Melanizm ve Albinizm

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Melanizm ve albinizm, birbirine zıt iki melanin durumuna işaret eder. Melanizmde olması gerekenden fazla miktarda melanin pigmenti üretilir ve bu, derinin siyah bir renge dönmesine neden olur. Kimi zaman vücutta tam melanizm görülmez ve sadece kısmî olarak bazı bölgelerde melanin birikimi görülür. Buna, "sahte melanizm" ya da "abandizm" denir. Bunun tersi olarak melanin pigmentinin eksikliğinde "albinizm" oluşur. Bu sebeple canlılar beyaz bir renk alırlar. Eğer ki melanin vücutta hiç üretilemiyorsa, bu duruma kimi zaman "amelanizm" denmektedir. Albinizmde neredeyse her zaman göz bozuklukları da oluşur. Eğer ki bu göz bozuklukları görülmeden vücutta normalden fazla beyazlık bulunuyorsa, buna "lökizm" denir. Ancak lökizmde, albinizmden farklı olarak aynı zamanda melanin haricindeki diğer pigmentlerde de eksiklik veya hiç oluşamama durumu görülür.

Fotoğraf Evrim Ağacı tarafından geliştirilmiş ve orijinalindeki hatalardan ayıklanmıştır.

Fotoğraf: 9GAG

Not: Bu içeriğe katkılarından ötürü Taylan Kasar'a teşekkür ederiz.

Güney Okyanusu'ndan Gelen Gizemli Sesin Kaynağı Tespit Edildi!

Ramazan Neden Her Yıl, Bir Öncekine Göre 11 Gün Önce Başlar?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Gülru Batur
Gülru Batur
2. Yazar
Begüm Er
Begüm Er
3. Yazar
Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim