Küresel Isınmanın Geçici Olarak Ara Vermesinin Sebebi Anlaşıldı!

Küresel Isınmanın Geçici Olarak Ara Vermesinin Sebebi Anlaşıldı!
Yazar ETH Zurich Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
4,547 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Dünya'nın ortalama sıcaklığı 16 yıldan beri neredeyse hiç yükselmedi. ETH araştırmacıları bunun nedenini yeni keşfettiler. Çok yakında, küresel ısınmanın tekrardan yoluna devam edeceğini düşünüyorlar.

Küresel ısınma şuan mola vermekte: 1990'ların sonlarına doğru küresel ısınma büyük ölçüde yükselirken, ortalama dünya sıcaklığı 1998'den beri sadece çok az miktarda yükselmiştir. Sürpriz olarak, dikkate alınan bilimsel iklim örnekleri sera gazlarının yayılması nedeniyle sıcaklığın hatırı sayılır ölçüde yükseleceğini gösterdi.

İklim şüphecileri, açıkça çelişkili olan bu olayı iklim değişikliğini sorgulamak için kullandılar ya da en azından zararın potansiyel nedeninin sera gazları olduğuna karşı çıktılar. Aynı zamanda, bu iklim modellerine de itiraz ettiler. Bu arada iklim araştırmacılarının çoğu kısa dönem ısınma kesintisinin şimdiki bilimsel görüşlerin temelinde açıklanabileceğine ve uzun dönemde bu duraklamanın hiçbir anlamı olmadığına dikkat çekiyorlar.

Reklamı Kapat

Araştırmacılar 5 yıldan beridir ısınma kesintisinin olası nedenlerini araştırıyordu. İklim fiziği profesörü Reto Knutti meslektaşlarıyla birlikte bütün geçerli varsayımları ilk defa sistematik olarak inceledi. Nature Geoscience dergisinin son sayısında yayınlanan bir makalede, araştırmacılar iki önemli faktörün kesinti için aynı derecede sorumlu olduğu sonucuna vardı.

El Nino Dünyayı Isıttı

Doğal iklim değişikliklerinden en önemli nedenlerinden birisi, pasifikteki en önemli ve en bilinen El Nino ve La Nina doğa olaylarıdır. Knutti, 1998 yılında ısınmanın en büyük nedeninin şiddetli bir El Nino olayı olduğunu söylüyor. Tam tersi bir şekilde, El Nino'ya karşı bir doğa olayı olan La Nina, geçtiğimiz 5 yıl boyunca normalde olduğundan daha soğuktu.

İklim fizikçisi olan Knutti, iklim modellerinin bu dalgalanmaları açıklıyor olmasına rağmen, bu doğa olaylarının ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi. Bunu daha fazla netleştirmek için borsa analizi benzetmesini kullanıyor: 

Emeklilik fonları, hissedeki temel emeklilik fonlarına yatırıldığında, uzun dönemde karın oluşması beklenir.

Aynı zamanda yatırımlarının değer dalgalanmalarına maruz kalacağının farkındadırlar ve bu performans kısa dönemde olumsuz olabilir. Her nasılsa, ne iklim bilimcilerinin ne de finans uzmanlarının ne de onların oluşturduğu modeller kısa dönem ekonomik krizi ya da La Nina'nın ne zaman meydana geleceğini tam olarak tahmin edemezler.

Daha Uzun Güneş Döngüleri

Araştırmaya göre ısınma kesintisinin ikinci önemli nedeni 5 yılda güneş radyasyonunun tahmin edilenden daha zayıf olmasıydı. Bunun nedeni ise şu anda meydana gelen güneş ışığı yoğunluğundaki dalgalanmalarda tespit edilen tuhaflıktı. Oysa ki geçmişte güneş ışığı döngülerinin her biri 11 yıl sürmüştü ve bilinmeyen sebeplerden dolayı zayıf güneş ışınlarının son dönemi 13 yıldır sürüyor.Ayrıca, 2010’da İzlanda’nın Eyjafjallajökull bölgesinde olduğu gibi birçok volkanik patlama, Dünya yüzeyine ulaşan Güneş ışınlarını daha da zayıflatan, atmosferde sabit olmayan uçucu moleküllerin oranını arttırdı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bilim insanları iklim modellerinin gerçekçi hesaplamalarıyla sonuca yaklaştı. Bütün iklim simülasyonlarında, 1997’den 2012’ye kadar olan verilerle El Nino/La Nina* örneklerinin benzerliklerini araştırdılar. Bulunan 20’nin üzerinde örneğin birleştirilmesiyle, El Nino ve La Nina’nın etkilerinin gerçekçi tahminlerine ulaşabildiler. Ayrıca geriye dönük olarak Dünya atmosferindeki aerosol yoğunluğu ve güneş hareketleri için model hesaplamalarında gerçek ölçülebilir değerler kullandılar. Yapılan model hesaplamaları çok daha yakından ölçülen sıcaklık verilerini doğrular nitelikteydi.

Eksik Ölçülen Veriler

Knutti, 16 yıldan beri iklim modelleri ve ölçülen veriler arasındaki tutarsızlığın, sadece yapılan model tahminlerine bağlanamayacağını belirtti ve resmi olarak ölçülen verilerden elde edilen çıkarımların ayrıca ciddi olarak incelenmesi gerektiğini söyledi. Knutti’ye göre verilerin çok düşük olma ihtimali yüksek. Çünkü küresel ortalama sıcaklık meteoroloji istasyonlarından gelen değerlerle tespit ediliyor ve dünyanın her yerinde bu istasyonlardan yok. Orda hava istasyonu bulunmadığı için uydu verilerinden alınan bilgilere göre özellikle Kuzey Kutbu geçmiş yıllardan daha sıcak bir hale geldi. Ayrıca yukarı doğru sıcaklık dalgalanmalarını gösteren ölçümler bulunmaktaydı. Sonuç olarak belirtilen sıcaklık ortalamaları çok düşüktü.

Geçtiğimiz yıl, İngiliz ve Kanadalı araştırmacılar hava istasyonları olmadan uydu verilerinden elde edilen tahmini sıcaklıklarla beraber daha yüksek değerli alternatif sıcaklık eğrileri oluşturdu. Eğer bu model verileri ETH araştırmacılarının önerdiği gibi aşağı doğru, ölçüm ise İngiliz ve Kanadalı araştırmacıların önerdiği gibi yukarı doğru düzeltilirse modeller ve mevcut gözlemler birbiriyle daha çok uyumlu olacak. 

Tekrar Başlayan Isınma

Knutti ısınma kesintisine rağmen, sera gazlarının iklim hareketleri için mevcut hesaplardan ya da en son iklim modelinden de kuşkulanmak için hiçbir sebep olmadığına kanaat getirdi ve kısa dönem iklim dalgalanmalarının kolayca açıklanabilir olması gerektiğini, bunların iklimin sera gazlarının yayılmasının sonuçları gibi uzun dönemde önemli ölçüde ısınmalar olacağı gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledi. Knutti’ye göre bu küresel ısınma çok yakında güneş hareketi olarak tekrar başlayacak, atmosferdeki uçucu molekül yoğunlaşmaları ve El Nino gibi doğa olaylarının geçmiş yıllardaki değerlerine oranla artış gösterecek.

Reklamı Kapat

*El Nino ve La Nina, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/10/2021 23:16:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2663

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Doğa Gözlemleri
Allah
Yas
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Etik
Nükleer
Stres
Tür
Asteroid
Tedavi
Algı
Akciğer
Teyit
Uzay Görevleri
Toprak
Sars Virüsü
Kedi
Zeka
Eşcinsellik
Genler
Avcı
Diş
Cinsellik
Robot
Bilgi Felsefesi
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın