Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?
3 dakika
6,445
 • Kimya
 • Sinema ve Film
Tüm Reklamları Kapat

"Cute Poison", yani tatlı zehir, Prison Break dizisinin ilk sezonunda ana karakterimiz olan Michael Scofield'ın kaçış planı zincirinin halkalarından biriydi. İlgili bölümde Michael'ın bazı kimyasalları bir gidere döktüğünü görmüştük. Fakat dizide o kimyasallar ve o kimyasalların nasıl çalıştıklarıyla ilgili yeterli açıklama görememiştik. Şimdi o kimyasalların neler olduğunu ve birlikte nasıl bir etkiye sahip olduklarını beraber inceleyeceğiz.

NOT: Bu yazımız Prison Break dizisi hakkında büyük spoilerlar içermez. Bahsedilecek olan kimyasal süreç dizinin ilk bölümlerinde gerçekleşmiştir ve ana hikayeye çok büyük bir etkisi yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Cute Poison Nedir?

Öncelikle bu terimin nereden geldiğiyle başlayacağız. Scofield, diğer her şeyi olduğu gibi bunu da dövmeleştirmişti. Cute Poison, gerekli kimyasallar için kullanılan bir kısaltmadır.

 • Cu: Bakır
 • PO: Fosfat
 • SO: Sülfat
Duvar Temizleyici ve Kök Kurutucu
Duvar Temizleyici ve Kök Kurutucu
Prison Break

Fosforik Asit (H3PO4)

İlgili bölümde kullanılan kimyasallardan biri fosforik asittir. Fosforik asit, formülü H3PO4 olan zayıf bir asittir (yani suda tam olarak iyonlarına ayrışmaz). Genel olarak sabunlar, deterjanlar, yemek endüstrisi ve diş macunları gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Michael Scofield fosforik asidi duvar temizleyicisinden temin etmişti.

Tüm Reklamları Kapat

Fosforik asidin zayıf asit olduğunu görebileceğimiz suda iyonlaşma süreci:

H3PO4 + H2O ↔\leftrightarrow H2PO4- + H30+

H2PO4- + H2O ↔\leftrightarrow HPO42- + H30+

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

HPO42- + H2O ↔\leftrightarrow PO43- + H30+

Bakır Sülfat (CuSO4)

Bakır sülfat, tarımda fungusit (mantarların öldürülmesinde kullanılan kimyasallar), yosun öldürücü, kök kurutucu, yabani ot öldürücü olarak kullanılır. Bakır sülfat içeren münferit ürünlerin kullanım alanları çok çeşitlidir. Bakır sülfat, susuz formda, gübreler ve gıdalar için bir katkı maddesi olarak ve tekstil, deri, ahşap, pil, mürekkep, petrol, boya ve metal gibi çeşitli endüstriyel uygulamalarda kurutucu madde olarak kullanılır. Michael, bakır sülfatı kök kurutucudan temin etmişti.

Bakır Sülfat Kristalleri
Bakır Sülfat Kristalleri
verywellhealth

Sülfürik Asit (H2SO4)

Asıl plan için gerekli olan kimyasal sülfürik asitti. Sülfürik asit güçlü bir asittir. Yani suda tamamen iyonlarına ayrışabilir. Konstantre sülfürik asit organik maddelerin bir kısmından su çekip ekzotermik tepkime oluşturur. Ayrıca sülfürik asidin üzerine su eklemek de çok tehlikelidir. Eklenen su buharı ısının etkisiyle buharlaşır. Asidin üzerine ani bir şekilde su eklenirse dışarıya çıkmaya çalışan su buharı asidi etrafa yayabilir. Bu nedenle üzerinde çalışılırken dikkatli olunması gereken bir kimyasaldır.

Renksiz, yüksek yoğunluklu ve fazlasıyla korozif yani aşındırıcıdır. Ana karakterlerimizin ihtiyaç duyduğu özellik de işte buydu: aşındırıcılık. Sülfürik asit yavaş yavaş metal boruyu aşındıracak ve ekip bu sayede kaçış gecesinde metal boruyu kırabilecekti. Kimya her zaman planlandığı gibi sonuç verse de işler her zaman planlandığı gibi gitmez...

Kimyasallar karıştırıldığında gerçekleşen tepkime:

Tüm Reklamları Kapat

H3PO4 + CuSO4 →\to H2SO4 + Cu3(PO4)2

Sülfürik asit metallere sülfat iyonu verip metal sülfat oluşturur. Örneğin alüminyum metali ile şu tepkimeyi verir:

2 Al + 3 H2SO4 →\to Al2(SO4)3 + 3 H2

Tepkimeden göründüğü üzere alüminyum metali sülfürik asidin etkisiyle yapısını bozdu ve alüminyum sülfat oluşturdu. Hidrojen gazı da ek olarak ortama salındı. Demir gibi metallerde de aynı tepkime gerçekleşir.

Sonuç

"Cute Poison" yani tatlı zehir, bilimsel temeli olan bir ifadedir. Bu yazımızda diziyi izlerken neler döndüğünü anlayamayanlar için kısa bir açıklama yapmış olduk. İlgili bölümde sülfürik asidin gücü çok iyi anlatılmıştır. Yeterli miktarda sülfürik asit yeri geldiğinde devasa metal boruyu bile aşındırabilir. Yani evde denememenizi önemle tavsiye ederiz.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
41
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Bilim Budur! 8
 • İnanılmaz 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2023 05:14:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9359

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Sağlık Personeli
Hafıza
Çekirdek
Mars
Kuyruksuz Maymun
Diyet
Zaman
Mitler
Tardigrad
Öne Çıkan
Olumsuz
Şehir Hastanesi
Hidrotermal Baca
Haber
Entomoloji
Zehirli Mantar
Canlı Cansız
Mit
Yangın
Nörobiyoloji
Koruma
Elektrik
Mutasyon
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Mor, et al. Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?. (20 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9359
Mor, E., Bakırcı, Ç. M. (2020, September 20). Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9359
E. Mor, et al. “Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9359.
Mor, Emre. Bakırcı, Çağrı Mert. “Prison Break Dizisinde Kullanılan "Tatlı Zehir" Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 20, 2020. https://evrimagaci.org/s/9359.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close