Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Görselde yer almakta olan tardigradın örnekleme çalışması Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bulunan Karagöl Milli Parkından gerekli izinler alınarak gerçekleştirilmiştir.

Artvin ili coğrafi konumundan dolayı geçiş bölgesi özelliği gösterip yüksek tür çeşitliliğine zemin hazırlamakla birlikte Karadeniz ikliminin tipik özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Ülkemizin diğer illerine göre yıllık ortalama yağış miktarının fazla olması, tardigrad örneklemesi için abiyotik çevre koşullarından biri olan nemin de Artvin ilinde fazla olması Artvin’i rahatlıkla örnekleme yapmak için seçebileceğiniz iller arasına sokmaktadır.

Söz konusu örneklediğimiz birey.
Söz konusu örneklediğimiz birey.
Akın Karahasan

Karagöl, deniz seviyesinden 1450 metre yukarıda Klaskur yaylasında yer almaktadır. Klaskur Yaylasında meydana gelen toprak kayması sonucu yine aynı isimle anılan Klaskur Deresi’nin ağzının kapanması sonucunda Karagöl meydana gelmiştir.

Örneklememiz tardigradların habitatlarından biri olan karayosunları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Örnekleme işlemi yapılırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan en önemlisi nemdir. Olabildiğince nemli bir örnekleme alanı seçilmesi toplamış olduğunuz karayosununda tardigrad çıkma oranını doğrudan artıracaktır. Yine yükseklik unsuru da tardigrad çeşitliliğinde rol oynamaktadır. Deniz seviyesinden ne kadar yükseğe çıkarsanız mevcut abiyotik ve biyotik koşullar değişeceği için daha nadir gözlemleyebileceğiniz türler ile karşılaşabilirsiniz.

Preparat işlemi ve gözlem için hazırlanışı su ayısı (Tardigrada sp.) adlı içeriğimizde yer almaktadır. Söz konusu kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz. Gözlem işlemi Nikon Eclipse i80e adlı mikroskobun 10’luk oküler ve 10’luk objektif ile gerçekleştirdi.  Detaylı resimlerin gözlemi aynı mikroskop üzerinde 40’lık ve 100’lük objektifler ile yapılmıştır.

Ağız anatomisi.
Ağız anatomisi.
Akın Karahasan

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Apochela takımı, Eutardigrada sınıfı içerisinde yer almakta olan 2 takımdan (Parachela ve Apochela) birisidir. Apochela takımı içerisinde sadece Milnesiidae familyası bulunmaktadır. Bu aile 4 cins (Bergtrollus, Limmenius, Milnesioides ve Milnesium) 38 türü bünyesinde barındırmaktadır.

Apochela takımı diğer takımlardan nasıl ayırt edilebilir?

 • Heterotardigrada sınıfının bir takımı olan Arthrotardigrada’dan ayırt etmek oldukça kolaydır. Öncelikle Arthrotardigrada takımı denizel türleri içerisinde barındırmakta olup genel morfolojisi incelendiğinde sirrus dediğimiz kütikula uzantılarını, papilla ve clava yapılarını bünyesinde çokça barındırmaktadır. Apochela takımında ise sefalik sensör denilen yapılar (sadece Milnesium cinsinde) ve papillalar sadece ağız bölgesinde ve ağız bölgesine yakın yerlerde konumlanmış olup sayıları cinslere göre farklılık gösterebilir.
Ağız anatomisi ve lateral papilla.
Ağız anatomisi ve lateral papilla.
Akın Karahasan
 • Heterotardigrada sınıfının diğer bir takımı olan Echiniscoidea’dan ayırt etmek adına öncelikle kütikula yapısına dikkat edilir. Echiniscoidea takımı içerisinde istisna familyalar (Oreellidae (karasal) ve Carphaniidae (tatlı su) ait türler) yer almasına rağmen genel anlamda bu takım zırh dediğimiz kütikula kalınlaşmalarına ve yine kütikula uzantıları olan sirrusları morfolojisinde barındırmaktadır.
 • Eutardigrada sınıfının Apochela dışındaki diğer takımı olan Parachela sınıfı ile ayrımı Heterotardigrada takımlarına göre biraz daha detay barındırmaktadır. İki takım arasında yer almakta olan farkları gözlemleye bilmemiz için örneğimizin baş kısmında yer almakta olan yapılara daha detaylı bakılması gerekmektedir. Baş bölgesinde ve genellikle ağız bölgesinin altında, hizasında ve üst kısmında yer alan yanal papilla ve peribukkal papilla olup olmadığına, sefalik sensörün yer alıp almadığına ve pençe kısmında Apochela takımının tek familyası olan Milnesiidae familyasına özgü pençe tipini (mevcut farklılaşmış çifte pençe yapısının arka bölümünden düz bir şekilde uzanan yine çift halinde bulunan yapılar) barındırıp barındırmamasına dikkat edilir. İnceleme sonucu bu yapılar gözleniyor ise elinizdeki örneğin Apochela takımına ait olduğunu söyleyebiliriz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Kaczmarek. L, et al. (2012). Current Knowledge On Turkish Tardigrades With A Description Of Milnesium Beasleyi Sp. Nov. (Eutardigrada: Apochela: Milnesiidae, The Granulatum Group). Zootaxa | Arşiv Bağlantısı, sf: 3589: 49–64..
 • Nelson D.R., et al. (2015). Ecology And General Biology Thorp And Covich’s Freshwater Invertebrates.phylum Tardigrada Chapter 17. ISBN: 978-0-12-385026-3.
 • Walz B.. (1978). Electron Microscopic Investigation Of Cephalic Sense Organs Of The Tardigrade Macrobiotus Hufelandi Schultze. Zoomorphologie | Arşiv Bağlantısı, sf: 89:1-19.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/04/2020 22:19:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7840

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önümüzdeki yolculuğun bir sonu olduğunu bilmek güzel. Nihayetinde önemli olan, yolculuğun kendisi.”
Ursula K. LeGuin
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder