeren bir savaş fili.
5 dakika
2,636
Tüm Reklamları Kapat

Atın evcilleştirilip etkili bir biçimde kullanımı, savaşlarda galibiyet ibresine yön veren önemli unsurlardan bir tanesidir. Filin evcilleştirilmesiyse attan farklı olmuştur. Her coğrafyaya uyum sağlayamaması, evcilleştirmenin ve fil kullanımının daha yerel kalmasına sebep olmuştur.

Savaşlarda Kullanılacak Filler Nasıl Yakalanıyordu?

Filin ehlileştirilmesi, çoğunlukla Hindistan'da gerçekleştirilmiştir.[1] Dolayısıyla aşağıda vereceğimiz yöntemler, Hindistan yöresinde görülen yöntemlerdir. Farklı coğrafyalara ait farklı ehlileştirme uygulamaları bulunabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Yaklaşık 5 ton ağırlıkta, 2.5-3 metre yüksekliğinde olan Asya fili, tarihi kayıtlara göre genellikle tuzak kurularak yakalanırdı. En yaygın yakalama biçimlerinden bir tanesinde zemine çukur kazılır ve çukurun içine filin sevdiği yiyecekler konulurdu. Çukura giren ve kendisi için konmuş yiyecekleri yiyen fil, artık yerinden kıpırdayamaz hale gelirdi. Daha sonra, parlak kırmızı, mavi ve sarı renkli elbiseler giymiş insanlar filin yanına gelir ve onu sopalarla dövmeye başlardı. Ardından beyaz kıyafetli bir diğer kişi, kurtarıcı edasıyla filin yanına gelir, fili döven insanları kovardı. Beyaz kıyafetli adam, bu sayede fili kendisine ısındırmaya çalışırdı. İlerleyen zamanlarda bu adam file dokunmaya ve sırtına binmeye başlardı.

Bir başka yakalama yönteminde ise, daha önceden yakalanmış dişi fillerin kokusu kullanılarak, erkek filler, daha sonra çitle çevrilecek olan 9 metre derinliğinde ve 7.5 metre genişliğinde bir çukura çekilirdi.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Savaşlarda Filin Kullanımı

Filler, ilk başlarda doğrudan savaşçıların filin üstüne oturmasıyla kontrol edilmekteydi. Ancak bunun birtakım sorunlar teşkil ettiği görülmüştür. Örneğin, filin üstünde bulunan kişilerin dengelerini rahat bir şekilde sağlayabilmeleri zordur. Bu zorluk, özellikle de savaş esnasında kendisini daha fazla hissettirmektedir. Bunun haricinde, bir "sepet" kullanmaksızın, bir filin üstüne sadece birkaç kişi oturabilmektedir. Bu da fil üstündeki savaşçı sayısının sınırlı kalmasına neden olmaktadır.

Ayrıca bu durum, filin üstünde kullanılabilen savaş aletlerini de kısıtlamaktadır. Örneğin arkadan gelen bir düşmana ok atabilmek için 180 derece geriye dönülmesi ve o şekilde atılması gerekmektedir. Belki bu tarz bir atış, görece ufak bir hayvan olan atın üstünde mümkündür; ancak söz konusu fil olduğunda iş daha zorlaşmaktadır ve isabet oranı azalmaktadır. Aynı zamanda çıplak bir şekilde filin üstüne binmek, fili tam ve doğru bir biçimde kontrol edebilmeyi de güçleştirmektedir.

Bütün bu olumsuz etkilerinden dolayı zamanla filin üstüne yerleştirilen savaşçıları rahatlatmak ve daha iyi savaşmasını sağlamak için filin sırtına sepet benzeri yapılar yerleştirilmiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Filin üstüne sepetsiz binen savaşçılar.
Filin üstüne sepetsiz binen savaşçılar.
War Elephants

Savaşta Fil Kullanımının Yararları

Fillerin savaşlardaki görevlerinden en önemlisi, düşmanın savaş düzenini bozmak ve karşı tarafta bir kaos ortamı yaratmaktı. Buna ek olarak filler, düşman atlarını korkutarak geri çekilmelerini sağlamak, savaşı yöneten komutanlara daha yüksekten bir görüş açısı sağlayarak savaşın doğru bir şekilde sevk ve idare edilmesine yardımcı olmak ve ağır silahlar ile mancınık gibi savaş aletlerini savaş alanına götürmek gibi görevlerde de kullanılmışlardır.[3]

Zırhlanmış bir fil ve üstüne yerleştirilmiş savaşçılar.
Zırhlanmış bir fil ve üstüne yerleştirilmiş savaşçılar.
Wikimedia Commons

Filleri savaşlarda etkili bir biçimde kullanan Türk devletlerinin başında Gazneliler gelmektedir. Bunun en önemli sebebi, kurulmuş oldukları coğrafyanın Hindistan'a görece yakın olmasıdır. Bilhassa Gazneli Mahmud'un, Hint seferleri neticesinde elde ettiği ganimetler arasında filler önemli bir yer işgal etmiştir.

Fillerin bazen savaşın kaderini belirleyecek düzeyde etkili olma sebeplerinden bir tanesi de o dönemde savaşlarda yaygın olarak kullanılan attan hacim olarak büyük olması ve atın böyle büyük bir rakibe karşı tecrübesiz olmasıdır.

Bazı durumlarda filler savaşa katılmadan bile savaşın galip tarafını belli edebilmekteydi. Örneğin, savaş yapılmadan önce iki taraf elçilerinin son diplomatik mesailerinde fil besleyen ve kullanan tarafın karşı taraf elçisinin geldiği sırada sahip olduğu filleri debdebeli bir şekilde göstermesi, karşı tarafın savaşmadan yenilgiyi kabul etmesini sağlayabiliyordu.

Savaşta Fil Kullanımının Zararları

Fillerin bütün bu yararlarına rağmen ordusunda fil bulunduranlar için bazen işler her zaman bu şekilde gitmemekteydi. Savaş esnasında korkmuş veya aldığı yaralarla geri püskürtülmüş bir fil kendi ordusuna doğru harekete geçebilir ve düşman saflarına vermesi gereken zararı kendi saflarına verebilirdi.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca filler ağır hareket eden hayvanlar oldukları için eğer savaşta kullanılacaksa savaş alanına doğru normal ordudan birkaç gün daha önce harekete geçmesi gerekmekteydi. Aksi takdirde ordunun hızını yavaşlatabilirdi. Bu da stratejik bir mevkiinin düşman eline geçmesine sebep olabilir ve savaşın kaderini karşı taraf lehine sonuçlandırabilirdi.

Buna ek olarak fillerin beslenmesi de ayrı bir sorun teşkil etmekteydi. Atlara göre daha fazla besin tükettikleri için yol üzerinde lojistik destek sağlanması zaruri idi. Bu durum ise yol üzerinde bulunan halkın üzerinde ek bir yük anlamına gelmekteydi.

Savaşlarda Fillere Karşı Alınan Önlemler

12. yüzyılda İran'da yaşamış bir tarihçi olan Ravendi, fillere karşı alınması gereken önlemleri Rahatü's-sudur ve Ayetü's-sürur isimli eserinde anlatmıştır. Yazara göre karşı orduda filler varsa, iki tekerlekli savaş arabalarına ve korkutucu aletlere sahip olunması gerekirdi. Buna ek olarak fillerin ilerlemesini engellemek için tuzaklar kurulmalı ve savaş esnasında fil sürücüleri hedef alınmalıydı. Sürücüsü olmayan bir fil doğru bir şekilde hareket edemez ve ne tarafa doğru gideceğini bilemezdi. Fillerin çekindiği şeylerden bir tanesi de taze çamur kokusuydu. Bu yüzden fillerin geçeceği yollar bataklık haline getirilmeliydi.[3]

Yukarıda sayılan önlemlerden çamur kokusunun bilimsel bir karşılığı olup olmadığını bilmememize rağmen, tuzak kurulması ve savaşta fil sürücüsünün hedef alınması makul durmaktadır. Savaş esnasında düzgün bir şekilde kamufle edilmiş bir çukur fillerin ilerlemesini yavaşlatabilirdi. Aynı şekilde sürücüsü veya bakıcısından mahrum kalmış bir filin nasıl hareket edebileceğini kimse bilemezdi.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç

Filler, savaşlarda çeşitli nedenler için kullanılmıştır. Özellikle Hindistan, Afganistan, Pakistan ve Afrika devletleri fili etkin bir biçimde kullanmıştır. Fil beslemenin her coğrafyaya uygun olmaması bunun en bariz nedenidir. Filin eğitilmesi, bakımı, beslenmesi ve savaş meydanına sevk edilmesi zahmetli ve pahalı bir uğraş olduğu için fil beslemek ve onu savaşlarda kullanmak bir nevi lükstür. Bütün bu uğraşlar için filban adı verilen bir müessese teşkil edilmiştir.

Savaşta fillerin dizilimine göre konumlandırılmış bir ordu, saftan herhangi bir filin yanlış bir tarafa doğru hareket etmesi veya geriye doğru koşması durumunda savaş düzeninden çıkabilmekteydi. Bu da fil beslemenin ve savaşta kullanmanın dezavantajlarından bir tanesiydi.

Sonuç olarak, at kullanımı kadar yaygın olmasa da savaşlar da kullanılan filler, kullanan tarafa büyük ölçüde yararlı olmuştur. Bunu ise Hindistan'a yaklaşık 20 sefer düzenleyen (sadece Gazneli Mahmud 17 sefer düzenlemiştir.)[4] Gaznelilerden ve Ankara savaşında Osmanlıyı mağlup eden Timurlulardan açık bir şekilde bilmekteyiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
28
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 12
 • İnanılmaz 7
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/11/2023 14:35:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12464

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ribozim
Karanlık Enerji
Büyük
Doğa Yasaları
Astrofizik
Enfeksiyon
Sahte
Kadın
Uyku
Işık Yılı
Viroloji
Felsefe
Kuantum
Evrimsel Psikoloji
Kara Delik
Tardigrad
Dil
Fare
Genetik Müdahale
Hamilelik
Biyoçeşitlilik
Diş Hekimliği
Nöroloji
Buz
Diş Hekimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Pisagor Kupası ile Açgözlü Arkadaşlarınızı Yakalayın!
Pisagor Kupası ile Açgözlü Arkadaşlarınızı Yakalayın!
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. Aydın, et al. Savaş Fili: Savaşlarda Filler Nasıl Kullanılmıştır? Savaş Fillerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?. (5 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 29 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12464
Aydın, K., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 05). Savaş Fili: Savaşlarda Filler Nasıl Kullanılmıştır? Savaş Fillerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?. Evrim Ağacı. Retrieved November 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12464
K. Aydın, et al. “Savaş Fili: Savaşlarda Filler Nasıl Kullanılmıştır? Savaş Fillerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12464.
Aydın, Kasım. Bakırcı, Çağrı Mert. “Savaş Fili: Savaşlarda Filler Nasıl Kullanılmıştır? Savaş Fillerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12464.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close