Bu Reklamı Kapat

Nanoteknoloji, Hamilelik Sırasında Ciddi Komplikasyon Riskini Tespit Edebilir!

Nanoteknoloji, Hamilelik Sırasında Ciddi Komplikasyon Riskini Tespit Edebilir! Pexels
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
281 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

UCLA ve Cedars-Sinai'den araştırmacılar, hamilelik sırasında meydana gelebilecek potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumu tespit etmek için yeni bir yol geliştirdiler.

Plasenta akreta spektrum bozukluğu durumu, plasenta uterus duvarına çok yakın büyüdüğünde ve doğumdan sonra uterustan ayrılamadığında ortaya çıkar. Hamilelik ve doğum sırasında önemli kan kaybına neden olabilir, kan nakli ve yoğun bakım gerektirir, ciddi hastalık ve enfeksiyona neden olabilir ve hatta anne için ölümcül olabilir. Bu durum, gebeliklerin %0.5'inden daha azında görülür.

Şu anda plasenta akreata spektrum bozukluğu, bir annenin gebelik geçmişinin değerlendirilmesiyle birlikte ultrasonla teşhis edilmektedir. Örneğin, önceki sezaryen doğum ve doğum kanalını kaplayan plasentanın yüksek bir riske işaret edebileceği bir durum olan plasenta previa öyküsü olması gibi. Ancak bu faktörler tek başına genellikle en şiddetli olanlar dışındaki vakaları tespit etmek için yeterince güvenilir değildir.

Bu Reklamı Kapat

Yeni kan testi, hamileliğin ilk üç ayında yapılabilir ve bu da yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış doktorlara erken sevk edilmesini sağlar. 100'den fazla kadınla yapılan testlerde, kan testi plasenta akreata varlığını doğrulamada %79 doğru ve negatif bir sonuç elde etmede %93 doğruydu. UCLA David Geffen Tıp Fakültesi'nde kadın doğum ve jinekoloji yardımcı doçenti ve çalışmanın ilk yazarı olan Dr. Yalda Afshar şöyle diyor:

Bu çok yüksek riskli obstetrik problemin erken ve kesin tespiti, hem anne hem de bebek için sonuçları büyük ölçüde iyileştirebilir. Plasenta akreata için mevcut tarama yöntemlerinin güvenilmezliği ile, hastalara sunulan kaynaklara bakılmaksızın tüm sağlık bakım ortamlarında hamileliğin erken döneminde gerçekleştirilebilecek, uygulaması kolay bir tarama oluşturmaya yönelik acil bir ihtiyaç gördük.

Yeni yöntemi detaylandıran bir makale Nature Communications'da yayınlandı.[1]

Yeni yaklaşım, UCLA moleküler ve tıbbi farmakoloji profesörleri Dr. Yazhen Zhu ve Hsian-Rong Tseng tarafından son 15 yılda geliştirilen NanoVelcro Chip adlı bir teknolojiyi kullanıyor. Başlangıçta kanserli kişilerde tümör hücrelerini tespit etmek için oluşturulan çip, insan saçından 1000 kat daha ince nanotellere sahip ve belirli hücreleri tanıyabilen antikorlarla kaplı posta pulu büyüklüğünde bir cihazdır.

Bu Reklamı Kapat

Yeni çalışma için, araştırmacılar çipi, annenin kanındaki plasenta akreata spektrum bozukluğu ile bağlantılı plasenta hücrelerini tespit edebilecek şekilde uyarladılar. Trofoblast adı verilen bu hücreler, hamileliğin ilk birkaç gününde ortaya çıkar. Çip kullanılarak bir kan örneği test edildiğinde, trofoblastlar çipe yapışır ve mikroskop altında tespit edilebilir. Kandaki anormal derecede yüksek bir trofoblast sayısı veya bir trofoblast kümesi, plasenta akreta bozukluğu riskinin yüksek olduğunu gösterir. Araştırmanın kıdemli yazarlarından Dr. Yazhen Zhu şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bir trofoblast kümesini ilk kez görmek, parıldayan incileri görmek gibiydi. Mikroskopta hücreleri gördüğümüzde, gelişmekte olan hamilelikte plasentaya doğrudan açılan bir penceremiz varmış gibi hissettik.

Cedars-Sinai'de kadın doğum ve jinekoloji profesörü Dr. Margareta Pisarska, araştırma ekibinin multidisipliner yaklaşımının çalışmanın başarısının anahtarı olduğunu söyledi. Çalışmanın kıdemli yazarlarından Pisarska şöyle diyor:

Bu testin etkinliği ve çalışmamızın gücü, obstetrik, nanoteknoloji, patoloji, mühendislik, kimya, mikroakışkanlar ve biyoistatistik dahil olmak üzere birçok disiplinden uzmanları bir araya getirmekten geliyor. Ekibimizdeki çeşitlilik, anne ve yenidoğan sonuçlarını iyileştirmek için yenilikçi bir çözüm yaratmamızı sağladı.

Araştırmacılar, doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmak için testi iyileştirmenin yollarını araştırıyorlar.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Y. Afshar, et al. (2021). Circulating Trophoblast Cell Clusters For Early Detection Of Placenta Accreta Spectrum Disorders. Nature Communications, sf: 1-14. doi: 10.1038/s41467-021-24627-2. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/01/2022 08:23:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10807

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Kuantum
Plastik
Odontoloji
Hastalık Yayılımı
Parazit
Savunma
Astrobiyoloji
Sağlık Bakanlığı
Hamile
Evrimsel
Farmakoloji
Yatay Gen Transferi
Müfredat
Metal
Halk Sağlığı
Gaz
Ekonomi
Komplo
Maymun
Sanat
Salgın
Canlı
Factchecking
Nöron Hücresi
Yanlış
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et