Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Milnesigiller (Milnesiidae)

Milnesigiller (Milnesiidae) Akın Karahasan
Milnesium sp. çifte pençe yapısı.
5 dakika
722
Tüm Reklamları Kapat
Milnesigiller
 • Bilimsel Adı Milnesiidae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Milnesigiller
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Milnesiidae
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Elazığ ili, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Havzasında yer almakta olup Anadolu diyagonalinin doğusunda konumlanmıştır. Bu yüzden yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert geçmektedir. Elazığ ili ilk bakışta tardigrad örneklemesi için biraz zorlanacağınızı düşünebileceğiniz bir konumda yer alabilir; çünkü oldukça kurak bir saha ile karşı karşıyasınızdır. Fakat unutmayın ki tardigradlar hemen hemen her yerde karşınıza çıkabilmektedirler. Böyle bir saha ile karşılaştığınızda tardigradların karşınıza çıkma olasılıklarını artırmak için nemli olabileceğini düşündüğümüz alanlardan örnekleme yapmaya dikkat etmelisiniz.

Hazar gölü ve çevresinin örnekleme işlememiz için uygun bir saha olduğunu düşünüp istasyonlarımızı orada belirledik. Hazar gölü, oluşumu bakımından tektonik göller arasına girmektedir. Deniz seviyesinin 1.248 metre üzerinde yer almakta olup 20 km uzunluğa 5-6 km genişliğe sahiptir. 213 metrelik derinlik seviyesi ile Türkiye’nin en derin gölleri arasında yer almaktadır. Örnekleme işlemimiz Hazar gölünün mevcut yüksekliğinden 70-80 metre yukarıda (Deniz seviyesinden +1.300 metre civarı) olup tardigradların habitatlarından biri olan karayosunu örneklemesi gerçekleştirilmiştir. Preparat işlemi ve gözlem için hazırlanışı su ayısı (Tardigrada sp.) adlı içeriğimizden ulaşabileceğiniz gibi Evrim Ağacı Youtube sayfamızda yer alan su ayıları: Ay'a Saçılan Tardigradların Dünyasına Bir Bakış! adlı videomuzdan uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz. Söz konusu kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz. Gözlem işlemi Nikon Eclipse i80e adlı mikroskobun 10’luk oküler ve 10’luk objektif ile gerçekleştirdi.  Detaylı resimlerin gözlemi aynı mikroskop üzerinde 40’lık ve 100’lük objektifler ile yapılmıştır.

Milnesium cinsi bir tardigrad.
Milnesium cinsi bir tardigrad.
Akın Karahasan

Tanım ve Genel Bilgiler

Apochela takımını tanıttığımız yazıda da bahsettiğimiz gibi Milnesiidae familyası bu takım içerisindeki tek familyadır. Bu familya 4 cins ve 43 tür ile temsil edilmektedir.

 • Bergtrollus cinsi tek tür olan Bergtrollus dzimbowski (Dastych, 2011),
 • Limmenius cinsi tek tür olan Limmenius porcellus (Horning, Schuster & Grigarick, 1978),
 • Milnesioides cinsi tek tür olan Milnesioides exsertum (Claxton, 1999),
 • Milnesium cinsi ise 40 tür kaydı ile Milnesiidae familyasının %93’ünü oluşturmaktadır.

Milnesiidae familyası diğer familyalardan nasıl ayırt edilebilir?

Tüm Reklamları Kapat

Kendi takımı içerisindeki tek familya olduğu için Milnesiidae familyası ile Parachela takımının ve diğer sınıf olan Heterotardigrat sınıfının ailelerinin majör morfolojik karakter farklılıklarının karşılaştırılması yapılmaya çalışılacaktır.

Heterotardigrada sınıfının bir takımı olan Arthrotardigrada’nın familyalarından ayırt etmek oldukça kolaydır. Bu ayırt edici özellikler şunlardır;

 1. Arthrotardigrada familyaları 1 tatlı su türü istinasının dışında tamamen denizel türleri içerisinde barındırmaktadır. Milnesiidae familyası ise karalara ve Tatlısu ekosistemlerinde etkin rol oynamaktadır.
 2. Arthrotardigrada familyalarının kütikula yapıları oldukça karmaşık olup kütikula farklılaşması ile meydana gelen dışarıya doğru kabartı, çıkıntı, plaka vb. yapıları uzanır. Bu yüzden nispeten daha düz ve sade olan Milnesiidae familyasının bireyleri ile karıştırılması oldukça zordur.
 3. Arthrotardigrada familyaları sirrus dediğimiz kütikula uzantılarını, papilla ve clava yapılarını bünyesinde çokça barındırmaktadır. Milnesiidae familyasında ise sefalik sensör denilen yapılar (sadece Milnesium cinsinde), papilla ve clava yapıları sadece ağız bölgesinde ve ağız bölgesine yakın yerlerde konumlanmış olup sayıları cinslere göre farklılık gösterebilir.

Not: Yapılan çalışmalar sonucunda Milnesiidae familyasında yer alan cirrus yapılarının (özellikle baş bölgesindeki) Heterotardigrad takımlarını birbirinden ayırt etmekte kullanılan ortanca sirrus (median cirrus) yapısına benzerlik gösterdiği düşünülmektedir (Zantke vd. 2008; Person vd. 2012; Schulze ve Persson 2016).

Milnesium sp. bukkal faringeal aparat.
Milnesium sp. bukkal faringeal aparat.
Akın Karahasan

Heterotardigrada sınıfının diğer bir takımı olan Echiniscoidea familyalarından ayırt etmek adına şu özellikler dikkate alınır;

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

 1.  Echiniscoidea takımı içerisinde zırhı yer almayan istisna familyalar (Oreellidae (karasal) ve Carphaniidae (tatlı su) ait türler) bulunmasına rağmen genel anlamda bu takımın familyaları zırh dediğimiz kütikula kalınlaşmaları ile oluşan plakalara sahiptir.
 2. Echiniscoidea familyalarının, Arthrotardigrada takımının familyalarına göre sirrus yapıları daha az olsa da vücudunun büyük bir bölümünde rastlanılmaktadır. Bu tür kütikula kalınlaşmaları ve vücudunun büyük bir bölümünü saran sirrus yapılarına Milnesiidae familyasında rastlanılmaz.
Milnesium sp. çifte pençe yapısı.
Milnesium sp. çifte pençe yapısı.
Akın Karahasan

Parachela familyaları ile Milnesiidae karşılaştırılmak istenildiğinde Heterotardigrada familyalarına göre biraz daha detay barındıran bir karşılaştırma işlemine tabi tutulur. İki takımın familyaları arasında yer alan farkları gözlemleye bilmemiz için şu özellikler dikkate alınır;

 1. Örneğin baş kısmındaki yapılara odaklanılarak baş bölgesinde ve genellikle ağız bölgesinin altında, hizasında veya üst kısmında yer alan yanal papilla ve peribukkal papilla olup olmadığına bakılabilir. Eğer bu yapılara rastlanılıyor ise Milnesiidae üyesidir.
 2. Parachela takımında yer alan familyaların faringeal tüpün luminal tarafında plakoit (İng: placoid) adını verdiğimiz yapılar yer almaktadır. Aynı şekilde Heterotardigrad sınıfının diğer familyalarında bu plakoit yapılarına benzer işlevlere sahip CaCO3 yapılı birbiri ile kaynaşmış çubuk şeklinde yapılar gözlemlenir. Fakat bu yapıların hiç birine Milnesiidae familyasında rastlanılmaz.
 3. Eutardigrada sınıfında yer almakta olan aile bireylerinin (Milnesiidae'den tek Milnesium hariç) kese şeklindeki testisleri erkek germinal (eşey) hücrelerinin gelişim dönemlerine bağlı olarak yumurtalık ile aynı boyutlarda değişebilir. Fakat Milnesium cinsleri ters çevrilmiş bir V oluşturmak üzere medial olarak birleşmiş iki füziform kısımdan oluşan küçük bir testise sahip olması ile temsil edilmektedir.
 4. Milnesiidae üyesini pençe morfolojisinden de rahatlık ile ayırt edebilirsiniz. Milnesiidae familyasına özgü pençe tipini (mevcut farklılaşmış çifte pençe yapısının arka bölümünden yine çift halde bulunan yapılar uzanmakta) barındırıp barındırmamasına dikkat edilir. İnceleme sonucunda bu yapılar gözleniyor ise elinizdeki örneğin Apochela takımının tek familyası olan Milnesiidae’ye ait olduğunu söyleyebiliriz.
Milnesium sp. ikincil pençe yapıları.
Milnesium sp. ikincil pençe yapıları.
Akın Karahasan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Milnesiidae familyasının yeri şuan için Tardigrada şubesinin Eutardigrada sınıfının Apochela takımının bir ailesi konumundadır. Guil ve Giribet tarafından 2012 yılında yapılan çalışmada Heterotardigrada ve Eutardigrade sınıfı ile Apochela takımı arasında bir kardeş grup ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu ilginç filogenetik konum, Milnesium ile Thermozodium (Silinen sınıf Mesotardigrada'ki tek cins) arasında yakın bir ilişki olduğunu gösterebilir. Bu yüzden Apochela'nın iki sınıfında özelliklerini barındıran gerçek Mesotardigrada olduğunu savunan düşünceler yer almaktadır. Yukarıda yer almakta olan bilgiler doğrultusunda Apochela takımının göstermiş olduğu morfolojik farklılıkların takım seviyesinde değil de sınıf seviyesinde bir etkiye sahip olduğunu düşünülmektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Ralph O. Schill. (2018). Water Bears: The Biology Of Tardigrades. ISBN: 978-3-319-95701-2. Yayınevi: Spinger.
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2024 02:25:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8091

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kimyasal Bağ
Aslan
Değişim
Kamuflaj
Süt
Virüs
Doğa Gözlemleri
Viral
Hastalık Yayılımı
Dağılım
Manyetik Alan
Bilimkurgu
Grip
Uçma
Yıl
Elementler
Kuşlar
Hominidae
Mistik
Etimoloji
Teyit
Dinozor
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Kitlesel Yok Oluş
Psikanaliz
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Karahasan, et al. Milnesigiller (Milnesiidae). (3 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 13 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8091
Karahasan, A., Türkoğlu, P. (2019, December 03). Milnesigiller (Milnesiidae). Evrim Ağacı. Retrieved April 13, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8091
A. Karahasan, et al. “Milnesigiller (Milnesiidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 03 Dec. 2019, https://evrimagaci.org/s/8091.
Karahasan, Akın. Türkoğlu, Pedram. “Milnesigiller (Milnesiidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, December 03, 2019. https://evrimagaci.org/s/8091.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close