Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Primatların Ses Kutusu (Larinks), Etoburlara Göre Çok Daha Hızlı Evrimleşti!

Primatların Ses Kutusu (Larinks), Etoburlara Göre Çok Daha Hızlı Evrimleşti!
2 dakika
1,041
Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, primatların ses kutusunun (larinks) vücut boyutuna göre önemli ölçüde daha büyük ve farklı olduğunu ve diğer memelilere göre daha hızlı evrimleştiğini keşfettiler.

PLOS Biology dergisinde yayınlanan ve Anglia Ruskin Üniversitesi (ARU), Stanford Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi'nden akademisyenler tarafından yürütülen araştırma, ses kutusunun evrimiyle ilgili yapılmış ilk geniş çaplı çalışma olmaz özelliğini taşıyor.[1]

Ses kutusunun üç temel işlevi vardır:

Tüm Reklamları Kapat

 • beslenme sırasında solunum yolunu korumak,
 • akciğerlerin hava teminini düzenlemek ve
 • sesli iletişimi sağlamak.

Seslendirme yoluyla sosyal davranışı kolaylaştırmadaki önemli rolü nedeniyle, özellikle çok gelişmiş sesli iletişim sistemlerine sahip türlerde, ses kutusunun evrimin kilit bölgesi olduğuna uzun zamandır inanılıyordu.

Araştırmacılar, 55 farklı türden örneklerin bilgisayarlı tomografi (CT) taramalarını yaptılar ve ses kutularının 3D bilgisayar modellerini ürettiler. Bunlar, vücut uzunluğu ve kütlesi dahil olmak üzere ayrıntılı ölçümlerle birlikte incelendi.

Primatların boyutları, sadece 110 gram ağırlığındaki bir cüce marmosetten (Cebuella pygmaea) yaklaşık 120 kilogram ağırlığındaki bir Batı goriline (Gorilla gorilla) kadar değişiyordu. Etoburlar ise, 280 gramlık bir Helogale parvula'dan 180 kiloluk bir kaplana (Panthera tigris) kadar uzanıyordu.

Bir goril larinksinin 3 boyutlu görüntüsü
Bir goril larinksinin 3 boyutlu görüntüsü
Jacob Dunn

Çalışma, belirli bir vücut uzunluğu için, primat ses kutularının etoburlarınkinden ortalama %38 daha büyük olduğunu ve bu türlerde ses kutusu evriminin daha hızlı gerçekleştiğini keşfetti.

Tüm Reklamları Kapat

Primatlar arasında beden büyüklüğüne göre ses kutusu boyutunda daha çok farklılık vardır, bu da primatların farklı şekillerde evrimleşmek için daha çok esneklik gösterdiğini kanıtlar. Etoburların daha sabit bir ses kutusu-vücut boyut oranı vardır.

Ses kutusu boyutunun, bir türün ses frekansının ile yakından ilişkili olduğu da bulunmuştur; bu da gözlemlenen boyut farklılıklarının sesli iletişim için uygun olduğunu göstermektedir. Anglia Ruskin Üniversitesi'nde (ARU) evrimsel biyoloji araştırmaları yapan yardımcı yazar Dr. Jacob Dunn şöyle diyor:

Bu çalışma, memeli grupları arasındaki ses kutusu evrimindeki belirgin farklılıkları gösteriyor. Özellikle, primat ses kutularının daha büyük olduğunu, beden boyutuna çok bağlı olmadığını ve türler arası ses evrimindeki temel farklılıkları göstermek için iyi seçilmiş bir karşılaştırma grubu olan etoburların ses kutusuna göre daha hızlı evrimleştiğini ilk kez göstermiş olduk.

Stanford Üniversitesi'nde Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Öğretim Görevlisi olan yardımcı yazar Dr. Daniel Bowling ise şöyle diyor:

Çalışmamız ayrıca, ses kutusunun boyutundaki farklılıkların ses perdesindeki değişikliklere yol açtığını ve ses kutusunun gelişmesinin ses iletişiminde çok önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Bu, birçok primat türünün ürettiği gür ve çeşitli seslerle kanıtlanmıştır. Sonuçlar, primatlar ve etoburlar arasındaki ses kutusu boyutunu oluşturan kuvvetlerin temel farklılıklarını ve primatların neden iletişim için karmaşık ve çeşitli vokal organ kullanımlarını geliştirdiklerini açıklamaya yardımcı olabilecek evrimsel esnekliği vurguluyor. Bu ise, gelecekte yapılacak diğer memeli grupları arasındaki farklılaşmayı inceleyecek çalışmalar için heyecanlı bir yol sağlıyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 7
 • Umut Verici! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: SciTechDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/04/2024 04:55:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10506

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kas
Foton
Diş Sorunları
Hormon
Güneş Sistemi
Üreme
Yatay Gen Transferi
Ekonomi
Buz
Haber
Halk Sağlığı
Kalıtım
Yörünge
Önyargı
Cinsel Yönelim
Depresyon
Hekim
Yaşlılık
Hindistan
Fotoğraf
Ufo
Yaşanabilir Gezegen
Egzersiz
Işık Hızı
Obstetrik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. R. University, et al. Primatların Ses Kutusu (Larinks), Etoburlara Göre Çok Daha Hızlı Evrimleşti!. (24 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10506
University, A. R., Recep, A., Bakırcı, Ç. M. (2021, May 24). Primatların Ses Kutusu (Larinks), Etoburlara Göre Çok Daha Hızlı Evrimleşti!. Evrim Ağacı. Retrieved April 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10506
A. R. University, et al. “Primatların Ses Kutusu (Larinks), Etoburlara Göre Çok Daha Hızlı Evrimleşti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep, Evrim Ağacı, 24 May. 2021, https://evrimagaci.org/s/10506.
University, Anglia Ruskin. Recep, Arzu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Primatların Ses Kutusu (Larinks), Etoburlara Göre Çok Daha Hızlı Evrimleşti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep. Evrim Ağacı, May 24, 2021. https://evrimagaci.org/s/10506.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close