Bu Reklamı Kapat

Mikroplar, Karanlıkta da Oksijen Üretebiliyor!

Mikroplar, Karanlıkta da Oksijen Üretebiliyor!
Bu Reklamı Kapat
2 dakika
562 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Derin, karanlık okyanus sularında düşündüğünüzden daha fazla şey oluyor: Sayısız görünmez mikroorganizma, su sütunlarında günlük yaşamlarını sürdürüyor ve araştırmacılar şimdi, bazılarının beklenmedik bir şekilde oksijen ürettiğini keşfetti. Çalışma, Güney Danimarka Üniversitesi'nden Beate Kraft ve Donald E. Canfield tarafından sürdürüldü ve Science dergisinde yayınlandı.[1]

Oksijen, Dünya'daki yaşam için hayati öneme sahiptir ve bu hayati gaz, esas olarak bitkiler, algler ve siyanobakteriler tarafından fotosentez yoluyla üretilir. Birkaç mikrobun güneş ışığı olmadan da oksijen ürettiği biliniyor, ancak şimdiye kadar çok sınırlı miktarlarda ve çok özel habitatlarda keşfedildiler.

Okyanusta yaşayan mikrop Nitrosopumilus maritimus ve amonyak oksitleyici arke olarak adlandırılan kuzenleriyle tanışın.

Bu Reklamı Kapat

Karanlıkta Takılan Hayalet Organizmalar

Biyolog Beate Kraft, keşfe giden yolu şöyle anlatıyor:

Bu dostlarımız, nitrojen döngüsünde önemli bir rol oynadıkları okyanuslarda gerçekten bol miktarda bulunurlar. Bunun için oksijene ihtiyaçları var. Bu nedenle oksijenin olmadığı sularda neden bu kadar bol oldukları uzun süredir devam eden bir bilmeceydi. Orada hiçbir işlevleri olmadan vakit geçirdiklerini, adeta hayalet bir hücre olarak takıldıklarını düşündük.

Ama bunda kafa karıştıran bir şey vardı. Makalenin yazarlarından Don Canfield, şöyle diyor:

Bu mikroplar o kadar yaygındır ki, bir kova deniz suyundaki her 5 hücreden biri onlardan biridir.

Böylece araştırmacılar, can alıcı soruyu sordular: Oksijensiz sularda bu mikropların bir işlevi olabilir mi?

Bu Reklamı Kapat

Kendi Oksijenini Yap!

Beate Kraft, bu canlıları laboratuvarda test etmeye karar verdi. Şöyle anlatıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Oksijence zengin sulardan, oksijeni tükenmiş sulara geçerken olduğu gibi, oksijenleri biterse onlara ne olacağını görmek istedik. Hayatta kalabilecekler miydi?"

Don Canfield, sonucu şöyle anlatıyor:

Sudaki tüm oksijeni tükettiklerini gördük ve daha sonra sürpriz bir şekilde, dakikalar içinde oksijen seviyeleri tekrar yükselmeye başladı. Bu çok heyecan vericiydi!

Nitrosopumilus maritimus'un karanlık bir ortamda, hiç Güneş ışığı olmadan bile oksijen üretebildiği ortaya çıktı. Çok fazla değil; Dünya'daki oksijen seviyelerini etkileyecek düzeyde hiç değil. Ama kendi kendini sürdürmeye yetecek kadar. Beate Kraft şöyle açıklıyor:

Kendilerine ihtiyaç duyduklarından biraz daha fazla oksijen üretseler bile, bu oksijen çevrelerindeki diğer organizmalar tarafından hızla tüketilir. Bu nedenle bu oksijen, okyanustan asla ayrılamaz.

Fakat bu aşırı derecede bol oksijen üreten mikropların yaşadıkları çevre üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Okyanuslara Açılmak...

Araştırmacılar, amonyak oksitleyen arkelerin, küresel nitrojen döngüsünü devam ettiren mikroorganizmalar olduğunu zaten biliyorlardı; ancak bu ufak bakterilerin yeteneklerinin tam kapsamının farkında değillerdi.

Yeni keşfedilen bir kimyasal yolak sayesinde Nitrosopumilus maritimus, nitrojen gazı üretimine oksijen üretimini de eklemeyi başarmıştır. Bunu yaparak biyolojik olarak kullanılabilir nitrojeni ortamdan uzaklaştırır. Beate Kraft şöyle anlatıyor:

Bu Reklamı Kapat

Bu yaşam tarzı okyanuslarda yaygınsa, bizi kesinlikle denizdeki nitrojen döngüsüne ilişkin mevcut anlayışımızı yeniden düşünmeye zorluyor. Bir sonraki adım, dünyanın oksijeni tükenmiş sularından aldığımız örneklerden elde edilen laboratuvar kültürlerimizde, gördüğümüz bu yeni fenomeni araştırmak.

Araştırma ekibi şimdiden Danimarka'daki Mariager Fiyordu'ndan örnekler aldı ve bir sonraki durak Meksika ve Kosta Rika açıklarındaki sular.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ B. Kraft, et al. (2022). Oxygen And Nitrogen Production By An Ammonia-Oxidizing Archaeon. Science, sf: 97-100. doi: 10.1126/science.abe6733. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 19:46:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11323

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Nükleer
Uyku
Ateş
Doğal
Astronot
Deney
Biyokimya
Seçilim
Hayvan Davranışları
Kedi
Evrimsel Süreç
Hafıza
Rna
Sperm
Popülasyon
Hızlı
Göğüs
Manyetik
Mistisizm
Öğrenme
Robot
Kamuflaj
Ses
Şempanzeler
Karbonhidrat
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et