Özgürlük Teknikleri: TFT & EFT

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada TFT (Thought Field Therapy, yani Düşünce Alanı Terapisi) ve EFT (Emotional Freedom Technique, yani Duygusal Özgürlük Tekniği) hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

Amerikalı psikolog Roger Callahan zamanında aküpunktür konusunda dersler alıyordu. Bundan etkilenmesiyle su fobisi olan Mary adlı bir hastanın kendi parmaklarıyla gözün altındaki yere "tap" (parmak uçlarıyla hafifçe vurmak ya da tıklamak) etmesini söyledi. Bunun üzerine mucizevi bir şekilde en kısa sürede Mary'nin su fobisi yok olmuştu. Anlatılanlara göre en yakındaki havuza gidip yüzmüştü. TFT'yi keşfeden (daha doğrusu icat eden) Roger Callahan bu yeni teknik ile terapistleri %90'a yakın bir oranında başarılı olabilecek şekilde eğitebileceğini söyledi. Bu terapiler sayesinde endişe, stres, psikolojik sorunlar, fobiler, bağımlılıklar, cinsel sorunlar, acı, sinir sorunları ve basit sorunlar (mesela tırnak yeme gibi) tedavi edilebildiği iddia edildi. Hatta telefon üzerinden küçük çocukların ve hayvanların seslerini analiz ederek bedenin hangi noktalarına tıklama yapılması gerektiğini tespit edebildiğini de belirtti ve buna "Ses Teknolojisi" (Voice Technology) adı verildi. Bu teknoloji (!) hakkında bir kurs almak istiyorsanız, yaklaşık olarak $100,000 vermeye hazır olunuz.

TFT'nin arkasındaki mantık kısaca şöyledir: Bedenimizde "düşünce alanları" denilen görünmez enerji alanları bulunmaktadır (bulunduğu görülmedi ama varsayalım şimdilik). Çevresel travmalar ve kalıtsal yatkınlıklar "tedirginlikler" denilen engeller oluşturmaktadır ve bu da o alanlardaki enerji akışını etkilemektedir. Özetle anlatılmak istenilen şey, bütün psikolojik sorunların kaynağı enerji alanlarındaki tıkanıklıktır. Bu durumu düzeltmek için hastalar TFT terapistlerini dinleyerek bedenlerindeki "enerji meridyenleri" üzerinde belirli bir sıralamayla (buna "algoritim" deniliyor) tıklama (tapping) yaparlar. Örnek olarak bir hasta kaşın kenarını 5 kere tıklar sonra da diğer yerlerini terapistin yönlendirilmesiyle belirli bir sıralamayla tıklar ve buna ek olarak gözleri yuvarlama, hımlama, sayı sayma gibi şeyler de yer alır. Hasta rahatsız edici bulduğu olayı düşününce, tedirginliklerin yeri tespit edilir ve düzeltilir. Tıklama da bu şekilde sistemdeki enerji akışını sağlar ve bu da ana kaynaktaki rahatsız edici şeyi (stres ya da fobi gibi) yok eder.

Şimdi de biraz EFT'den bahsedelim. TFT'nin yayılmasından sonra Callahan'ın öğrencisi olan Gary Craig adında bir mühendis, farklı sorunları tedavi edebilmek için farklı tıklama prosedürlerini takip etmek yerine tek bir prosedür geliştirmiştir, ve böylece EFT ortaya çıkmıştır. Craig, Roger Callahan'ın farklı algoritimler kullanmasının gereksiz olduğunu, çünkü bazı TFT terapistlerin sıralamayı yanlış bildiklerini ya da yanlış algoritimi uyguladıkları halde yine de mevcut sorunun iyileştiğini gözlemlediğini belirtti (aslında bu gözlem başlı başına TFT ve EFT'nin özel olmadığını göstermektedir). Daha sonralarında Craig, "vekil tıklama" (Surrogate Tapping) olarak bilinen ve başkalarına ait sorunları çözmek için kendilerini tıklatan terapistlerden de pozitif sonuçlar elde ettiğini belirtti. Einstein'ın enerji konusunda söylediklerini de yanlış yorumlayıp bedenimizde enerjilerden söz etti. Tabi o tarz enerjileri çözümlediğiniz zaman karşınıza mucizevi tedaviler değil, nükleer silahlar ve 'güç' açığa çıkmaktadır.

Açıklama: Bu tekniklerin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, kısa bir araştırmayla birkaç bilgi ve görsel paylaşan kaynaklara göz atabilirsiniz.

Buraya kadar TFT ile EFT'nin neler olduklarını anlattığımıza göre, buna ne gibi bir eleştiri getirebiliriz diye düşünebilirsiniz. En özet haliyle;

  • Bu uygulamalar iğnesiz aküpunktür gibidir.
  • Meridyen noktaları denilen noktalar hiçbir zaman görülmemiştir.
  • Bunların hepsi Çin tıbbına ait ''Qi'' adlı görünmez enerjiye ve Uygulamalı Kinesiyoloji'ye dayanmaktadır.
  • Plasebo'nun bir rolü bulunmaktadır.
  • "Enerji" kelimesi hatalı kullanılmıştır ve bu tarz enerji blokajları bulunmamaktadır.

Dinlenmek ve başkaların size ait sorunu önemsediği hissiyatına kapılmak da rahatlamanın bir sebebidir. Ama ünlü skeptik James Randi'nin de dile getirdiği gibi, "iyi hissetmek" ve "iyi olmak" ayrı şeylerdir. Üzülen bir arkadaşınıza sarılmanız bile onu rahatlatmaya yeterlidir, özel bir yöntem uygulamanıza lüzum yoktur. Bir kıza çıkma teklifi etmek isteyen bir genç bile "her şey yoluna girecek, ne kaybedeceğim ki?" düşüncesini tekrarlamasıyla öz-güvenini kazanıp utangaçlığını yenebilecektir. İnsanlara sorunlarıyla baş edebilmeleri için yardım etmek elbette güzel bir şeydir, ama bunun "belirli bir yöntemi var" demek ve terapisi için sağlam bir para almak gönlünüzü doldurur, fakat cebinizi boşaltır. Bu tarz tekniklerin başarıları genellikle anekdotlara dayanmaktadır, bilimsel araştırmalara ve deneylere değil. Eğer böyle olmasaydı, TFT ve EFT birer "Alternatif Tedavi" olarak görülmezdi.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. CSI ''Can We Really Tap Our Problems Away? A Critical Analysis Of Thought Field Therapy'' Makalesi
  2. Wikipedia ''Emotional Freedom Technique'' Makalesi
  3. RationalWiki ''Emotional Freedom Technique'' Makalesi
  4. Skeptic's Dictionary ''EFT'' Makalesi

 

Genlerin Kontrolü İçin Moleküler Bir Alet Çantası

Devasa ve Yırtıcı Dinozor, İlk Tiranozorları Dehşete Düşürmüştü!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim