Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir

Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir
2 dakika
1,115
Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, en erken müzik enstrümanı olarak bilinen Neandertal “kemik flütü”nün, aslında, sırtlanların, yavru ayıların kemiklerini kemirmesi sonucu oluşmuş olabileceğini söylüyorlar.

Royal Society Open Science isimli akademik dergide yayınlanan çalışmanın yazarı olan Paleo-Logic Independent Institute of Geosciences’tan Cajus Diedrich, bu delinmiş yavru ayı femurlarının (uyluk kemiği) uzun zamandır Güneydoğu Avrupa’da “en eski Neandertal enstrümanı” olarak yanlış tanımlandığını düşünüyor. Diş izlerinin analizi, "kemik flüt"ün, sırtlanların ısırdığı fakat kıramadığı bir durumunda oluşabilecek şekilde olduğunu gösterdi.

Diedrich, mağaralardaki yetişkin ayı kalıntılarının %20'sinin, bebek ayıların ise %80'inin üzerinde yırtıcıların verdiği hasarlara rastlandığını söylemiştir. Analizler, yetişkin kemiklerinin tamamıyla parçalandığını, yavru kemiklerinin ise orta seviyede bir hasara uğradığını göstermiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Diedrich, çalışmada, "Sırtlanlar, sadece alt ve üst çenelerindeki premolar dişlerinin ikisiyle birlikte ezerek oval biçimli ısırma izleri ortaya çıkarmışlar." diye yazmıştır.

"Kemik flüt" ilk defa, 1920'de Slovenya'da bulundu, Macaristan'ın Istallosko Mağarası'nda da benzer örneklere rastlandı. Araştırıcılar, bu dönemlerde, bu bulguların, en eski müzik enstrümanları olduklarına dair yayınlar yapmaya başladı.

Daha sonraki bulgular, deliklerin tam olarak müzik çalışmalarına uygun bir düzen içerisinde olmadığını gösterdi.

Diedrich, çalışmasında sırtlanlar tarafından kemikler üzerinde yapılan hasarları göstermiştir ve bu da daha önce "kemik flüt" diye tanımlanan bütün yayınlar için geçerli gibi görünüyor. Ayrıca, bu buluntuların "Neandertal" olarak isimlendirilmesinin de yanlış olduğunu, bu kalıntıların modern insana ait Aurignacian (MÖ 37.000-28.000 yılları arasına tarihlenen tarihöncesi kültür) tabakalarından geldiğini söylemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırıcılar, ayı kalıntıları bulunan bazı mağaralarda, aslanlar, sırtlanlar ve kurtlar tarafından yapılan ayı kemikleri üzerindeki hasarları incelediler. "Kemik flüt" olarak tanımlanan buluntularının, sırtlanların üst ve alt çenelerindeki premolar (küçük azı) dişleri ile delindiğini gösterdiler.

Sonuç olarak, Diedrich, "Delikleri olan ayı femurlarının (uyluk kemikleri), bütün önceki buluntular için, enstrüman olmadıkları ve aslında modern insanlar veya Neanderthaller tarafından bile yapılmadıkları anlaşılmaktadır." diyor. Ayrıca bu buluntuların, Neandertal Mousterian kültür tabakalarında bulunmadıklarını, modern insan kültürü olan Aurignacian/Gravettian tabakalarında bulunmuş olabileceklerini eklemiştir.

"Yavruların kemikleri yumuşak ve ince dış duvarlarına sahip, ergen ve yetişkinlerde kemik dokusu sertleşiyor. Bu durum, izlerin neden sadece yavru femurlarında bulunduğunu açıklıyor. Yetişkinlere ait kemikler, sert olduğu için, iliğe ulaşmak isteyen sırtlanların ısırığı, onları parçalara ayırıyor, fakat yavrular için aynı şey geçerli değil. Bu şekilde, sırtlanlar, Geç Orta ve Üst Paleolitik Dönemleri'ne tarihlenen mağaralarda, arkalarında "kemik flütler" olarak tanımlanan olan yavru ayı kemiklerini bırakıyorlar." diye açıklıyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: IBTimes | Arşiv Bağlantısı
 • Cajus G. Diedrich. (2015). ‘Neanderthal Bone Flutes’: Simply Products Of Ice Age Spotted Hyena Scavenging Activities On Cave Bear Cubs In European Cave Bear Dens. Royal Society Open Science. | Arşiv Bağlantısı
 • Hannah Osborne. Neanderthal 'Bone Flute' Musical Instruments Were Actually Hyenas Gnawing Bear Cubs. (22 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: IB Times | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2024 15:38:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7002

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Küresel Salgın
Yas
Argüman
Test
Küçük
Örümcek
Kadın Doğum
Böcek Bilimi
Bakteriler
Nüfus
Karbonhidrat
Bitki
Komplo
Travma
Tıp
Zehir
Sars Mers
Astrofizik
Organizma
Moleküler Biyoloji
Okyanus
Dilbilim
Viral
Büyük Patlama
Filogenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. T. Özdoğan. Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir. (2 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7002
Özdoğan, K. T. (2015, April 02). Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir. Evrim Ağacı. Retrieved June 14, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7002
K. T. Özdoğan. “Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir.” Edited by Kadir Toykan Özdoğan. Translated by Kadir Toykan Özdoğan, Evrim Ağacı, 02 Apr. 2015, https://evrimagaci.org/s/7002.
Özdoğan, Kadir Toykan. “Neandertal “Kemik Flütü” Aslında Sırtlanların Kemirdiği Yavru Ayı Kemiği Olabilir.” Edited by Kadir Toykan Özdoğan. Translated by Kadir Toykan Özdoğan. Evrim Ağacı, April 02, 2015. https://evrimagaci.org/s/7002.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close