Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!

Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor! Science News
Mor ötesi ışık altında gözüken mavi-yeşil parlaklık
2 dakika
1,697
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ornitorenklerin yavrularını yumurta ile dünyaya getiren 5 memeli türünden biri olmaları onları başlı başına ilgi çekici hayvanlar yaparken, her geçen gün haklarında yeni ilginçlikler öğrenmeye devam ediyoruz. Avustralya'ya özgü bu hayvanlardan burada detaylıca bahsetmiştik. Ancak bu keşif, bilim camiasında çok yeni.

Memeli bilimci Paula Spaeth Anich ve meslektaşları, ornitorenklerin bu sık ve yoğun kürkünün mor ötesi ışıkta parladığını tesadüfen keşfettiler. Yaban hayatta tesadüfen flüoresan özellikte bir uçan sincap türünün gözlemlenmesi, araştırmacıların aklında soru işaretleri oluşturdu. Bu soru işaretlerini gidermek için Chicago'daki Field Müzesi'ndeki memeli koleksiyonunu incelemeye başladılar.

Ekip, müzenin korunmuş sincap derilerini inceledi. En az üç uçan sincap türünde daha flüoresan özellik görüldüğünü fark edince, flüoresan kürke sahip olduğu bilinen tek memelilerin keseli memeliler olmasından dolayı diğer keseli memeli türlerinin de postlarını incelemeye karar verdi. Bu incelemeler Monotremata'ya kadar ilerledi ve ornitorenklerde de aynı özellik görüldüğü ortaya çıktı. Böylelikle keseli kuzenlerinden sonra flüoresan özellik gösteren ikinci memeli grubu Monotremata olmuş oldu. Anich keşiflerinden şöyle bahsediyor:

Tüm Reklamları Kapat

Sadece meraklıydık. Monotremata çekmecesini açtık ve mor ötesi ışığımızı ornitorenklere tuttuk. Ve inanılmaz derecede canlı flüoresan yeşil-maviydi.

Ekip, parıltının müzenin postlarındaki alışılmadık bir şeylerden kaynaklanmadığından emin olmak için, Lincoln’deki Nebraska Üniversitesi Eyalet Müzesi’ndeki ornitorenk örneğini de inceledi ve o da parıldadı. Paula Anich keşfin doğruluğundan emin gözüküyor çünkü müzede bir çok örnek üzerinde çalıştılar ve ornitorenkler parlarken ekidnalar (başka bir Monotremata üyesi) parlamadı. Bu yüzden parlamanın, postların korunması için kullanılmış bir maddeden kaynaklandığı düşünülmüyor.

On yıldan fazla bir süredir ornitorenklerle çalışan Avustralyalı vahşi yaşam ekolojisti Josh Griffiths şöyle diyor:

Şimdi bunu kendim görmek için meraklıyım. Bir dahaki sefere tuzak kurduğumda, yanıma bir UV ışığı alıp test edeceğim.

İyi de Bu Özellik Ne İşe Yarıyor?

Evet ornitorenkler mor ötesi ışıkta parlıyor, ama neden? Bu konu hala gizemini koruyor; ancak birkaç fikir var.

Anich, bunun bir kamuflaj olduğu görüşünde. Ornitorenkler çoğunlukla gececil hayvanlar oldukları için, gece avlanmaya çıkan mor ötesi görüşe sahip yırtıcılardan korunmak için üzerlerine gelen ışığı emerek daha azının yırtıcıya ulaşmasını amaçlıyor olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak Griffiths bu görüşe katılmıyor. Çünkü onun da belirttiği gibi ornitorenklerin vahşi doğada pek de fazla yırtıcıları yok. Griffiths ise bu özelliğin diğer ornitorenklerle sosyal yaşantılarında geceleri birbirlerini fark etmelerini ve iletişim kurmalarını kolaylaştırdığı görüşünde. Benzer bir duruma akreplerde de rastlanıyor.

Memelilerde görülen tüm bu flüoresanlık özelliklerinin hepsinin gececil türlerde görülmesi de keşfedilecek belki de daha çok şeyin olduğunun göstergesi olabilir. Anich'in de dediği gibi "bu gececil yaşam hakkında pek fazla şey bilmiyoruz", bu yüzden hala parıldadığını bilmediğimiz memeliler olabilir.

Belki de memelilerin ilkin atalarında da bu özellik vardı. Memelilerin 3 ana kolu olan keseliler, tek delikliler(Monotremata) ve plasentalılar arasından iki ana kolda parıldayan üyeler olduğunu biliyoruz. Yeni keşiflerle memeli ataları hakkında bilgilerimiz de güncellenebilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 12
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science News | Arşiv Bağlantısı
 • C. Wilcox. A Blue-Green Glow Adds To Platypuses’ Long List Of Bizarre Features. (6 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 25 Kasım 2020. Alındığı Yer: Science News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2024 05:31:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9598

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evren
Grip
Video
Etimoloji
Evrim Tarihi
Elektromanyetizma
Mühendislik
Sahte
Mikrobiyota
Ana Bulaşma Mekanizması
Safsata
Nasa
Sars Virüsü
Uluslararası Uzay İstasyonu
Freud
Kanat
Sinir Sistemi
Hastalıkların Tedavisi
Yavru
Göğüs
Vücut
Venüs
Şehir
Manyetik Alan
Hayvanlar Alemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Wilcox, et al. Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!. (27 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9598
Wilcox, C., Kaçıra, G., Bakırcı, Ç. M. (2020, November 27). Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved April 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9598
C. Wilcox, et al. “Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 27 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/9598.
Wilcox, C.. Kaçıra, Göktuğ. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ornitorenklerin İlginçliklerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Platypus, Mor Ötesi Işık Altında Parlıyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 27, 2020. https://evrimagaci.org/s/9598.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close