Preauriküler Sinüs: Kulağınızın Üzerinde Küçük Bir Delik mi Var? Bunun Evrimsel Bir Nedeni Olabilir!

Preauriküler Sinüs: Kulağınızın Üzerinde Küçük Bir Delik mi Var? Bunun Evrimsel Bir Nedeni Olabilir!
Bazı insanlarda bulunan kulak üzerindeki delik
Shared
Yazar Robin Zlotnick Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
3 dakika
22,828 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Sizin veya tanıdığınız birinin kulağının üzerinde minik bir delik mi var? Bu delik, teknik olarak "preauriküler sinüs", preauriküler kist veya preauriküler çukur denilen bir doğum kusurudur. Genellikle kulağın üst kısmını kafaya bağlayan yerde, küçük bir çukur şeklinde bulunur.

Evrimsel biyolog Neil Shubin, bu durumun balık solungaçlarının evrimsel kalıntısı olabileceğini düşünüyor. Balık solungaçları, memelilere kadar gelecek olan soy hattında birçok yeni anatomik özelliğin ortaya çıkması için yapıtaşı olarak kullanılmıştır. Örneğin balık solungaçlarını üreten embriyolojik gelişim süreçlerinin birçoğu biz insanlarda da ana rahminde işler; ancak balık değil de memelilere ait genlerimiz okundukça, bu yapılar memelilere özgü yapılara dönüşecek biçimde gelişir. Fakat balık atalarımızdan kalma izler, kimi zaman vücudumuzda balıksı izlerin oluşmasına neden olabilir ve preauriküler sinüs, bunlardan birisidir.

Balıklarla memelilerde ortak olarak gelişen dokular, balıklarda solungaç yarıklarını, memelilerde ise memelilere özgü birçok dokuyu üretir. Bunlardan birisi kulaktaki preauriküler sinüstür (grafikte mavi renkte görülebilir).
Balıklarla memelilerde ortak olarak gelişen dokular, balıklarda solungaç yarıklarını, memelilerde ise memelilere özgü birçok dokuyu üretir. Bunlardan birisi kulaktaki preauriküler sinüstür (grafikte mavi renkte görülebilir).

Preauriküler sinüs, bebeğin anne karnındaki gelişiminin 6. haftasında kulak kepçesinin kusurlu füzyonu (kaynaşması) sonucunda kulağın üst bölgesinde oluşan çukurdur. Burada bahsedilen füzyon olayı, iki farklı hücrenin temas ettiği yerlerden hücre zarlarının erimesiyle sitoplazmalarının birbirine karışması ve hücrelerin birleşmesidir.

Reklamı Kapat

İnsanların yaklaşık %1'inde, yarısında tek bir kulakta, diğer yarısında ise her iki kulakta da olmak üzere preauriküler sinüs bulunur.[1] Bu durum ilk kez 1864 yılında bir bilim insanı olan Van Heusinger tarafından keşfedilmiştir.

ABD'de preauriküler sinüsü bulunan insanlara, bazı nedenlerden ötürü Afrika, Asya ve Avrupa'ya kıyasla daha az rastlanır. Ancak bu durum, genel olarak çok ender görülür. Bu çukura sahipseniz, kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Çoğunlukla nesilden nesle aktarılan bir özellik olduğundan ebeveynlerinizde veya onların ebeveynlerinde preauriküler sinüs varsa sizde de olma şansı daha yüksektir.

Araştırmacılar, ilginç bir biçimde kafanın her iki tarafında da bulunabilmesine rağmen sağ tarafta olma olasılığının daha yüksek olduğunu fark ettiler.[2] Philadelphia Çocuk Hastanesi, bu durumu temel anlamda "deri altında dolaşan ve oraya ait olmayan" sinüs yolları olarak ifade ediyor.[3]Preauriküler delikler, bu yolların açıklıklarıdır ve yollar uzun, kısa, basit, düz veya geniş dallanma ile kıvrımlı olabilir.

Preauriküler Sinüs Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar kulak üzerinde bulunan bu çukurları genellikle yeni doğan bebeğin ilk rutin muayenesi sırasında fark eder. Çocuğunuzda böyle bir durum fark edildiyse onu bir kulak-burun-boğaz doktoruna götürebilirsiniz. Teşhisin doğrulanması ve çukurun enfeksiyon belirtisi gösterip göstermediği konusunda emin olmak için çukuru iyice inceleyeceklerdir.

Ayrıca nadiren de olsa çukura eşlik edebilecek diğer durumları kontrol etmek amacıyla çocuğunuzun baş ve boyun bölgesini yakından inceleyebilirler. Bu durumlar şunlardır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 • Branchio-oto-renal sendrom: Böbrek taşından işitme kaybına kadar çeşitli sorunlara yol açabilen genetik bir rahatsızlıktır.
 • Beckwith-Wiedemann sendromu: Bu rahatsızlık ise anormal boyutta kulak memelerine, genişlemiş bir dile, karaciğer veya böbrek sorunlarına neden olabilir.

Aynı zamanda kulakta, preauriküler sinüse benzer ama bir o kadar da farklı olan "preauriküler etiket" (İng: "preauricular tag") veya "kulak etiketi" (İng: "ear tag") adında ve preauriküler sinüsün oluştuğu yerde büyüyen bir çıkıntı bulunabilir.[4] Bunlar, gelişimin erken safhalarında yumuşak dokunun yanlış biçimde kaynaşması sonucunda oluşurlar ve genellikle iyi huyludurlar. Bazı durumlarda ise doktorlar bu çıkıntıyı almak için ameliyatı önerebilirler.

Preauriküler sinüs tedavi yöntemi
Preauriküler sinüs tedavi yöntemi
E-APS

Preauriküler Sinüs Sendromları Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Preauriküler sinüsün iltihaplanması durumunda ortaya çıkabilecek sendromlar şunlardır:

 • çukurun içinde veya etrafında şişlik
 • çukurdan sızan sıvı veya irin (irin: organizmada meydana gelen iltihaplanma sonucu ilgili bölgeden dışarı çıkan ve atık maddelerden oluşan sarımsı, koyu kıvamlı sıvı)
 • kızarıklık
 • ateş
 • ağrı

Preauriküler sinüse sahip genç yetişkin erkeklerde yapılan bir araştırma, yetişkinliğe kadar deliğe dair semptomların %25'inin geliştiğini gösterdi.[7] En sık görülen semptom ise tekrarlayan sinüs akıntısıydı.

İyi habere gelecek olursak, bu delikler genellikle tamamen zararsızdır. Gerçekleşebilecek en kötü şey deliğin iltihap kapması veya kist oluşturarak antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymasıdır. Nadir vakalarda kistin doktor tarafından temizlenmesi gerekebilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 14
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 3
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Distractify | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2021 15:11:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9645

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Zaman
Göğüs Hastalığı
Grip
Mikroevrim
Avcı
Nükleik Asit
İnsan Türü
Gen İfadesi
Yemek
İngiltere
İhtiyoloji
Mühendislik
Robot
Anatomi
Yatay Gen Transferi
Wuhan Koronavirüsü
Dalga
Dünya Dışı Yaşam
Kanat
Dinozor
Gen
Bilim İnsanı
Makale
İlaç
Antropoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et