Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Milnesigiller (Milnesiidae)

Milnesigiller (Milnesiidae) Akın Karahasan
Milnesium sp. çifte pençe yapısı.
5 dakika
553
 • Tardigradoloji
Milnesigiller
 • Bilimsel Adı Milnesiidae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Milnesigiller
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Milnesiidae
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Elazığ ili, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Havzasında yer almakta olup Anadolu diyagonalinin doğusunda konumlanmıştır. Bu yüzden yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert geçmektedir. Elazığ ili ilk bakışta tardigrad örneklemesi için biraz zorlanacağınızı düşünebileceğiniz bir konumda yer alabilir; çünkü oldukça kurak bir saha ile karşı karşıyasınızdır. Fakat unutmayın ki tardigradlar hemen hemen her yerde karşınıza çıkabilmektedirler. Böyle bir saha ile karşılaştığınızda tardigradların karşınıza çıkma olasılıklarını artırmak için nemli olabileceğini düşündüğümüz alanlardan örnekleme yapmaya dikkat etmelisiniz.

Hazar gölü ve çevresinin örnekleme işlememiz için uygun bir saha olduğunu düşünüp istasyonlarımızı orada belirledik. Hazar gölü, oluşumu bakımından tektonik göller arasına girmektedir. Deniz seviyesinin 1.248 metre üzerinde yer almakta olup 20 km uzunluğa 5-6 km genişliğe sahiptir. 213 metrelik derinlik seviyesi ile Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer almaktadır. Örnekleme işlemimiz Hazar gölünün mevcut yüksekliğinden 70-80 metre yukarıda (Deniz seviyesinden +1.300 metre civarı) olup tardigradların habitatlarından biri olan karayosunu örneklemesi gerçekleştirilmiştir. Preparat işlemi ve gözlem için hazırlanışı su ayısı (Tardigrada sp.) adlı içeriğimizden ulaşabileceğiniz gibi Evrim Ağacı Youtube sayfamızda yer alan su ayıları: Ay'a Saçılan Tardigradların Dünyasına Bir Bakış! adlı videomuzdan uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Söz konusu kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz. Gözlem işlemi Nikon Eclipse i80e adlı mikroskobun 10’luk oküler ve 10’luk objektif ile gerçekleştirdi.  Detaylı resimlerin gözlemi aynı mikroskop üzerinde 40’lık ve 100’lük objektifler ile yapılmıştır.

Milnesium cinsi bir tardigrad.
Milnesium cinsi bir tardigrad.
Akın Karahasan

Tanım ve Genel Bilgiler

Apochela takımını tanıttığımız yazıda da bahsettiğimiz gibi Milnesiidae familyası bu takım içerisindeki tek familyadır. Bu familya 4 cins ve 43 tür ile temsil edilmektedir.

 • Bergtrollus cinsi tek tür olan Bergtrollus dzimbowski (Dastych, 2011),
 • Limmenius cinsi tek tür olan Limmenius porcellus (Horning, Schuster & Grigarick, 1978),
 • Milnesioides cinsi tek tür olan Milnesioides exsertum (Claxton, 1999),
 • Milnesium cinsi ise 40 tür kaydı ile Milnesiidae familyasının %93’ünü oluşturmaktadır.

Milnesiidae familyası diğer familyalardan nasıl ayırt edilebilir?

Bu Reklamı Kapat

Kendi takımı içerisindeki tek familya olduğu için Milnesiidae familyası ile Parachela takımının ve diğer sınıf olan Heterotardigrat sınıfının ailelerinin majör morfolojik karakter farklılıklarının karşılaştırılması yapılmaya çalışılacaktır.

Heterotardigrada sınıfının bir takımı olan Arthrotardigrada’nın familyalarından ayırt etmek oldukça kolaydır. Bu ayırt edici özellikler şunlardır;

 1. Arthrotardigrada familyaları 1 tatlı su türü istinasının dışında tamamen denizel türleri içerisinde barındırmaktadır. Milnesiidae familyası ise karalara ve Tatlısu ekosistemlerinde etkin rol oynamaktadır.
 2. Arthrotardigrada familyalarının kütikula yapıları oldukça karmaşık olup kütikula farklılaşması ile meydana gelen dışarıya doğru kabartı, çıkıntı, plaka vb. yapıları uzanır. Bu yüzden nispeten daha düz ve sade olan Milnesiidae familyasının bireyleri ile karıştırılması oldukça zordur.
 3. Arthrotardigrada familyaları sirrus dediğimiz kütikula uzantılarını, papilla ve clava yapılarını bünyesinde çokça barındırmaktadır. Milnesiidae familyasında ise sefalik sensör denilen yapılar (sadece Milnesium cinsinde), papilla ve clava yapıları sadece ağız bölgesinde ve ağız bölgesine yakın yerlerde konumlanmış olup sayıları cinslere göre farklılık gösterebilir.

Not: Yapılan çalışmalar sonucunda Milnesiidae familyasında yer alan cirrus yapılarının (özellikle baş bölgesindeki) Heterotardigrad takımlarını birbirinden ayırt etmekte kullanılan ortanca sirrus (median cirrus) yapısına benzerlik gösterdiği düşünülmektedir (Zantke vd. 2008; Person vd. 2012; Schulze ve Persson 2016).

Milnesium sp. bukkal faringeal aparat.
Milnesium sp. bukkal faringeal aparat.
Akın Karahasan

Heterotardigrada sınıfının diğer bir takımı olan Echiniscoidea familyalarından ayırt etmek adına şu özellikler dikkate alınır;

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1.  Echiniscoidea takımı içerisinde zırhı yer almayan istisna familyalar (Oreellidae (karasal) ve Carphaniidae (tatlı su) ait türler) bulunmasına rağmen genel anlamda bu takımın familyaları zırh dediğimiz kütikula kalınlaşmaları ile oluşan plakalara sahiptir.
 2. Echiniscoidea familyalarının, Arthrotardigrada takımının familyalarına göre sirrus yapıları daha az olsa da vücudunun büyük bir bölümünde rastlanılmaktadır. Bu tür kütikula kalınlaşmaları ve vücudunun büyük bir bölümünü saran sirrus yapılarına Milnesiidae familyasında rastlanılmaz.
Milnesium sp. çifte pençe yapısı.
Milnesium sp. çifte pençe yapısı.
Akın Karahasan

Parachela familyaları ile Milnesiidae karşılaştırılmak istenildiğinde Heterotardigrada familyalarına göre biraz daha detay barındıran bir karşılaştırma işlemine tabi tutulur. İki takımın familyaları arasında yer alan farkları gözlemleye bilmemiz için şu özellikler dikkate alınır;

 1. Örneğin baş kısmındaki yapılara odaklanılarak baş bölgesinde ve genellikle ağız bölgesinin altında, hizasında veya üst kısmında yer alan yanal papilla ve peribukkal papilla olup olmadığına bakılabilir. Eğer bu yapılara rastlanılıyor ise Milnesiidae üyesidir.
 2. Parachela takımında yer alan familyaların faringeal tüpün luminal tarafında plakoit (İng: placoid) adını verdiğimiz yapılar yer almaktadır. Aynı şekilde Heterotardigrad sınıfının diğer familyalarında bu plakoit yapılarına benzer işlevlere sahip CaCO3 yapılı birbiri ile kaynaşmış çubuk şeklinde yapılar gözlemlenir. Fakat bu yapıların hiç birine Milnesiidae familyasında rastlanılmaz.
 3. Eutardigrada sınıfında yer almakta olan aile bireylerinin (Milnesiidae'den tek Milnesium hariç) kese şeklindeki testisleri erkek germinal (eşey) hücrelerinin gelişim dönemlerine bağlı olarak yumurtalık ile aynı boyutlarda değişebilir. Fakat Milnesium cinsleri ters çevrilmiş bir V oluşturmak üzere medial olarak birleşmiş iki füziform kısımdan oluşan küçük bir testise sahip olması ile temsil edilmektedir.
 4. Milnesiidae üyesini pençe morfolojisinden de rahatlık ile ayırt edebilirsiniz. Milnesiidae familyasına özgü pençe tipini (mevcut farklılaşmış çifte pençe yapısının arka bölümünden yine çift halde bulunan yapılar uzanmakta) barındırıp barındırmamasına dikkat edilir. İnceleme sonucunda bu yapılar gözleniyor ise elinizdeki örneğin Apochela takımının tek familyası olan Milnesiidae’ye ait olduğunu söyleyebiliriz.
Milnesium sp. ikincil pençe yapıları.
Milnesium sp. ikincil pençe yapıları.
Akın Karahasan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Milnesiidae familyasının yeri şuan için Tardigrada şubesinin Eutardigrada sınıfının Apochela takımının bir ailesi konumundadır. Guil ve Giribet tarafından 2012 yılında yapılan çalışmada Heterotardigrada ve Eutardigrade sınıfı ile Apochela takımı arasında bir kardeş grup ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu ilginç filogenetik konum, Milnesium ile Thermozodium (Silinen sınıf Mesotardigrada'ki tek cins) arasında yakın bir ilişki olduğunu gösterebilir. Bu yüzden Apochela'nın iki sınıfında özelliklerini barındıran gerçek Mesotardigrada olduğunu savunan düşünceler yer almaktadır. Yukarıda yer almakta olan bilgiler doğrultusunda Apochela takımının göstermiş olduğu morfolojik farklılıkların takım seviyesinde değil de sınıf seviyesinde bir etkiye sahip olduğunu düşünülmektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • İnanılmaz 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Ralph O. Schill. (2018). Water Bears: The Biology Of Tardigrades. ISBN: 978-3-319-95701-2. Yayınevi: Spinger.
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/05/2022 08:03:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8091

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Salgın
Yavru
Süpernova
Mistisizm
Nükleik Asit
Etik
Kadın Sağlığı
Nükleer Enerji
Okyanus
Ses Kaydı
Önlem
Çocuklar
Sağlık Personeli
Ergen
Sinir Sistemi
Astrofotoğrafçılık
Pandemik
Eşcinsellik
Albert Einstein
Öğrenme Teorileri
Hidrojen
Evrimsel Süreç
Biyolojik Antropoloji
Hominidae
Yapay
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et