Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Ne Sıklıkla Duş Almalısınız?

Ne Sıklıkla Duş Almalısınız? Kohler
5 dakika
148,757
Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki pek sık duş almıyorsanız, ancak olası olumsuz görüşlerden korunmak için bunu kendinize saklıyorsanız, yalnız değilsiniz!

Şampuanı tamamen yıkanma seanslarından çıkarılmasının daha sağlıklı sonuçlar verebildiğini iddia eden "anti-şampuancı"ların yükselişe geçmesinden beri, bazı insanlar bunu bir adım öteye götürmeye karar verdiler: Eğer ki şampuanın azaltılması veya tamamen banyolardan çıkarılması daha sağlıklı ve parlak saçlara neden oluyorsa, neden sabunu vücudumuzdan tamamen uzak tutmayalım?

Duş Alma Sıklığıyla İlgili Evrensel Bir Kural Yok!

Her ne kadar saç yıkama sıklığını değiştirmek şampuanların, parabenlerin, cilalayıcıların ve saç kurulama süresinin azalmasına neden oluyorsa da, duş almayı tamamen bırakmak birçok diğer sorunu ve konuyla ilgili farklı fikri de beraberinde getiriyor.

Tüm Reklamları Kapat

Her gün duş alan birçok insan, duş almamanın daha en başından tamamen sağlıksız ve hatalı bir tercih olduğunu düşünüyor. Düzenli olarak duş almayan insanların, kokuşmuş ve/veya yağlanmış, hatta görülebilir bir şekilde kir içerisinde olacağı varsayılır. Dolayısıyla böyle bir şeyin size fayda sağlaması pek mümkün değildir.

Ancak eğer insanların haftada 1 defadan fazla duş alma geleneğini sadece son 100 yılda edindikleri düşünülecek olursa (Amerika'daki çocuklar arasında Cumartesi, Türkiye'deki çocuklar arasında Pazar geceleri yaygın duş geceleridir), günlük olarak duş almanın tarafsız bakıldığında daha sağlıklı veya daha iyi olduğunu söylemek güçtür.

Buna rağmen, en azından aralıklarla duş almanın bugüne kadar birçok faydası tespit edilmiştir:

 • Savunma fonksiyonlarını güçlendirme,
 • Kas acı ve ağrılarını dindirme,
 • Şişkinliği azaltma,
 • Kan akışını hızlandırma,
 • Odağı güçlendirme,
 • Yorgunluğu azaltma,
 • Nefes alışverişini kolaylaştırma.

Dolayısıyla duştan tamamen uzak durmak pek mantıklı gibi gözükmüyor. Zaten vücudunuz, ihtiyacınız olanı size söyleyecektir. Gelin vücudunuzdan gelen hangi işaretlere kulak asmanız gerektiğine bir bakış atalım.

Tüm Reklamları Kapat

Duş Sıklığını Arttırmanız Gerektiğine Yönelik İşaretler

Duş almanın asıl amacı unutulmamalıdır: Vücudu temiz tutmak. Vücudunuzu temizlemekten kasıt, deriniz üzerinde biriken kir ve ölü deri tabakasından arınmak, derinizdeki iyi ve kötü bakteri oranını dengelemektir. Eğer vücudunuzu yeterince sık temizlemeyecek olursanız, aşağıdaki belirtiler baş gösterebilecektir:

 • Vücut kokusunda artma
 • Akne
 • Deride kabarma
 • Deri enfeksiyonları
 • Farklı renkte deri bölgeleri
 • Ekstrem durumlarda pullu deri tabakalarının oluşumu

Duş Sıklığını Azaltmanız Gerektiğine Yönelik İşaretler

Herkesin derisi ve çalışma şartları farklı olduğu için, genel geçer kurallar belirleyememekteyiz. Ancak eğer şu semptomları görüyorsanız, muhtemelen aşırı sık duş alıyorsunuz demektir:

 • Kaşınma
 • Kuru, pullu deri
 • Deride kabarmalar
 • Kuru, kırılgan saçlar

Birçok uzman, günde 1 defadan daha sık duş almanın gereksiz olduğunda hemfikir gözükmektedir. Dolayısıyla bu semptomlara dikkat ederek, duş sıklığınızı ayarlayabilirsiniz.

Hatta ilginç bir şekilde, insanların duş alma sıklığını azaltmak zorunda kalışlarının en yaygın nedenlerinden birisi deri sağlığı sorunlarıdır; üşengeçlik değil! Fiziksel olarak "kirli gözükmek" düşünülecek olursa da birçoğumuzun artık açık havada ve tozlanabileceğimiz, yağlanabileceğimiz, kirlenebileceğimiz ortamlarda çalışmadığımızın göz önüne alınması gerekmektedir. Dolayısıyla doğrudan havayla temas edebilen ellerimiz ve yüzlerimiz haricinde vücudumuzun neredeyse hiçbir bölgesi, kir ile çoğu zaman doğrudan temas etmemektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Daha Az Duş Almak ile Sağlık Arasındaki Bağlantı Nedir?

Deri sorunları yaşayan insanlar çok uzun zamanlardan beridir günlük duş almanın egzama gibi deri hastalıklarına iyi geldiğini bildirmektedir. Ancak birçoğu da, daha az duş almanın ve saçları daha az yıkamanın daha parlak ve sağlıklı olduğunu, benzer sebeplere dayanarak ileri sürmektedir.

Vücudumuzdan doğal olarak salgılanan ve derimizi yağlayarak koruyan vücut yağları ılık (ve özellikle de sıcak) su kullanılarak alınan duşlarda temizlenmektedir. Özellikle sabunun kullanılması bu yağlı tabakayı vücudumuzdan söküp atmaktadır. Bu yağlar olmaksızın vücudumuz bakterilere ve virüslere daha savunmasızdır; üstelik çoğu zaman daha kuru ve rahatsız hissettirir. Vücudumuz deriyi daha sağlıklı ve korunmuş halde tutmaya çalıştığı için, sürekli yıkanan bir insanın vücudu bu yağları aşırı üretmeye meyilli olacaktır. Bu da, yağ üretimi döngüsünün bozulması anlamına gelir. Birçok insan, saçları ve deriyi normalde yaptıklarından daha seyrek yıkamanın daha sağlıklı olduğunu görmüşlerdir. Ancak yıkama sıklığını azalttığınızda, bir geçiş süreci olacaktır. Bu süreçten sonra vücudunuz yağ üretimini azaltacaktır ve böylece zaten daha az yıkanma ihtiyacı duyacaksınızdır.

Tabii ki, ne sıklıkla duş aldığınız aynı zamanda ne kadar aktif bir yaşam sürdürdüğünüzle, ne kadar sağlıklı olduğunuz, spor yapıp yapmamanız, sağlıklı beslenip beslenmemeniz, işiniz gibi faktörlerle de ilgilidir. Hatta yıkanma sıklığı, mevsimlerden de etkilenmektedir.

Nasıl Duş Almalı?

En etkili şekilde duş alabilmek için şu tavsiyelere kulak verebilirsiniz:

 • Günde 1 defadan daha sık duş almayın. Mümkünse 2 günde 1 defadan daha sık duş almayın.
 • Sıcak suda duş almayın. Bunun yerine ılık suyu tercih edin.
 • 5 dakikadan kısa, 10 dakikadan uzun duş almayın.
 • Derinize zarar vermeyen bir sabun kullanın. Duştan çıkmadan önce sabunu iyice durulayın.
 • Derinize havluyu sürtmeyin. Sadece hafif dokunuşlarla deri üzerine bastırın. Tüm suyu havluya çekmeye çalışmayın. Bir miktar suyu ve nemi deriniz üzerinde bırakın.
 • Kokulu ve deodorantlı temizleyicilerden uzak durun. Bunlar derinizi rahatsız edebilir.
 • Duştan sonraki ilk 5 dakika içinde nemlendirici kullanın.

Ellerinizi Düzenli Yıkamaktan Asla Vazgeçmeyin!

Fakat asla yıkamaktan vazgeçmemeniz gereken, hatta tam tersine daha sık yıkamanız gereken bir vücut bölgeniz vardır: Elleriniz! Mutlaka ama mutlaka günde en az birkaç sefer, yemeklerden önce ve sonra, hatta elinizi aktif olarak kullandığınız herhangi bir işten sonra da yıkamanız tavsiye edilir. Queen Mary Üniversitesi Tıp ve Diş Okulu'nda virolog olarak görev yapan John Oxford şöyle söylüyor:

İnsanlar ellerini yeterli sıklıkta yıkadığı müddetçe ve kemerlerinin hemen altındaki hassas bölgeye dikkat ettikleri sürece, 2 günde 1 duş almak asla zararlı olmayacaktır. Hatta insanlar günlük olarak taharet musluğu kullanıyor olsalar, haftada 2 defa yıkanmak bile sorun değildir. Çünkü taharet musluğu sayesinde hastalık yapıcı bakterileri bizle birlikte arka kısımlarımızda sağa sola taşımamış oluyoruz.

Sonuç

Dolayısıyla eğer ki her gün duş almak zorunuza gidiyorsa ve sırf aile baskısından ötürü bu sıklıkta duş alıyorsanız ya da sıklığı azalttığınızda hastalanacağınızdan korkuyorsanız, korkmanıza ve bunu sürdürmenize gerek yok. Sıklığı bir miktar gevşetmek sadece vücudunuzun yağ üretim döngüsünü rahatlatmakla kalmayacaktır; aynı zamanda hızla tükenen tatlı su kaynaklarımızı korumak adına da müthiş bir adım olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Aşırı aktif işlerde çalışmayan, tam tersine günün çoğunu oturarak geçiren; ancak aynı zamanda sağlıklı olan bir kimsenin 2-3 gün duş almadı diye hastalık yapıcı düzeyde pislenmesi pek mümkün değildir. Size tavsiyemiz, her 2-3 günde bir duş almanız ve bunu yaparken vücudunuzdan gelen sinyallere kulan vermenizdir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
71
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 118
 • Muhteşem! 32
 • Merak Uyandırıcı! 21
 • İnanılmaz 17
 • Bilim Budur! 13
 • Umut Verici! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Güldürdü 7
 • Üzücü! 6
 • İğrenç! 4
 • Grrr... *@$# 3
 • Korkutucu! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2024 21:50:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2650

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık Madde
Veri Bilimi
Uçuş
Dna
Irk
Yiyecek
Göç
Metabolizma
Kitlesel Yok Oluş
Doğa Yasası
Afrika
Araştırma
Böcek
Retrovirüs
Tümör
Taksonomik Sınıflandırma
Bebek Doğumu
Canlılık Cansızlık
Organizma
Elementler
Ekonomi
İlişki
Oyun
Mühendislik
Böcek Bilimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Ne Sıklıkla Duş Almalısınız?. (7 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 26 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2650
Bakırcı, Ç. M. (2014, September 07). Ne Sıklıkla Duş Almalısınız?. Evrim Ağacı. Retrieved May 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2650
Ç. M. Bakırcı. “Ne Sıklıkla Duş Almalısınız?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2650.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Ne Sıklıkla Duş Almalısınız?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 07, 2014. https://evrimagaci.org/s/2650.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close