Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor!

Dayanıklılık Antrenmanları, İlerleyen Yaşlarda Kas Gücünüzü Korumanızı Sağlıyor! British Rowing
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Koşmaktan tutalım da, elimizi havaya kaldırmamıza kadar yaptığımız her hareket kas gücü gerektirir. Teknik olarak ifade edecek olursak “kas gücü”, bir kasın ya da bir grup kasın kasılması sonucu üretilen kuvvettir.

Günlük hayatta biz bunu bir şeyi kaldırabilme, itme veya çekebilme yeteneği olarak deneyimleriz. Bu sebeple uzun vadede kas gücünü koruyabilme, sağlıklı bir bedene sahip olmanın önemli bir bileşenidir.  

Dayanıklılık Antrenmanları Yaşa Bağlı Kas Zayıflıklarına Karşı Korur

“Hayat, kırkından sonra başlar.” lafını bilmeyenimiz yoktur. Hayatı 40 yaşından sonra daha iyi anlayıp ona göre doğru bir şekilde yaşamaya başlayıp başlamadığımız konusu tartışmalı bir konu olsa da, şu bir gerçek ki, 40’ından sonra kaslarımız yavaş yavaş kütlesini ve gücünü kaybetmektedir. Hele hele, bu gerçeği göz önünde bulundurmayarak kaslarımıza gerekli özeni göstermezsek 40 yaşından sonra birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşacağımız daha acı bir gerçek.

Oysaki sağlıklı ve zinde bir bedenin olmazsa olmazı güçlü kaslar sayesinde yaşam kalitemizi daha da artırmak elimizde. Bunun için, kas güçlendirici egzersizler yapmayı alışkanlık haline getirerek yaşa bağlı kas zayıflaması problemini tersine çevirebiliriz.

PLoS ONE dergisinde 2007 yılında yayımlanmış bir makalede Dr. Simon Melov ve çalışma arkadaşları, ileri yaştaki yetişkinlere yönelik dayanıklılık antrenmanlarının sadece kas gücünü artırmakla kalmadığını; aynı zamanda yaşa bağlı gelişen bazı kas verimsizliklerini tersine çevirdiğini gösterdiler. Diğer bir deyişle, dayanıklılık antrenmanlarına tabi tutulan ileri yaştaki yetişkinlerin kaslarının daha genç yaştaki yetişkinlerin kas performansına yakın bir şekilde çalıştığını gösterdiler. 

Dayanıklılık Antrenmanının Genel Sağlığımız Açısından Faydaları Nelerdir?

Düzenli dayanıklılık antrenmanları yapan kişiler kendilerini bazı hastalıklara karşı koruyabilmekte ve diğer bazı hastalıkların da işaretlerini ve semptomlarını azaltabilmektedirler. Örneğin, şeker hastaları, bu tip bir antrenmanla kanlarındaki glukoz seviyelerini kontrol altında tutabilirler.

Ayrıca, antrenman esnasında kemikler üzerine etki eden güçlü kas kasılmaları, kemik kaybını önlemede yardımcı olmaktadır. Eklem iltihabı veya fibromiyalji sendromu (kronik yorgunluk sendromu) yaşayan hastalarda da ağrı, aşırı yorgunluk ve kas zayıflıkları bu sayede azaltılabilir.

Güçlü kaslar, uyku kalitesini ve özgüveni artırmasının yanı sıra, metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo kontrolüne yardımcı olur. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 4
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • T. M. St. John. Importance Of Muscular Strength. (22 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Healthy Living | Arşiv Bağlantısı
 • J. Edmonds, et al. How To Stay Strong And Prevent Muscle Loss. (25 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Greatist | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2020 02:37:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4605

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kafatası
Memeli
Manyetik Alan
Wuhan Koronavirüsü
Galaksi
Element
Kertenkele
Tekillik
Sahtebilim
Önlem
İnsan Sağlığı
Sinirbilim
Evrim Ağacı
Virüs
Küresel Isınma
İnsan Türü
Cansız
Elektron
Köpek
Mikrop
Diş
Yumurta
Covıd-19
Bilim İnsanı
Dişler
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bağırmanın olduğu yerde gerçek bilgi bulunmaz.”
Leonardo da Vinci
Geri Bildirim Gönder