Bu Reklamı Kapat

Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
4,853 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

"Cute Poison", yani tatlı zehir, Prison Break dizisinin ilk sezonunda ana karakterimiz olan Michael Scofield'ın kaçış planı zincirinin halkalarından biriydi. İlgili bölümde Michael'ın bazı kimyasalları bir gidere döktüğünü görmüştük. Fakat dizide o kimyasallar ve o kimyasalların nasıl çalıştıklarıyla ilgili yeterli açıklama görememiştik. Şimdi o kimyasalların neler olduğunu ve birlikte nasıl bir etkiye sahip olduklarını beraber inceleyeceğiz.

NOT: Bu yazımız Prison Break dizisi hakkında büyük spoilerlar içermez. Bahsedilecek olan kimyasal süreç dizinin ilk bölümlerinde gerçekleşmiştir ve ana hikayeye çok büyük bir etkisi yoktur.

Cute Poison Nedir?

Öncelikle bu terimin nereden geldiğiyle başlayacağız. Scofield, diğer her şeyi olduğu gibi bunu da dövmeleştirmişti. Cute Poison, gerekli kimyasallar için kullanılan bir kısaltmadır.

Bu Reklamı Kapat

 • Cu: Bakır
 • PO: Fosfat
 • SO: Sülfat
Duvar Temizleyici ve Kök Kurutucu
Duvar Temizleyici ve Kök Kurutucu
Prison Break

Fosforik Asit (H3PO4)

İlgili bölümde kullanılan kimyasallardan biri fosforik asittir. Fosforik asit, formülü H3PO4 olan zayıf bir asittir (yani suda tam olarak iyonlarına ayrışmaz). Genel olarak sabunlar, deterjanlar, yemek endüstrisi ve diş macunları gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Michael Scofield fosforik asidi duvar temizleyicisinden temin etmişti.

Fosforik asidin zayıf asit olduğunu görebileceğimiz suda iyonlaşma süreci:

H3PO4 + H2O ↔\leftrightarrow H2PO4- + H30+

Bu Reklamı Kapat

H2PO4- + H2O ↔\leftrightarrow HPO42- + H30+

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

HPO42- + H2O ↔\leftrightarrow PO43- + H30+

Bakır Sülfat (CuSO4)

Bakır sülfat, tarımda fungusit (mantarların öldürülmesinde kullanılan kimyasallar), yosun öldürücü, kök kurutucu, yabani ot öldürücü olarak kullanılır. Bakır sülfat içeren münferit ürünlerin kullanım alanları çok çeşitlidir. Bakır sülfat, susuz formda, gübreler ve gıdalar için bir katkı maddesi olarak ve tekstil, deri, ahşap, pil, mürekkep, petrol, boya ve metal gibi çeşitli endüstriyel uygulamalarda kurutucu madde olarak kullanılır. Michael, bakır sülfatı kök kurutucudan temin etmişti.

Bakır Sülfat Kristalleri
Bakır Sülfat Kristalleri
verywellhealth

Sülfürik Asit (H2SO4)

Asıl plan için gerekli olan kimyasal sülfürik asitti. Sülfürik asit güçlü bir asittir. Yani suda tamamen iyonlarına ayrışabilir. Konstantre sülfürik asit organik maddelerin bir kısmından su çekip ekzotermik tepkime oluşturur. Ayrıca sülfürik asidin üzerine su eklemek de çok tehlikelidir. Eklenen su buharı ısının etkisiyle buharlaşır. Asidin üzerine ani bir şekilde su eklenirse dışarıya çıkmaya çalışan su buharı asidi etrafa yayabilir. Bu nedenle üzerinde çalışılırken dikkatli olunması gereken bir kimyasaldır.

Renksiz, yüksek yoğunluklu ve fazlasıyla korozif yani aşındırıcıdır. Ana karakterlerimizin ihtiyaç duyduğu özellik de işte buydu: aşındırıcılık. Sülfürik asit yavaş yavaş metal boruyu aşındıracak ve ekip bu sayede kaçış gecesinde metal boruyu kırabilecekti. Kimya her zaman planlandığı gibi sonuç verse de işler her zaman planlandığı gibi gitmez...

Kimyasallar karıştırıldığında gerçekleşen tepkime:

Bu Reklamı Kapat

H3PO4 + CuSO4 →\to H2SO4 + Cu3(PO4)2

Sülfürik asit metallere sülfat iyonu verip metal sülfat oluşturur. Örneğin alüminyum metali ile şu tepkimeyi verir:

2 Al + 3 H2SO4 →\to Al2(SO4)3 + 3 H2

Tepkimeden göründüğü üzere alüminyum metali sülfürik asidin etkisiyle yapısını bozdu ve alüminyum sülfat oluşturdu. Hidrojen gazı da ek olarak ortama salındı. Demir gibi metallerde de aynı tepkime gerçekleşir.

Bu Reklamı Kapat

Sonuç

"Cute Poison" yani tatlı zehir, bilimsel temeli olan bir ifadedir. Bu yazımızda diziyi izlerken neler döndüğünü anlayamayanlar için kısa bir açıklama yapmış olduk. İlgili bölümde sülfürik asidin gücü çok iyi anlatılmıştır. Yeterli miktarda sülfürik asit yeri geldiğinde devasa metal boruyu bile aşındırabilir. Yani evde denememenizi önemle tavsiye ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 08:09:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9359

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Biyokimya
Doğum
Plastik
İstatistik
Klinik Mikrobiyoloji
Eğitim
Balık Çeşitliliği
Örümcek
Kedigiller
Normal Doğum
Ateş
Hayvanlar Alemi
Diş
Hastalık Dağılımı
Mistik
Gaz
2019-Ncov
Şehir Hastanesi
Skeptisizm
Eşey
Doğru
Yakınsak Evrim
Bilinç
Köpekbalığı
İletişim
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et