Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Preauriküler Sinüs: Kulağınızın Üzerinde Küçük Bir Delik mi Var? Bunun Evrimsel Bir Nedeni Olabilir!

Preauriküler Sinüs: Kulağınızın Üzerinde Küçük Bir Delik mi Var? Bunun Evrimsel Bir Nedeni Olabilir!
Bazı insanlarda bulunan kulak üzerindeki delik
Shared
Yazar Robin Zlotnick Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
3 dakika
13,583 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Sizin veya tanıdığınız birinin kulağının üzerinde minik bir delik mi var? Bu delik, teknik olarak "preauriküler sinüs", preauriküler kist veya preauriküler çukur denilen bir doğum kusurudur. Genellikle kulağın üst kısmını kafaya bağlayan yerde, küçük bir çukur şeklinde bulunur.

Evrimsel biyolog Neil Shubin, bu durumun balık solungaçlarının evrimsel kalıntısı olabileceğini düşünüyor. Balık solungaçları, memelilere kadar gelecek olan soy hattında birçok yeni anatomik özelliğin ortaya çıkması için yapıtaşı olarak kullanılmıştır. Örneğin balık solungaçlarını üreten embriyolojik gelişim süreçlerinin birçoğu biz insanlarda da ana rahminde işler; ancak balık değil de memelilere ait genlerimiz okundukça, bu yapılar memelilere özgü yapılara dönüşecek biçimde gelişir. Fakat balık atalarımızdan kalma izler, kimi zaman vücudumuzda balıksı izlerin oluşmasına neden olabilir ve preauriküler sinüs, bunlardan birisidir.

Balıklarla memelilerde ortak olarak gelişen dokular, balıklarda solungaç yarıklarını, memelilerde ise memelilere özgü birçok dokuyu üretir. Bunlardan birisi kulaktaki preauriküler sinüstür (grafikte mavi renkte görülebilir).
Balıklarla memelilerde ortak olarak gelişen dokular, balıklarda solungaç yarıklarını, memelilerde ise memelilere özgü birçok dokuyu üretir. Bunlardan birisi kulaktaki preauriküler sinüstür (grafikte mavi renkte görülebilir).

Preauriküler sinüs, bebeğin anne karnındaki gelişiminin 6. haftasında kulak kepçesinin kusurlu füzyonu (kaynaşması) sonucunda kulağın üst bölgesinde oluşan çukurdur. Burada bahsedilen füzyon olayı, iki farklı hücrenin temas ettiği yerlerden hücre zarlarının erimesiyle sitoplazmalarının birbirine karışması ve hücrelerin birleşmesidir.

İnsanların yaklaşık %1'inde, yarısında tek bir kulakta, diğer yarısında ise her iki kulakta da olmak üzere preauriküler sinüs bulunur.[1] Bu durum ilk kez 1864 yılında bir bilim insanı olan Van Heusinger tarafından keşfedilmiştir.

Reklamı Kapat

ABD'de preauriküler sinüsü bulunan insanlara, bazı nedenlerden ötürü Afrika, Asya ve Avrupa'ya kıyasla daha az rastlanır. Ancak bu durum, genel olarak çok ender görülür. Bu çukura sahipseniz, kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Çoğunlukla nesilden nesle aktarılan bir özellik olduğundan ebeveynlerinizde veya onların ebeveynlerinde preauriküler sinüs varsa sizde de olma şansı daha yüksektir.

Araştırmacılar, ilginç bir biçimde kafanın her iki tarafında da bulunabilmesine rağmen sağ tarafta olma olasılığının daha yüksek olduğunu fark ettiler.[2] Philadelphia Çocuk Hastanesi, bu durumu temel anlamda "deri altında dolaşan ve oraya ait olmayan" sinüs yolları olarak ifade ediyor.[3], [4] Bunlar, gelişimin erken safhalarında yumuşak dokunun yanlış biçimde kaynaşması sonucunda oluşurlar ve genellikle iyi huyludurlar. Bazı durumlarda ise doktorlar bu çıkıntıyı almak için ameliyatı önerebilirler.

Preauriküler sinüs tedavi yöntemi
Preauriküler sinüs tedavi yöntemi
E-APS

Preauriküler Sinüs Sendromları Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Preauriküler sinüsün iltihaplanması durumunda ortaya çıkabilecek sendromlar şunlardır:

 • çukurun içinde veya etrafında şişlik
 • çukurdan sızan sıvı veya irin (irin: organizmada meydana gelen iltihaplanma sonucu ilgili bölgeden dışarı çıkan ve atık maddelerden oluşan sarımsı, koyu kıvamlı sıvı)
 • kızarıklık
 • ateş
 • ağrı

Preauriküler sinüse sahip genç yetişkin erkeklerde yapılan bir araştırma, yetişkinliğe kadar deliğe dair semptomların %25'inin geliştiğini gösterdi.[7] En sık görülen semptom ise tekrarlayan sinüs akıntısıydı.

İyi habere gelecek olursak, bu delikler genellikle tamamen zararsızdır. Gerçekleşebilecek en kötü şey deliğin iltihap kapması veya kist oluşturarak antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymasıdır. Nadir vakalarda kistin doktor tarafından temizlenmesi gerekebilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Distractify | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/01/2021 08:24:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9645

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Radyasyon
Gazetecilik
İklim Değişimi
Mitler Ve Gerçekler
Görme
Beslenme
Mers
Matematik
Biyolojik Antropoloji
Güve
Pandemi
Hastalık Yayılımı
Kan
Özel Görelilik
Entropi
Kadın Doğum
Popülasyon
İnsanın Evrimi
Richard Dawkins
Tümör
Böcek Bilimi
Sürüngen
Oksijen
Sinir Sistemi
Goril
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku