Modern İnsanın Zihni ve Bedenindeki Avcı Toplayıcı Atalarımızdan İzler

Modern İnsanın Zihni ve Bedenindeki Avcı Toplayıcı Atalarımızdan İzler Medical Xpress
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
12 dakika
4,715 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Yaşlı büyüklerimiz "Kerahet vakti uyunmaz" derler. Güneş batmadan hemen önce, kerahet vakti kestirilen bir kaç saatlik uyku sonrası yaşanılan ağır sersemlik, modern şehirli yaşam düşünüldüğünde oldukça anlamsız görünebilir. Kerahet uykusunun yaşattığı cehennem hissinin anlamlı olabileceği alternatif bir yaşam biçimi mevcut mudur?

Güneş batmadan hemen önce yatılan uykudan uyandığımızda sersem şekilde, nerede ve hangi zamanda olduğumuzu bile şaşırmamız, evrimsel süreç içerisinde geliştirilmiş "Bunu bir daha yapma." uyarısı veya ceza mekanizması olabilir. Güneş batmadan yarım saat önce avcı toplayıcı atalarımızın uzun gece için su, atıştırmalık yiyecek, gece ateşi için odun toplama ve vahşi hayvanlar için güvenlik önlemi alma zamanı, uyuma zamanı değil. Nasıl ki kesikler sonucu acı çekmek, kanamayı ve dolayısıyla ölümü engelleyici uyarı mekanizması ise kerahet uykusu sonucu yaşanılan küçük çaplı travma da "Gece için hayati öneme sahip hazırlıkları yap." uyarısı olabilir.   

Tek başına bilimsel bir metot olmasa da, modern insanın geçmişine dair makul gibi görünen tahminlerin arkeoloji, paleontoloji veya genetik bilimi ile teyit edilmesi, tezlerimize nispeten bilimsel kimlik kazandıracaktır. Yapacağımız, sonuçtan sebepleri bulmak, izlerden geçmişi anlamak, bir açıdan kompleks bir makineyi tersine mühendislik ile çözümlemektir (Reverse Engineering). Analizimiz, insanın 2.000.000 senelik avcı toplayıcı atalarından kalan genetik, metabolik ve hormonal yapılanması üzerine giydirilmiş, 10.000 senelik tarım devriminin getirdiği şehir kültürüne göre yapılacaktır. 2.000.000 milyon senelik bir geçmişin 10.000 senelik yerleşik şehirli yaşam üzerinde izler bırakmaması mümkün değildir.         

Reklamı Kapat

Modern insanda testosteron hormonunun hem seksi hem de şiddeti birlikte körüklemesi erkek atalarımızın kadın atalarımız için rakipleri ile mücadeleye girdiği, kadınların kendisi için mücadeleyi kazanan erkeği tercih ettiği sonucuna götürebilir. Kadınların efendi erkek yerine bıçkın erkek tercihi muhtemelen evrimsel geçmişimizden kaynaklanıyor. Bir kısım modern kadının günümüzde bile erkeğin bağlılığını sınamak için kıskandırma taktikleri ile erkek rakipler için mücadele ortamı yaratmaya çalışması tezimizi destekliyor. Ayrıca, boyalı gazetelerin 2. sayfa haberlerinde kriminal şiddet olaylarının çoğunun erkek tarafından işlenen, bir şekilde cinsellikle bağlantılı suçlar olması tezin tuzu biberi. Velhasıl kelam, testosteron modern yaşamın yapısına uygun olmadığı halde avcı toplayıcı atalarımız tarafından kucağımıza bırakılmış el bombasıdır.

Modern insanda C vitamini sentezleyen genin mevcut olması ama bu genin çalışmaması atalarımızın dışarıdan yeterli miktarda meyve alabildiğini gösterir. Dahası C vitamini sentezleyen en yakın kuzenimizin lemurlar olması avcı toplayıcı dönemden önce de meyve tükettiğimizi gösterir. Öğlen yemeklerinden sonra şekerleme yapma isteği ya da ağır yemekten sonra uyku ihtiyacının hasıl olması avcı toplayıcı atalarımızın yiyeceğe kolaylıkla ulaşamadığı fikrini doğuruyor. Nadiren avlanan geyiğin ertesi gün bozulacağı için kabile üyelerince pişirilip anında ve bolca tüketilmesi ve yemek sonrasında uyuklanması, metabolizma hızının düşürülerek, sonraki ava kadar gerekli enerjinin glikojen ve yağ olarak depolanmasını sağlıyor olabilir. Sıklıkla yaşanan açlık nedeni ile glikojen depolamaya uygun bir metabolizma avcı toplayıcı atalarımız için avantaj iken modern insanda obeziteye yol açtı. Ortalama 70 kg'lık yetişkin modern bir insan, iç organların harcadığı enerji hariç, 20 kcal'lik bir iş için, kendi kilosunu koruyarak, 100kcal'lik enerjiye sahip besin alması gerekir. İnsanın enerji dönüştürme mekanizması %20 verimlidir, bu son teknoloji güneş panelleri ile aynı değerde bir verimliliktir. Yüksek verimli katabolizma avcı toplayıcı atalarımızın sıklıkla açlık çektiği delillerinden diğeridir. 

Modern insanın homini-gırtlak besin tüketip kilo almama ütopyasının gerçeğe dönüşmesi için verimliliğin %10 civarına düşmesi gerekir. Ayrıca modern insanın besinleri buzdolabında uzun süre depolama fırsatı var iken, avcı toplayıcı atalarından miras kalan besinleri vücutta depolama metabolizması, hala avcı toplayıcı bedende yaşadığımızın delilidir. 

Eğer modern bir insan avcı toplayıcı olarak yaşamaya karar verseydi yaklaşık hangi kiloda olurdu? Kişiden kişiye değişmekle birlikte, perhiz yapan obez bireyler belli bir kiloya kadar hızlıca inerler, ama bir noktadan sonra bünye kilo vermeye direnerek plato dönemine girer. Muhtemelen bu direnç noktası, genetik mimari projemizin avcı toplayıcı hayata göre kodlandığı, aynı zamanda doğal avcı toplayıcı yaşama göre evrimleşmiş kişisel kilomuzdur. Eğer avcı toplayıcı yaşama geri dönseydiniz muhtemelen perhizde sizi zorlayan plato dönemindeki kiloya sahip olacaktınız.

Hafif ev kıyafetleriyle, ne soğuk ne de sıcak, kendimizi en rahat hissettiğimiz sıcaklık 20-25 °C aralığıdır. Bilim insanları ve mühendisler arasında bu değerin üst sınırı 25°C oda sıcaklığı olarak kabul edilir. Sonuçtan sebebe gidersek, çıplak kıyafetsiz avcı toplayıcı atalarımızın 4 mevsim sıcaklık ortalaması 20-25 °C arasında değişen coğrafi bölgelerde uzunca bir süre yaşadığını söyleyebiliriz. Arkeolojik ve genetik veriler atalarımızın Orta Afrika Rift Vadisinde uzunca bir süre yaşadıklarını destekliyor. Buzul Çağındaki bir kaç derecelik ortalama sıcaklık düşüşü de hesaba katıldığında, Orta Afrika mevsimsel sıcaklık değişiminin kendimizi rahat hissettiğimiz 20-25°C sıcaklık aralığında kaldığı görülüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İçeriğinin okunması ve anlaşılması gerekirken, kutsal kitapların idolleştirilerek cevşen ve muska olarak boyuna asılması, soyut inanca yatkın olmayışımız, inancı somutlaştırma ihtiyacımız atalarımızın uzun dönem putperest olarak yaşadıklarını gösteren delil olabilir. Hala avcı toplayıcı olarak yaşayan Amazon ve Afrika Yerlilerinin semavi dinler yerine pagan inançlara sahip olmaları tezimizi destekliyor. Sami dinleri, putperest inançları yıkmak için kutsal kitaplar getirdi, buna karşın insanoğlu bu kitapları çok kısa süre sonra putlaştırdı. İronik fakat hayatın olağan akışına aykırı değil. 

Korku, öfke, endişe gibi duygular analitik düşüncenin merkezi korteksin faaliyetlerini kısıtlayarak sağlıklı düşünmeye engel olur. Hayatta ilerlemenin analitik becerilerin sınanmasına bağlı olduğu, her yaşta sınavlara tabi tutulduğumuz modern dönemde bu tür duyguların sağlıklı düşünmemizi etkileyerek bizleri sınavlarda başarısız kılması aleyhimize işleyen bir süreçtir. Korku, öfke, endişe gibi duyguların beynimizin analitik yönünü baskılayarak bizleri fevri davranmaya yöneltmesi, sanki ölümle burun burunaymış gibi kan ter içinde bırakması, avcı toplayıcı dönemden yadigâr bir özelliktir.

Aslan, kaplan gibi yırtıcı hayvanlarla karşılaşıldığında korteks merkezli durumu analiz etme yerine, amigdala merkezli savaş ya da kaç komutunun istem dışı duygusal durum olarak belirmesi bize zaman kazandırıyordu. Atalarımız için çevresinde olup bitenleri, yaşama ve üreme konusunda olumlu, ya da yaşam ve üreme konusunda olumsuz olarak ikiye ayırarak siyah veya beyaz algılamak vahşi doğanın dinamiklerine uygundu. Kabile üyelerinin yılan tarafından zehirlenmesi veya şelale başında tüm kabile üyelerinin karnını doyuracak ceylanın avlanması gibi yaşam deneyimlerinin amigdala merkezli olumlu ya da olumsuz duygular ile çeşnilendirilerek hafızaya alınması yaşama ve soyunu devam ettirme konusunda avantaj sağlıyordu.

Hâlbuki korteksin entelektüel faaliyetleri, örneğin felsefe, siyah ve beyaz algıyı değil, gri tonlu algıyı destekler. Kortekse göre iyi-kötü, güzel-çirkin, faydalı-faydasız, tehlikeli-tehlikesiz gibi net ayrımlar yoktur, bunların gri tonları vardır, ancak aslan karşısında gri tonları değerlendirerek felsefe yapmanız hayatınıza mal olabilirdi. Vahşi doğada siyah-beyaz iki tercih vardır ve bunun istem dışı duygu olarak gelişmesi zaman kazandırır ve yaşamda kalma konusunda avantaj sağlar.

Reklamı Kapat

Korku ve umut, ödül ve ceza, canlıları motive eden temel iki dinamiktir. Sirk hayvanları ödül ve ceza uygulanarak istenilen kalıba sokulur, eğitim sistemimizde çocuklar ödül ve ceza uygulanarak adam edilir. Hatta Sami dinlerinin bu kadar başarılı olmasının arka planında cennet ve cehennem inancının yarattığı korku ve umut hislerinin sağladığı yüksek motivasyon yatar. Özetle vahşi doğada analitik düşünceyi ortadan kaldırarak hızlı ve kesin tepki vermemizi sağlayan amigdala merkezli korku hissi, modern yaşamda hedefi belli olmayan stres olarak belirdi.  

Reklam sektörünün zihnimizin rasyonel tarafına değil de duygusal tarafına hitap etmesi, atalarımızda amigdala merkezli duyguların, korteks merkezli nesnel düşüncelerden daha önemli olduğu fikrini destekliyor. Büyük anne, dede, baba, anne ve çocukların bir arada aile saadeti yaşadığı iftar sofrasında açılan meşrubatın reklamı, sizin duygusal merkeziniz amigdalaya hitap ederek satışlarını arttırmayı hedefler. Hâlbuki korteks, meşrubatın sağlığa zararlı bir içecek olduğunu söyler.    

Uzmanlarca, iletişimin %70'inin vücut dili, %20'sinin ses tonlama, %10'unun ise konuşmanın içeriği olduğu görüşü, atalarımızın çok uzun bir süre sadece vücut dilini kullanarak anlaştıkları, uzunca bir süre vücut dili üstüne sesler ekledikleri ve bu sesleri tonladıkları, nispeten daha kısa bir süre önce de ikisinin üzerine anlamlı sözleri ekleyerek konuşmaya başladıkları fikrini doğuruyor. Zaten bu süreci bebekler üzerinde de gözlemleyebiliriz. Bebekler ilk iletişimlerini ağlayarak, gülerek, somurtarak, kızararak sağlarlar, biraz büyüdüklerinde tek ses çıkarsalar bile o sesi farklı şekillerde tonlayarak anlaşmaya çalışırlar, en sonunda konuşmaya başlarlar. Bebeklerde konuşma, eğitim olmadan mümkün değildir, ama vücut dili ve tonlama eğitim olmadan da gerçekleşir, yani doğuştan gelir. Kurtların, şempanzelerin, insan yavrusunu yetiştirdiği kayıtlı vakalarda, çocuklar vücut dilini ve ses tonlamayı kullanabiliyorlar fakat konuşamıyorlar. Vücut dili ve güçlü ses tonlama ile desteklenen içeriği boş çelişkili hamasi nutukların geniş kitlelerce teveccüh görmesi modern dönemde rasyonel olmasa da avcı toplayıcı dönemde anlamlıydı.

Avcı toplayıcı atalarımız için duygular düşüncelerden daha önemli idi, duyguları en iyi gösterme yolu ise vücut dili ve ses tonlama becerisi idi. Maalesef iletişimin bu önem sıralaması modern dönemde "Vücut dili ve tonlama ile desteklenerek güçlü bir şekilde söylenen yalan, güçsüz bir şekilde dillendirilen hakikatten daha fazla prim yapar." arızasını da doğuruyor. 20. yüzyılın ortalarında Hitler gibi vücut dilini ve tonlamayı başarılı bir şekilde kullanan hatiplerin, gerçekte hala avcı toplayıcı olan geniş kitlelerin idrakine perde çekerek, Dünyanın kaderini değiştirmeleri, dahası 21. yüzyılda da algının gerçeğin yerine ikame edilmesi, insanlığın geleceğine dair umutları kırıyor.  

Reklamı Kapat

Evrimsel süreçte sosyal yaşam geliştiren canlılar birey olarak güçsüz olsalar bile, organize olduklarında avlanma, besin bulma ve aslan ve kaplan gibi yırtıcılardan kurtulma konusunda avantaj sağlarlar. Avcı toplayıcı sosyal grubun, karar veren bir kaç beyin yerine tek beyni olması organizasyonun başarı oranını yükseltir. Yırtıcı hayvanlar karşısında stratejik polemiklere girmek zaman kaybettirir. Vahşi doğada kararlar hızlıca alınmalıdır, aksi takdirde grubun hayatı tehlikeye girer. Grubun diğer üyelerinin karizmatik alfa erkeğe biat etmesi avcı toplayıcı yaşamda avantaj sağlarken, modern yaşamda besin bulma ve yırtıcılardan kurtulma gibi dertler olmamasına rağmen hala tek adam diktasına meyilli olmamız, demokrasinin, ortak aklın ve çoğulculuğun kök salmasında engel teşkil ediyor. Alfa erkeğe biat, avcı toplayıcı bedende yaşayan modern insanın diğer umut kırıcı özelliğidir.  

Avcı toplayıcı atalarımızdan izleri en net şekilde görebileceğimiz dönem, şehir kültürünün henüz üzerinde etkili olmadığı insanın bebeklik dönemidir. Emeklemeye başladığında bebekleri zapt etmek mümkün değildir. Kapının arkasında ne var? Sonraki kapının arkasında ne var? Televizyonun içine bu kadar insan nasıl sığdı? gibi sorularla harekete geçen bebekler küçük kaşiflerdir, tıpkı avcı toplayıcı atalarımız gibi. Yaklaşık 60.000 sene önce Orta Afrika’dan yola çıkan atalarımızın Dünyaya yayılmalarındaki tek motivasyon, yiyecek ve av peşinde sürüklenmek değildi. Karşı adada ne var? Dağın arkasında ne var? Nehrin karşısında ne var? Bu ve bunun gibi sorulara cevap arayışı, atalarımızın Afrika’dan Asya’ya, Asya’dan Amerika’ya, Avustralya’ya ve Avrupa’ya yayılmalarını sağladı. Kâşif atalarımızdan devraldığımız zihniyet sayesinde bugün Dünyanın dışına çıkmayı başardık, Ay'a insan gönderdik. Dünya dışı yaşamla karşılaşma umuduyla içerisinde Türkçe "Sabah şerifleriniz hayrolsun" selamının da bulunduğu, Dünyanın bütün dillerinden selamların kaydedildiği altın plağı Voyager-1 uzay aracıyla Güneş Sistemi dışına çıkarmayı başardık. 

"Düşman göster! Dayanışma duygusunu kışkırt! Düşündürme!" Hitler'in 3-D stratejisi, modern insanın amigdala etkinliğinin aktive edilerek, zihnimizin derinliklerindeki hamasi avcı toplayıcıyı ortaya çıkarmaya yönelik alfa erkek stratejisidir. Elinde oku ve yayı ile pek tehlikeli olmayan avcı toplayıcı insan, binlerce nükleer bomba ile Dünyanın sonunu getirebilecek kapasitededir. Neyse ki yine avcı toplayıcı atalarımızdan aldığımız keşfetme, merak, hakikat arayışı, düşünme, analiz etme, öngörü gibi korteks aktiviteleri sayesinde karamsar tablonun tersine dönmemesi için hiç bir sebep yok.

Soluk mavi nokta, Voyager-1'in güneş sisteminden çıkmadan önce, 6.4 milyar kilometre ötede son bir defa kamerasını geriye doğrultarak mavi gezegenimizi çektiği fotoğraftır. Carl Sagan'ın 1994 yılında bu fotoğraftan esinlenerek attığı tirat, insanlık için ders niteliğindedir.  

Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde, bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

Evrenin sonsuzluğu karşısında Dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

Agora Bilim Pazarı
Kâşif

2017 COSTA KİTAP ÖDÜLÜ
CILIP Carnegie Madalyası finalisti

İnsan yapımı bir sihirli dilek gibi gökyüzüne yükseldi uçak.
Ama orada uzun süre kalmayacak.

Fred küçücük uçağın penceresinden, altından gelip geçen gizemli Amazon ormanlarını izliyordu. En büyük hayali kâşif olup tarihe geçmek olan bir çocuk için âdeta hayallerinin üstünde uçmak gibi bir şeydi bu. Birazdan olacakları nereden bilebilirdi? O ve diğer üç çocuk ağaçların arasına çakılan uçaktan sağ çıkmayı başardı ama orman fazlasıyla büyük ve vahşi. Kurtarılma umudu yok, eve dönebilmek artık neredeyse imkânsız. Ama sanki birileri onlardan evvel bu yollardan geçmiş gibi… Sanki birileri daha önce buradaymış…

“Rundell, artık tartışmasız bir şekilde birinci sınıf.” Philip Pullman

“Rundell, yağmur ormanlarını öyle güzel betimliyor ki Maya heykellerinin bile başını döndürebilir. Uyku saatinizi erteleyin: Ne olacağını çokça merak ettiren bölümleri güneşin doğmasını beklemeyecek. Ne güzel bir keşif.” Times

“Rundell genç okurları, nehir yunuslarıyla birlikte yüzebilecekleri, tarantula yiyecekleri ve terk edilmiş bir şehir keşfedecekleri büyüleyici bir dünyaya taşıyor.” Observer, Haftanın Çocuk-Gençlik Kitabı

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 3. Bu kampanya, Domingo Yayınevi tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺32.00 ₺36.00
Kâşif

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 8
 • Tebrikler! 4
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2021 06:44:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5090

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Analiz
Yörünge
Covid-19
Stephen Hawking
Evrimsel Antropoloji
Karadelik
Beslenme Davranışı
Sivrisinek
Köpek
Irk
Hafıza
Sahtebilim
Bilimkurgu
Yaşamın Başlangıcı
Ölümden Sonra Yaşam
Kara Delik
Viral
Kalıtım
Epidemik
Homo Sapiens
Sars Mers
Güneş Sistemi
Ecza
Wuhan
Deney
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın