Organizma Diriltme Deneyleri: Kafayı Vücuttan Ayırdıktan Sonra Canlı Tutabilir miyiz?

Organizma Diriltme Deneyleri: Kafayı Vücuttan Ayırdıktan Sonra Canlı Tutabilir miyiz? Pinterest
1 dakika
12,808 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Uyarı: Metin içerisindeki "physiology" sözcüğü birkaç yerde "psikoloji" olarak çevrilmiştir. Doğrusu "fizyoloji" olmalıdır. Fizyoloji, en kısa tabiriyle bir canlının doku ve organlarının çalışma prensiplerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. 

Organizma Diriltme Deneyleri (Organism Resurrection Experiments), 1939-1940 yılları arasında Moskova'da çok gizli olarak yürütülmüş deneylerdir. Deneyde başı kopmuş bir köpeğin kalbi, akciğerleri ve başı vücudunda olmadan yaşatılmıştır. Bu deneyler dönemin ünlü Rus doktorlarından Sergei Brukhonenko ve Boris Levinovsky tarafından yürütülmüştür.

1940 yılında yayınlanan deney kayıtları, Prelinger Arşivleri üzerinden halka açık bir şekilde paylaşılmıştır. Deneylerde, otojektör (İng: "autojector") adı verilen bir kalp-akciğer makinası kullanılmaktadır. Bu cihaz, günümüzdeki kalp cihazları veya böbrek diyaliz cihazlarına benzer bir şekilde çalışmaktadır.

Deneyler, canlılığın mekanistik doğasını net bir şekilde ispatlamaktadır. Yaşam, tamamen doğal süreçlere bağlı olarak vardır ve bu şekilde varlığını sürdürmektedir. Canlıların fizik-üstü hiçbir yapısı yoktur. Canlılığın sahip olduğu bu yalın mekanistik doğayı öğrenebilirsek, her türlü müdahalede bulunabilir ve yaşam-ölüm alanlarının iki tarafına da etki edebiliriz. 

Reklamı Kapat

Yukarıda izlediğiniz videoda sesini duyduğunuz kişi ise İngiliz evrimsel biyolog Profesör John Burdon Sanderson Haldane. Kısaca "J.B.S. Haldane", gelmiş geçmiş en parlak evrimsel biyologlardan birisidir. 1937 yılında Ulusal Lejyon Grubu Onuru'na, 1952'de Darwin Madalyası'na, 1961'de Feltirinelli Ödülü'ne, 1958 yılında Darwin-Wallace Madalyası'na layık görülmüştür. Nobel Ödüllü Peter Medawar onu "döneminin en zeki insanı" olarak tanımlamıştır. Dünyaca ünlü bilim-kurgu yazarı Arthur C. Clarke ise "kendi neslinin muhtemelen en parlak bilim savunucusu" olarak nitelemektedir.

Haldane ömrü boyunca Cambridge Üniverstiesi'nde, Berkeley Kaliforniya Üniversitesi'nde, University College London'da görev almıştır; Oxford Üniversitesi'nde okumuştur. John Maynard Smith gibi evrimsel biyolojinin babaları arasında yer alan bir kişinin akademik danışmanlığını yapmıştır. Haldane, popülasyon genetiği ve enzimoloji alanında yaptığı çalışmalarla bilime yön vermiş bir isimdir. 

Bu deneyde, "çılgınca" sayılabilecek bir işe kalkışmış ve üstesinden başarıyla gelinmiştir. Günümüz etik kuralları gereği bu deneylerin tekrarlanması yasak olsa da, bu kayıtlar günümüze kadar ulaşarak bilimsel bilgilerimize önemli veriler katmayı başarmıştır.

İyi seyirler.

Teşekkür: Bu videoyu altyazılandıran Yaşamın Kökeni (The Origin of Life) sayfasına teşekkür ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 7
 • İnanılmaz 5
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/04/2021 10:39:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7649

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Koku
Elementler
Yaşlılık
Şüphecilik
Gıda
Parçacık
Biyoloji
Gelişim
İnsan Sağlığı
Bilgi
Nörobilim
Hekim
Test
Kuş
Duygu
Teknoloji
Uçuş
Teori
Tüy
Richard Dawkins
Seçilim
Kanser Tedavisi
Dilbilim
Epigenetik
Ekoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku