Evrim Ağacı

Koronavirüsten Kurtulanlarda Solunum Yetmezliği Problemlerinin Devam Edebileceği Düşünülüyor!

İyileşme Sonrası Akciğer Yetmezliğinin Devam Ettiğini Gösteren Daha Fazla Araştırma Gerekiyor!

Koronavirüsten Kurtulanlarda Solunum Yetmezliği Problemlerinin Devam Edebileceği Düşünülüyor!

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Alert isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Hong Kong'taki doktorlar, bir hasta yeni koronavirüs hastalığını (COVID-19) atlatsa dahi akciğerlerinin büyük ölçüde zayıflayabileceğini, örneğin hızlı bir şekilde yürürken nefes nefese kalabileceğini tespit etti.

Hong Kong Hastanesi yetkilileri, bu bulgulara COVID-19'dan tamamen kurtulan ve hastaneden taburcu edilen, ilk grubu oluşturan hastaların raporlarını inceledikten sonra ulaştı.

Gruptaki 12 kişinin 2 ila 3 tanesi, akciğer kapasitelerinde değişim olduğu gözlemlendi.

Infectious Disease Centre (Bulaşıcı Hastalık Merkezi) tıbbi direktörü Owen Tsang Tak-yin, 12 Mart 2020 günü düzenlenen ve ayrıntıları South China Morning Post gazetesinde yayınlanan bir basın toplatısında şöyle diyor:

Bu kişiler, biraz hızlı yürüseler dahi nefes almakta zorlanıyorlar. Bazı hastalar, akciğer fonksiyonlarında %20 ile %30 arasında bir düşüşe sahip.

Ancak Tsang, bu hastaların yüzme gibi kardiyovasküler egzersizler yaparak akciğer kapasitelerini zamanla artırabileceklerini ekliyor.

Gazete, Tsang'in basın toplantısında, hastalığın uzun vadeli etkilerini belirlemek için çok erken olmasına rağmen, raporları incelenen dokuz hastanın da akciğer taramasında birbirine benzer buzlu cama benzeyen desenler gördüğünü açıkladığını söylüyor. Doktor bu desenlerin organ hasarı olduğunu düşünüyor.

Mevcut koronavirüs hastalarının akciğer taramalarında, sıvının akciğerlerde biriktiği ve beyaz lekeler olarak göründüğü bir durum olan "buzlu cam (ING: ground glass)" görünüyor.

Aşağıdaki taramalar, farklı zamanlarda aynı hastadan alınmış. Kişinin akciğerindeki "buzlu cam"ın hastalık ilerledikçe daha da belirginleştiği görülüyor.

Science Alert

Araştırma Akciğer Yetmezliği Üzerine Değil!

Bu çalışmayı yapan araştırmacılar, 12 hasta içerisinden 2 veya 3 hastanın akciğer fonksiyonlarında %20-30 azalma görüldüğünü; ama doğrulamak için uzun dönemli veri ihtiyacı olduğunu söylüyorlar.

Bu konuda bir diğer kaynak, JAMA dergisinde yayınlanmış olan ve Çin’deki COVID-19 hastası olan 138 kişinin analizidir. Bu makalede ateş (%98.6), halsizlik (%96.6) ve kuru öksürük (%59.4) en önemli bulgulardı. Ama, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi bulgular da görülebiliyordu. Zatürre ile başvuran hastaların %26.1'i Yoğun Bakım Ünitesine (YBÜ) alındı.

İlk bulgular, nefes darlığına geçen sürenin 5 gün, hastaneye başvurmaya kadar geçen sürenin 7 gün, Akciğer Solunum Yetmezliği bulgularına kadar geçen süre 8 gün, YBÜ yatışa kadar geçen süre 10 gün olduğunu gösterdi. Hastaların çoğunun hastaneye yatış sırasında çekilen Akciğer Bilgisayarlı Tomografilerinde; çift taraflı buzlu cam alanları ve yama şeklinde tutulum vardı.

Akciğer bulguları kötüleşerek YBÜ alınan hastalar daha ileri yaşlarda (66 ve 51), daha çok eşlik eden hastalıkları olan (%72), nefes darlığı (%63.9) ve iştahsızlık (%66.7) şikayetleri daha çok olan hastalardı. Zatürre ile yatan hastalarda ölüm oranı %4.3 , iyileşmeye kadar geçen süre 10 gündü. Bu çalışmada hastaların akciğer bulguları, bu yazıda sözünü ettiğimiz 12 hastalık çalışmadaki bulgular ile uyumlu idi.

Bu nedenlerle, COVID19 zatürresi, akciğerde “pulmoner fibrozis” olarak tanımlanan kalıcı değişiklilere yol açıyor mu sorusu öne çıktı. Ama bu sorunun cevabı henüz araştırılmadı; çünkü bunu yapabilmek için en az 3 ay kontrol akciğer bilgisayarlı taraması ve solunum fonksiyonları testleri gereklidir.

Ocak başında yatırılan ve iyileşen ilk olgunun, seri akciğer tomografileri hastanın akciğer bulgularının tümüyle iyileştiğini göstermişti.

Sonuç olarak virüs, üst solunum yolları ile beraber sıklıkla akciğerleri tutmaktadır. Hastaların akciğerdeki radyolojik bulguları ciddi bir hasara işaret etmektedir. Ama uzun vadeli, üçüncü ay bilgisayarlı tomografi taramaları yapılmadan akciğerde bir hasar kaldığını söylememiz mümkün değildir. Çin’den yayınlanan olgulardaki sonuçlar, akciğerlerin iyileştiğini gösteriyor diyebiliriz.

Gidişat Ne Yöne?

Evrim Ağacı COVID-19 Raporundan da görebileceğiniz resmi verilere göre, 15 Mart 2020 sabahı itibariyle, doğrulanan 128.392 vakadan 69.607'si koronavirüsten kurtuldu. 4.700'den fazlasıysa hayatını kaybetti.

Bu salgın, İtalya örneğinin de gösterdiği gibi, yaşlıları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri diğer herkesten daha çok etkiliyor. Yine de, Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 9 Mart 2020'de "Hastalığa yakalanan çoğu insan iyileşecek." açıklamasında bulunmuştu. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en sık görülen semptomlar ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı. Ancak hastaların %80'i bu salgını hafif bir şekilde atlatacak.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 14
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 6
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:42:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8369

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Hasta
Tedavi
Deri
Aslan
Büyük Patlama
Hastalık
Carl Sagan
Mers
Sürüngen
Kromozom
Balık Çeşitliliği
Mantar
Video
Maskeler
İspat Yükü
Biyokimya
Evrimleşme
Bağışıklık Sistemi
Bakteri
Jinekoloji
Ses
Organ
Çiftleşme
Evrimsel Psikoloji
Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük talebi bulaşıcıdır.”
Robin Morgan
Geri Bildirim Gönder