Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Koşmaktan tutalım da, elimizi havaya kaldırmamıza kadar yaptığımız her hareket kas gücü gerektirir. Teknik olarak ifade edecek olursak “kas gücü”, bir kasın ya da bir grup kasın kasılması sonucu üretilen kuvvettir.

Günlük hayatta biz bunu bir şeyi kaldırabilme, itme veya çekebilme yeteneği olarak deneyimleriz. Bu sebeple uzun vadede kas gücünü koruyabilme, sağlıklı bir bedene sahip olmanın önemli bir bileşenidir.  

Dayanıklılık Antrenmanları Yaşa Bağlı Kas Zayıflıklarına Karşı Korur

“Hayat, kırkından sonra başlar.” lafını bilmeyenimiz yoktur. Hayatı 40 yaşından sonra daha iyi anlayıp ona göre doğru bir şekilde yaşamaya başlayıp başlamadığımız konusu tartışmalı bir konu olsa da, şu bir gerçek ki, 40’ından sonra kaslarımız yavaş yavaş kütlesini ve gücünü kaybetmektedir. Hele hele, bu gerçeği göz önünde bulundurmayarak kaslarımıza gerekli özeni göstermezsek 40 yaşından sonra birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşacağımız daha acı bir gerçek.

Oysaki sağlıklı ve zinde bir bedenin olmazsa olmazı güçlü kaslar sayesinde yaşam kalitemizi daha da artırmak elimizde. Bunun için, kas güçlendirici egzersizler yapmayı alışkanlık haline getirerek yaşa bağlı kas zayıflaması problemini tersine çevirebiliriz.

PLoS ONE dergisinde 2007 yılında yayımlanmış bir makalede Dr. Simon Melov ve çalışma arkadaşları, ileri yaştaki yetişkinlere yönelik dayanıklılık antrenmanlarının sadece kas gücünü artırmakla kalmadığını; aynı zamanda yaşa bağlı gelişen bazı kas verimsizliklerini tersine çevirdiğini gösterdiler. Diğer bir deyişle, dayanıklılık antrenmanlarına tabi tutulan ileri yaştaki yetişkinlerin kaslarının daha genç yaştaki yetişkinlerin kas performansına yakın bir şekilde çalıştığını gösterdiler. 

Dayanıklılık Antrenmanının Genel Sağlığımız Açısından Faydaları Nelerdir?

Düzenli dayanıklılık antrenmanları yapan kişiler kendilerini bazı hastalıklara karşı koruyabilmekte ve diğer bazı hastalıkların da işaretlerini ve semptomlarını azaltabilmektedirler. Örneğin, şeker hastaları, bu tip bir antrenmanla kanlarındaki glukoz seviyelerini kontrol altında tutabilirler.

Ayrıca, antrenman esnasında kemikler üzerine etki eden güçlü kas kasılmaları, kemik kaybını önlemede yardımcı olmaktadır. Eklem iltihabı veya fibromiyalji sendromu (kronik yorgunluk sendromu) yaşayan hastalarda da ağrı, aşırı yorgunluk ve kas zayıflıkları bu sayede azaltılabilir.

Güçlü kaslar, uyku kalitesini ve özgüveni artırmasının yanı sıra, metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo kontrolüne yardımcı olur. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • T. M. St. John. Importance Of Muscular Strength. (2019, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Healthy Living | Arşiv Bağlantısı
 • J. Edmonds, et al. How To Stay Strong And Prevent Muscle Loss. (2019, Mayıs 25). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Greatist | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2020 18:29:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4605

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın şerefi, mesleği ile değil, davranışları ile ölçülür.”
Junius
Geri Bildirim Gönder