Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Lama Nanokorları, COVID-19'a Karşı Güçlü Bir Silah Olabilir!

Lama Nanokorları, COVID-19'a Karşı Güçlü Bir Silah Olabilir! Flickr
4 dakika
1,369
 • Biyoteknoloji
 • Mikrobiyoloji
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Pittsburgh Tıp Fakültesinden araştırmacılar, lamalardan alınan küçücük ama oldukça etkili SARS-CoV-2 antikor parçacıklarından, COVID-19'un tedavisi ve önlenmesinde kullanılabilecek, solunabilir bir tedavi yöntemini Science dergisinde tanıttılar.

Nanokor denen bu özel lama antikor parçaları, insan antikorlarından çok daha küçük olmalarına rağmen SARS-CoV-2 virüsünü nötralize etme konusunda defalarca kat daha etkililer ve çok daha stabil yapıdalar.

Bu Reklamı Kapat

Nanokorlar ilk olarak 1990'ların başında, Hamers-Casterman ve arkadaşlarının devegillerde bulunan yeni tip bir antikoru keşfetmesi ile bulundu. Bu antikorlar, tipik antikorların aksine iki ağır ve iki hafif zincirden değil, yalnızca ağır zincirlerden oluşuyordu. Yeni keşfedilen bu antikorlara "sadece ağır zincirden oluşan antikor" (İng.: "heavy chain only antibody" ya da kısaca "HcAb") adı verildi. HcAb'lerde antijen ile bağ yapacak ufak kısım ise, doğru tahmin ettiniz, nanokorlardı.[1]

Tıpkı antikorlar gibi antijenlere karşı etkinlik gösteren nanokorların, antijenlerden çok daha küçük olması, dokular arasında hücrelere kolayca yayılabilmelerini ve böylece daha etkili olmalarını sağlıyordu. Bunun yanında antikorların aksine immün tepkimelere yol açmamaları, zorlu koşullarda yapılarının bozulmaması ve düşük maliyetle elde edilebilir olmaları onları kanser, enfeksiyon hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar ve enflamatuvar hastalıkların tanı ve tedavisinde gözde bir konuma taşıdı.[1]

Bu Reklamı Kapat

a) Antikor (IgG) b)HcAb c)HcAb'den elde edilen VHH, yani nanokor
a) Antikor (IgG) b)HcAb c)HcAb'den elde edilen VHH, yani nanokor
NCBI

Pittsburgh Üniversitesinde hücre biyolojisi dalında öğretim üyeliği yapan Yi Shi şunları söylüyor:

Doğa bizim en büyük kaşifimiz. Geliştirdiğimiz teknoloji SARS-CoV-2'yi etkisiz hale getiren nanokorları eşi benzeri görülmemiş bir skalada tarıyor ve bu da bizim rakipsiz bir özgüllük ve bağlanma gücüne sahip binlerce nanokoru hızlı bir şekilde keşfetmemizi sağladı.

Shi, bu nanokorları -Shi'nin siyah labradoruna çok benzediğinden onunla aynı adı almış olan- Wally adlı siyah lama sayesinde üretti. Shi ve ekibi ilk olarak bir SARS-CoV-2 rekombinant diken proteini ile lamayı aşılayarak ona bağışıklık kazandırdı, iki aylık bir sürenin ardından da hayvanın bağışıklık sistemi virüse karşı olgun nanokorlar üretti.

Devegiller familyasından olan alpakadan nanokor eldesi.
Devegiller familyasından olan alpakadan nanokor eldesi.
NCBI

Araştırmanın başyazarı ve Shi'nin laboratuvarında araştırma asistanı olan Yufei Xiang, Shi'nin üç yıldır geliştirmekte olduğu kütle spektrometresini temel alan bir tekniği kullanarak Wally'nin kanında SARS-CoV-2 ile en kuvvetli şekilde bağ kuran nanokorları tespit etti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Daha sonra üniversitenin Aşı Araştırma Merkezinin yardımıyla araştırmacılar bu nanokorları aktif SARS-CoV-2 virüslerine maruz bıraktılar. Bunun sonucunda nanokorların bir nanogramdan daha küçük bir miktarının bile bir milyon hücreyi enfekte olmaktan kurtarmaya yetecek kadar virüsü nötralize edebildiğini gözlemlediler.

Bu nanokorlar SARS-CoV-2 virüsüne karşı elimizdeki en etkili antikor tedavi adaylarından biri. Yıllardır insan monoklonal antikorlarını bulmak için kullanılan aynı bakteriyofaj sergileme metotlarıyla keşfedilen diğer lama nanokorlarından yüz ile bin kat arası daha etkililer.

Shi ve ekibinin keşfettiği nanokorlar oda sıcaklığında 6 hafta boyunca saklanabiliyor ve akciğerlere, yani en çok ihtiyaç duyuldukları yere iletilmek üzere solunabilir bir buhar halinde tedavide kullanılabiliyor. SARS-CoV-2 bir solunum yolu virüsü olduğundan, nanokorlar bu virüsler daha zarar vermeye fırsat bulamadan onları solunum sisteminde bulup üzerlerine tutunabilir.

Yaygın bilinen SARS-CoV-2 antikorlarının ise bunun aksine, vücuda intravenöz yolla yani damardan verilmesi gerekiyor. Bu işlem, antikorlar vücuda yayılarak seyrek hale geldiği için çok daha büyük dozlar gerektiriyor ve hastalar ile sigortacılara tedavi başına yaklaşık 100.000 dolara mal oluyor. Shi, şöyle söylüyor:

Nanokorların çok daha az masraflı olma potansiyeli var, bu sebeple yaşadığımız krizin büyüklüğü ve gerektirdiği aciliyet düşünüldüğünde çok daha uygunlar.

Ayrıca nanokorların insan antikorlarına bir miktar benzerlik göstermesi, vücudumuzun bu maddeleri yabancı ilan edip onlara savaş açma ihtimalini azaltıyor.[1]

Bu Reklamı Kapat

Pittsburgh Üniversitesinden Dr. Chang Zhang ve Jerusalem Hebrew Üniversitesinden Dr. Dina Schneidman-Duhovny ile yaptıkları işbirliği sayesinde araştırma ekibi nanokorlarının SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önlemek için çeşitli mekanizmalar kullandığını keşfetti. Bu durum nanokorları biyomühendislik için elverişli hale getiriyor. Örnek olarak SARS-CoV-2 virüsünün bir kısmının mutasyona uğraması ve ilaç direnci kazanması olasılığına karşı virüsün farklı bölgelerine bağlanan nanokorlar bir İsviçre çakısı gibi bir araya getirilebilir.

a) Normal bir antikor ve b) HcAb . Diğer şekiller ise nanokorların (VHH) farklı şekillerde kombine edilmiş versiyonları.
a) Normal bir antikor ve b) HcAb . Diğer şekiller ise nanokorların (VHH) farklı şekillerde kombine edilmiş versiyonları.
NCBI

Aşı Araştırma Merkezinin direktörü ve çalışmanın yardımcı yazarlarından Dr. Paul Duprex şöyle diyor:

Bir virolog olarak lamaların antikor üretiminin acayipliğinden yararlanılarak klinik ortamda izole edilmiş SARS-CoV-2'ye karşı etkili bir nano-silahın nasıl yaratıldığını görmek inanılmaz bir şey.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 05:18:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9526

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kuantum
Doğru
Santigrat Derece
Yavru
Enerji
Tarih
Biyoloji
Aşılar
Mucize
Maymun
Sağlık Örgütü
İntihar
Tercih
Araştırmacılar
Primatlar
Sinir Sistemi
Nöron Hücresi
Yeşil
2019-Ncov
Oksijen
Yaşlılık
Mitler Ve Gerçekler
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Hekim
Makroevrim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et