Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor!

Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor! British Rowing
1 dakika
7,538
Tüm Reklamları Kapat

Koşmaktan tutalım da, elimizi havaya kaldırmamıza kadar yaptığımız her hareket kas gücü gerektirir. Teknik olarak ifade edecek olursak “kas gücü”, bir kasın ya da bir grup kasın kasılması sonucu üretilen kuvvettir.

Günlük hayatta biz bunu bir şeyi kaldırabilme, itme veya çekebilme yeteneği olarak deneyimleriz. Bu sebeple uzun vadede kas gücünü koruyabilme, sağlıklı bir bedene sahip olmanın önemli bir bileşenidir.  

Dayanıklılık Antrenmanları Yaşa Bağlı Kas Zayıflıklarına Karşı Korur

“Hayat, kırkından sonra başlar.” lafını bilmeyenimiz yoktur. Hayatı 40 yaşından sonra daha iyi anlayıp ona göre doğru bir şekilde yaşamaya başlayıp başlamadığımız konusu tartışmalı bir konu olsa da, şu bir gerçek ki, 40’ından sonra kaslarımız yavaş yavaş kütlesini ve gücünü kaybetmektedir. Hele hele, bu gerçeği göz önünde bulundurmayarak kaslarımıza gerekli özeni göstermezsek 40 yaşından sonra birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşacağımız daha acı bir gerçek.

Tüm Reklamları Kapat

Oysaki sağlıklı ve zinde bir bedenin olmazsa olmazı güçlü kaslar sayesinde yaşam kalitemizi daha da artırmak elimizde. Bunun için, kas güçlendirici egzersizler yapmayı alışkanlık haline getirerek yaşa bağlı kas zayıflaması problemini tersine çevirebiliriz.

PLoS ONE dergisinde 2007 yılında yayımlanmış bir makalede Dr. Simon Melov ve çalışma arkadaşları, ileri yaştaki yetişkinlere yönelik dayanıklılık antrenmanlarının sadece kas gücünü artırmakla kalmadığını; aynı zamanda yaşa bağlı gelişen bazı kas verimsizliklerini tersine çevirdiğini gösterdiler. Diğer bir deyişle, dayanıklılık antrenmanlarına tabi tutulan ileri yaştaki yetişkinlerin kaslarının daha genç yaştaki yetişkinlerin kas performansına yakın bir şekilde çalıştığını gösterdiler. 

Dayanıklılık Antrenmanının Genel Sağlığımız Açısından Faydaları Nelerdir?

Düzenli dayanıklılık antrenmanları yapan kişiler kendilerini bazı hastalıklara karşı koruyabilmekte ve diğer bazı hastalıkların da işaretlerini ve semptomlarını azaltabilmektedirler. Örneğin, şeker hastaları, bu tip bir antrenmanla kanlarındaki glukoz seviyelerini kontrol altında tutabilirler.

Ayrıca, antrenman esnasında kemikler üzerine etki eden güçlü kas kasılmaları, kemik kaybını önlemede yardımcı olmaktadır. Eklem iltihabı veya fibromiyalji sendromu (kronik yorgunluk sendromu) yaşayan hastalarda da ağrı, aşırı yorgunluk ve kas zayıflıkları bu sayede azaltılabilir.

Güçlü kaslar, uyku kalitesini ve özgüveni artırmasının yanı sıra, metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo kontrolüne yardımcı olur. 

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 25
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Muhteşem! 5
 • Umut Verici! 4
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • T. M. St. John. Importance Of Muscular Strength. (22 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Healthy Living | Arşiv Bağlantısı
 • J. Edmonds, et al. How To Stay Strong And Prevent Muscle Loss. (25 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Greatist | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2024 20:06:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4605

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Genetik Müdahale
Uluslararası Uzay İstasyonu
Ara Tür
Factchecking
Kanser
Beslenme Davranışları
Evren
Isı
Avrupa
Kadın
Tardigrad
Memeli
Biyoçeşitlilik
Gıda Güvenliği
İstatistik
Bağışıklık
Diş Sorunları
Arkeoloji
Metabolizma
Tüy
Kişilik
Hukuk
Nükleotit
Kök Hücre
Antik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Ş. Özdil, et al. Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor!. (18 Ekim 2016). Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4605
Özdil, A. Ş., Ölez, Ş. (2016, October 18). Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved May 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/4605
A. Ş. Özdil, et al. “Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor!.” Edited by Şule Ölez. Evrim Ağacı, 18 Oct. 2016, https://evrimagaci.org/s/4605.
Özdil, Ayşegül Şenyiğit. Ölez, Şule. “Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor!.” Edited by Şule Ölez. Evrim Ağacı, October 18, 2016. https://evrimagaci.org/s/4605.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close