Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!

Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!
Mor ötesi ışık altında gözüken mavi-yeşil parlaklık
Science News
Yazar C. Wilcox Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
993 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Ornitorenklerin yavrularını yumurta ile dünyaya getiren 5 memeli türünden biri olmaları onları başlı başına ilgi çekici hayvanlar yaparken, her geçen gün haklarında yeni ilginçlikler öğrenmeye devam ediyoruz. Avustralya'ya özgü bu hayvanlardan burada detaylıca bahsetmiştik. Ancak bu keşif, bilim camiasında çok yeni.

Memeli bilimci Paula Spaeth Anich ve meslektaşları, ornitorenklerin bu sık ve yoğun kürkünün mor ötesi ışıkta parladığını tesadüfen keşfettiler. Yaban hayatta tesadüfen flüoresan özellikte bir uçan sincap türünün gözlemlenmesi, araştırmacıların aklında soru işaretleri oluşturdu. Bu soru işaretlerini gidermek için Chicago'daki Field Müzesi'ndeki memeli koleksiyonunu incelemeye başladılar.

Ekip, müzenin korunmuş sincap derilerini inceledi. En az üç uçan sincap türünde daha flüoresan özellik görüldüğünü fark edince, flüoresan kürke sahip olduğu bilinen tek memelilerin keseli memeliler olmasından dolayı diğer keseli memeli türlerinin de postlarını incelemeye karar verdi. Bu incelemeler Monotremata'ya kadar ilerledi ve ornitorenklerde de aynı özellik görüldüğü ortaya çıktı. Böylelikle keseli kuzenlerinden sonra flüoresan özellik gösteren ikinci memeli grubu Monotremata olmuş oldu. Anich keşiflerinden şöyle bahsediyor:

Sadece meraklıydık. Monotremata çekmecesini açtık ve mor ötesi ışığımızı ornitorenklere tuttuk. Ve inanılmaz derecede canlı flüoresan yeşil-maviydi.

Ekip, parıltının müzenin postlarındaki alışılmadık bir şeylerden kaynaklanmadığından emin olmak için, Lincoln’deki Nebraska Üniversitesi Eyalet Müzesi’ndeki ornitorenk örneğini de inceledi ve o da parıldadı. Paula Anich keşfin doğruluğundan emin gözüküyor çünkü müzede bir çok örnek üzerinde çalıştılar ve ornitorenkler parlarken ekidnalar (başka bir Monotremata üyesi) parlamadı. Bu yüzden parlamanın, postların korunması için kullanılmış bir maddeden kaynaklandığı düşünülmüyor.

Reklamı Kapat

On yıldan fazla bir süredir ornitorenklerle çalışan Avustralyalı vahşi yaşam ekolojisti Josh Griffiths şöyle diyor:

Şimdi bunu kendim görmek için meraklıyım. Bir dahaki sefere tuzak kurduğumda, yanıma bir UV ışığı alıp test edeceğim.

İyi de Bu Özellik Ne İşe Yarıyor?

Evet ornitorenkler mor ötesi ışıkta parlıyor, ama neden? Bu konu hala gizemini koruyor; ancak birkaç fikir var.

Anich, bunun bir kamuflaj olduğu görüşünde. Ornitorenkler çoğunlukla gececil hayvanlar oldukları için, gece avlanmaya çıkan mor ötesi görüşe sahip yırtıcılardan korunmak için üzerlerine gelen ışığı emerek daha azının yırtıcıya ulaşmasını amaçlıyor olabilir.

Ancak Griffiths bu görüşe katılmıyor. Çünkü onun da belirttiği gibi ornitorenklerin vahşi doğada pek de fazla yırtıcıları yok. Griffiths ise bu özelliğin diğer ornitorenklerle sosyal yaşantılarında geceleri birbirlerini fark etmelerini ve iletişim kurmalarını kolaylaştırdığı görüşünde. Benzer bir duruma akreplerde de rastlanıyor.

Memelilerde görülen tüm bu flüoresanlık özelliklerinin hepsinin gececil türlerde görülmesi de keşfedilecek belki de daha çok şeyin olduğunun göstergesi olabilir. Anich'in de dediği gibi "bu gececil yaşam hakkında pek fazla şey bilmiyoruz", bu yüzden hala parıldadığını bilmediğimiz memeliler olabilir.

Belki de memelilerin ilkin atalarında da bu özellik vardı. Memelilerin 3 ana kolu olan keseliler, tek delikliler(Monotremata) ve plasentalılar arasından iki ana kolda parıldayan üyeler olduğunu biliyoruz. Yeni keşiflerle memeli ataları hakkında bilgilerimiz de güncellenebilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 7
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science News | Arşiv Bağlantısı
 • C. Wilcox. A Blue-Green Glow Adds To Platypuses’ Long List Of Bizarre Features. (06 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Science News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 23:15:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9598

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Video
İnsanlar
Makroevrim
Astronomi
Şiddet
Özel Görelilik
Sağlık
Tahmin
Uzay Görevleri
Doğa Olayları
Bilgisayar
Zihin
Olasılık
Doğa Yasaları
Yumurta
Sars
Ecza
Tıp
Işık Hızı
Duygu
2019-Ncov
Retrovirüs
Afrika
Canlı Cansız
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku