Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ksenodiyagnoz Nedir? Teşhis Etmesi Zor Hastalıkları Başka Hayvanlara Bulaştırarak Daha Kolay Teşhis Edebilir miyiz?

Ksenodiyagnoz Nedir? Teşhis Etmesi Zor Hastalıkları Başka Hayvanlara Bulaştırarak Daha Kolay Teşhis Edebilir miyiz? Wikimedia
2 dakika
1,728
Tüm Reklamları Kapat

Ksenodiyagnoz (İng: "Xenodiagnosis"), hastalık yapıcı (patojenik) bir paraziti, insanlar gibi konakçısı olan bir türde tespit etmek zor olduğunda, bu patojeni bir başka vektöre (örneğin bir diğer hayvan türüne veya dokusuna) bulaştırarak, bu vektör/doku üzerinden teşhiste bulunma işidir.

Veteriner ve tıbbi parazitolojide ksenodiyagnoz, genellikle konaktaki parazit yoğunluğunun (parazitemi) düşük olmasından dolayı mikroskobik tanıya gidilemediği durumlarda uygulanmaktadır. Bu yöntem ilk olarak Trypanosoma etkenlerine yönelik tanıda kullanılsa da, sonraki yıllarda Leishmania, Plasmodium, Borrelia, Rickettsia ve arbovirüs enfeksiyonlarında da kullanılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Chagas Hastalığı ve Ksenodiyagnoz

Chagas Hastalığı'nın etiyolojik ajanı olan Trypanosoma cruzi tanısında, serolojik ve moleküler tanı yöntemleri geliştirilene denk ksenodiyagnoz "altın standart" olarak kullanılmıştır.

Trypanosoma cruzi'nin yaşam döngüsü
Trypanosoma cruzi'nin yaşam döngüsü
Centers for Disease Control and Prevention

Zoonoz bir hastalık olan Chagas Hastalığı'na; Triatoma, Panstrongylus ve Rhodnius türleri vektörlük yapmaktadır. Vektör türlerinin habitatlarında bulunan 150'nin üzerinde memeli de Trypanosoma cruzi için rezervuar konaklık yapmaktadır. Vektör türler, enfekte konaktan kan emme esnasında trypamastigot formundaki etkenleri alır. Vektörün bağırsağında önce epimastigot sonra da trypamastigot forma dönüşür. Kan emme esnasında da etkenler dışkı yoluyla dışarı atılır, mukoza veya açık yara yoluyla da insanlar enfekte olur.

Tüm Reklamları Kapat

Vektör türlerden bazıları: (a) Triatoma infestans, (b) Panstrongylus megistus, (c) Rhodnius prolixus, (d) Dipetalogaster maxima. Hem nimf hem de erişkin aşamaları enfeksiyonu bulaştırabilir.
Vektör türlerden bazıları: (a) Triatoma infestans, (b) Panstrongylus megistus, (c) Rhodnius prolixus, (d) Dipetalogaster maxima. Hem nimf hem de erişkin aşamaları enfeksiyonu bulaştırabilir.
Xenodiagnosis

Ksenodiyagnoz Nasıl Uygulanır?

Trypanosoma cruzi'nin ksenodiyagnozunda; Triatoma, Panstrongylus veya Rhodnius türlerinin laboratuvarda yetiştirilen enfekte olmamış evreleri kullanılır. Larvalar, hastanın vücuduna silindirik bir kapta veya gazlı bezle kapatılmış şekilde yerleştirilerek beslenmesi sağlanır. Sonrasında toplanan larvaların gelişim aşamalarının laboratuvar ortamında tamamlanması sağlanır. Son olarak böcekler diseke edilerek bağırsak içeriği mikroskop altında incelenir.

Trypanosoma cruzi'nin gelişim aşamaları. (a) spheromastigot, (b) epimastigot, (c) metasiklik trypamastigot, (d) kanda trypamastigote
Trypanosoma cruzi'nin gelişim aşamaları. (a) spheromastigot, (b) epimastigot, (c) metasiklik trypamastigot, (d) kanda trypamastigote
Xenodiagnosis

Ksenodiyagnoz uygulamasının hastalık tanısındaki avantajlarının yanı sıra, vektör türlerin gelişim süreleri, mikroskop altındaki inceleme sırasında geçen süre ve zorluklar, hastanın vücunda kan emme sırasında veya sonrasında meydana gelen alerjik reaksiyonlar, özellikle Trypanosoma cruzi'nin endemik olduğu bölgelerde Blastocrithidia triatomae veya diğer Trypanosoma türlerinden kaynaklı hatalı pozitifler ve en önemlisi de tanıda moleküler ve serolojik yöntemlere göre düşük duyarlılık göstermesi gibi dezavantajları vardır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
16
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 16:33:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11335

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Eren, et al. Ksenodiyagnoz Nedir? Teşhis Etmesi Zor Hastalıkları Başka Hayvanlara Bulaştırarak Daha Kolay Teşhis Edebilir miyiz?. (15 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11335
Eren, G., Bakırcı, Ç. M. (2022, January 15). Ksenodiyagnoz Nedir? Teşhis Etmesi Zor Hastalıkları Başka Hayvanlara Bulaştırarak Daha Kolay Teşhis Edebilir miyiz?. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11335
G. Eren, et al. “Ksenodiyagnoz Nedir? Teşhis Etmesi Zor Hastalıkları Başka Hayvanlara Bulaştırarak Daha Kolay Teşhis Edebilir miyiz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 15 Jan. 2022, https://evrimagaci.org/s/11335.
Eren, Gökhan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ksenodiyagnoz Nedir? Teşhis Etmesi Zor Hastalıkları Başka Hayvanlara Bulaştırarak Daha Kolay Teşhis Edebilir miyiz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 15, 2022. https://evrimagaci.org/s/11335.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close