Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Laboratuvar Şişesinde Türleşme: Biyologlar, Yepyeni 2 Virüs Türünün Evrimini Gözlemeyi Başardılar!

Laboratuvar Şişesinde Türleşme: Biyologlar, Yepyeni 2 Virüs Türünün Evrimini Gözlemeyi Başardılar!
3 dakika
1,471
Evrim Ağacı Akademi: Türleşme Yazı Dizisi

Bu yazı, Türleşme yazı dizisinin 28. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Taksonomi Nedir? Sınıflandırma Biliminin Temel Kurallarını Öğrenin!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Biyologlar, yeni bir türün evriminin, basit bir laboratuvar şişesinde gözlenebilecek kadar hızlı gerçekleşebileceğini keşfettiler.

İnsanlara zararsız bir virüs üzerinde yapılan ve 1 ay süren bir deneyde, San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi ve Michigan Eyalet Üniversitesi'nden biyologlar, bir virüsün iki yeni türe evrimleştiğini belgelediler. Bu süreç, Charles Darwin'in evrim sürecinde hayat ağacındaki dallanmayı açıklamak için önerdiği, bir türün iki farklı türe bölündüğü "türleşme" olarak bilinen süreçtir. San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde biyoloji yardımcı profesörü ve Science dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı Justin Meyer, şöyle anlatıyor:

Türleşmenin nasıl gerçekleştiğini açıklamak için birçok teori önerildi ve fosillerin, genomların, bitki ve hayvanların doğal popülasyonlarının özellikleri analiz edilerek test edildi. Bununla birlikte, türleşmeyi derinlemesine araştırmak çok zor olmuştur; çünkü türleşme, doğrudan gözlemeyi zorlaştıracak biçimde çok yavaş gerçekleşir. Türleşmeye dair doğrudan kanıt olmadığını iddia eden bazı insanlar, evrimin ve Darwin'in doğal seçilim teorisinin öneminden şüphe duymuştur.

Science dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanan Meyer'in çalışması, Michigan Eyalet Üniversitesi'nde mikrobiyal ekoloji profesörü ve uzun vadeli evrim dinamiklerini incelemek için mikroorganizmaların kullanılmasına öncülük etmiş olan Richard Lenski'nin laboratuvarında doktora öğrencisi olarak çalışırken başladı.[1] Çalışmanın ortak yazarı Lenski, şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Amacımızın laboratuvarda türleşmeyi araştırmak olduğunu baştan beri biliyor olmamıza rağmen, türleşmenin bu kadar hızlı olmasına ben de şaşırdım. Yine de Justin, virüslerin farklı konakçılara nasıl bulaştığından, viral DNA dizilerine kadar her şeyi derinlemesine araştırdıkça, görüğümüzün gerçekten de türleşmenin ilk aşamaları olduğunu gösteren kanıtlar giderek daha güçlü hale geldi.

Meyer ise şöyle diyor:

Bu deneyler sayesinde, artık türleşmenin gerçekten meydana gelip gelmediğinden hiç kimse şüphe edemez. Daha da önemlisi, süreç hakkında önceden test edilemeyen birçok fikri test etmek için artık deneysel bir sistemimiz var.
Türleşmeyi gösteren ölçümlerin özeti
Türleşmeyi gösteren ölçümlerin özeti
Science

Meyer, Lenski ve meslektaşları, deneylerini gerçekleştirmek için bakteriyofaj lambda olarak da bilinen bir virüs kültürü ürettiler. Bu virüs, E. coli bakterilerini enfekte etmek için iki ayrı reseptörü kullanır. Reseptörler, virüslerin konaklarına kendilerini bağlamak için kullandıkları, hücre duvarının dışındaki moleküllerdir. Virüsler reseptörleri kullanarak hücreleri enfekte ederler.

Biyologlar, virüsün bulunduğu ortama, reseptörleri birbirinden farklı olan iki tip hücre eklediklerinde; virüs, her biri spesifik 1 adet reseptör tipine özelleşen iki yeni türe evrimleşti. Meyer, şöyle diyor:

Deneylere başladığımızda elimizdeki, bakteriler arasında ayrım yapmayacak kadar iştahlı olan bir virüs vardı ve bu virüsün nesli kısa sürede tükendi. Türleşme süreci sırasında, daha rafine bir palete [daha spesifik reseptör tercihlerine] sahip, daha evrimleşmiş torunları atanın yerini aldı

Yeni Virüsler Neden Atanın Yerini Aldı?

Meyer, bu soruyu şöyle cevaplıyor:

Cevap, o eski deyim kadar basit: "Her şeyin ehli, hiçbir şeyin ustası..." Uzmanlaşmış virüsler, tercih ettikleri reseptör yoluyla enfekte etmede çok daha iyiydi ve "her şeyin ehli" olan atalarının hücreleri enfekte etmesini ve çoğalmasını engelledi. En uygun olanın hayatta kalması, iki yeni özel virüsün ortaya çıkmasına yol açtı.

Meyer'in çalışması iki ayrı laboratuvarda, 6 yıl boyunca yürütüldü. İlk deneyler, kısmen Ulusal Bilim Vakfı'nın İş Başındaki Evrim Çalışmaları Merkezi olarak bilinen BEACON tarafından desteklenen Michigan eyaletinde gerçekleştirildi ve analizler, UC San Diego'da tamamlandı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Türleşme Yazı Dizisi

Bu yazı, Türleşme yazı dizisinin 28. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Taksonomi Nedir? Sınıflandırma Biliminin Temel Kurallarını Öğrenin!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 28
 • İnanılmaz 17
 • Tebrikler! 11
 • Muhteşem! 10
 • Umut Verici! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ J. R. Meyer, et al. (2016). Ecological Speciation Of Bacteriophage Lambda In Allopatry And Sympatry. Science, sf: 1301-1304. doi: 10.1126/science.aai8446. | Arşiv Bağlantısı
 • K. McDonald. Biologists Watch Speciation In A Laboratory Flask. (28 Kasım 2016). Alındığı Tarih: 27 Nisan 2021. Alındığı Yer: UCSD | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/05/2024 10:40:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10397

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Siyaset
Gazetecilik
Çeşitlilik
Kanat
Lipit
Ateş
Müzik
Ekoloji
Yanlış
Psikoloji
Kadın
Cinsellik Araştırmaları
Beslenme Davranışı
Bakteriler
Avrupa
Tohum
Küresel Isınma
Enzim
Mavi
Araştırmacılar
Korku
Astrofotoğrafçılık
Sıvı
Biyoçeşitlilik
Bağışıklık Sistemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. McDonald, et al. Laboratuvar Şişesinde Türleşme: Biyologlar, Yepyeni 2 Virüs Türünün Evrimini Gözlemeyi Başardılar!. (28 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 21 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10397
McDonald, K., Demiralp, İ. I., Bakırcı, Ç. M. (2021, April 28). Laboratuvar Şişesinde Türleşme: Biyologlar, Yepyeni 2 Virüs Türünün Evrimini Gözlemeyi Başardılar!. Evrim Ağacı. Retrieved May 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10397
K. McDonald, et al. “Laboratuvar Şişesinde Türleşme: Biyologlar, Yepyeni 2 Virüs Türünün Evrimini Gözlemeyi Başardılar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by İdil Itır Demiralp, Evrim Ağacı, 28 Apr. 2021, https://evrimagaci.org/s/10397.
McDonald, Kim. Demiralp, İdil Itır. Bakırcı, Çağrı Mert. “Laboratuvar Şişesinde Türleşme: Biyologlar, Yepyeni 2 Virüs Türünün Evrimini Gözlemeyi Başardılar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by İdil Itır Demiralp. Evrim Ağacı, April 28, 2021. https://evrimagaci.org/s/10397.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close