Koronavirüsten Kurtulanlarda Solunum Yetmezliği Problemlerinin Devam Edebileceği Düşünülüyor!

İyileşme Sonrası Akciğer Yetmezliğinin Devam Ettiğini Gösteren Daha Fazla Araştırma Gerekiyor!

Koronavirüsten Kurtulanlarda Solunum Yetmezliği Problemlerinin Devam Edebileceği Düşünülüyor!
Yazar Bill Bostock Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı Prof. Dr. EsinDavutoğlu Şenol Akademik Danışman Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol
3 dakika
8,300 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al

Hong Kong'taki doktorlar, bir hasta yeni koronavirüs hastalığını (COVID-19) atlatsa dahi akciğerlerinin büyük ölçüde zayıflayabileceğini, örneğin hızlı bir şekilde yürürken nefes nefese kalabileceğini tespit etti.

Hong Kong Hastanesi yetkilileri, bu bulgulara COVID-19'dan tamamen kurtulan ve hastaneden taburcu edilen, ilk grubu oluşturan hastaların raporlarını inceledikten sonra ulaştı.

Gruptaki 12 kişinin 2 ila 3 tanesi, akciğer kapasitelerinde değişim olduğu gözlemlendi.

Reklamı Kapat

Infectious Disease Centre (Bulaşıcı Hastalık Merkezi) tıbbi direktörü Owen Tsang Tak-yin, 12 Mart 2020 günü düzenlenen ve ayrıntıları South China Morning Post gazetesinde yayınlanan bir basın toplatısında şöyle diyor:

Bu kişiler, biraz hızlı yürüseler dahi nefes almakta zorlanıyorlar. Bazı hastalar, akciğer fonksiyonlarında %20 ile %30 arasında bir düşüşe sahip.

Ancak Tsang, bu hastaların yüzme gibi kardiyovasküler egzersizler yaparak akciğer kapasitelerini zamanla artırabileceklerini ekliyor.

Gazete, Tsang'in basın toplantısında, hastalığın uzun vadeli etkilerini belirlemek için çok erken olmasına rağmen, raporları incelenen dokuz hastanın da akciğer taramasında birbirine benzer buzlu cama benzeyen desenler gördüğünü açıkladığını söylüyor. Doktor bu desenlerin organ hasarı olduğunu düşünüyor.

Mevcut koronavirüs hastalarının akciğer taramalarında, sıvının akciğerlerde biriktiği ve beyaz lekeler olarak göründüğü bir durum olan "buzlu cam (ING: ground glass)" görünüyor.

Aşağıdaki taramalar, farklı zamanlarda aynı hastadan alınmış. Kişinin akciğerindeki "buzlu cam"ın hastalık ilerledikçe daha da belirginleştiği görülüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Science Alert

Araştırma Akciğer Yetmezliği Üzerine Değil!

Bu çalışmayı yapan araştırmacılar, 12 hasta içerisinden 2 veya 3 hastanın akciğer fonksiyonlarında %20-30 azalma görüldüğünü; ama doğrulamak için uzun dönemli veri ihtiyacı olduğunu söylüyorlar.

Bu konuda bir diğer kaynak, JAMA dergisinde yayınlanmış olan ve Çin’deki COVID-19 hastası olan 138 kişinin analizidir. Bu makalede ateş (%98.6), halsizlik (%96.6) ve kuru öksürük (%59.4) en önemli bulgulardı. Ama, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi bulgular da görülebiliyordu. Zatürre ile başvuran hastaların %26.1'i Yoğun Bakım Ünitesine (YBÜ) alındı.

İlk bulgular, nefes darlığına geçen sürenin 5 gün, hastaneye başvurmaya kadar geçen sürenin 7 gün, Akciğer Solunum Yetmezliği bulgularına kadar geçen süre 8 gün, YBÜ yatışa kadar geçen süre 10 gün olduğunu gösterdi. Hastaların çoğunun hastaneye yatış sırasında çekilen Akciğer Bilgisayarlı Tomografilerinde; çift taraflı buzlu cam alanları ve yama şeklinde tutulum vardı.

Akciğer bulguları kötüleşerek YBÜ alınan hastalar daha ileri yaşlarda (66 ve 51), daha çok eşlik eden hastalıkları olan (%72), nefes darlığı (%63.9) ve iştahsızlık (%66.7) şikayetleri daha çok olan hastalardı. Zatürre ile yatan hastalarda ölüm oranı %4.3 , iyileşmeye kadar geçen süre 10 gündü. Bu çalışmada hastaların akciğer bulguları, bu yazıda sözünü ettiğimiz 12 hastalık çalışmadaki bulgular ile uyumlu idi.

Reklamı Kapat

Bu nedenlerle, COVID19 zatürresi, akciğerde “pulmoner fibrozis” olarak tanımlanan kalıcı değişiklilere yol açıyor mu sorusu öne çıktı. Ama bu sorunun cevabı henüz araştırılmadı; çünkü bunu yapabilmek için en az 3 ay kontrol akciğer bilgisayarlı taraması ve solunum fonksiyonları testleri gereklidir.

Ocak başında yatırılan ve iyileşen ilk olgunun, seri akciğer tomografileri hastanın akciğer bulgularının tümüyle iyileştiğini göstermişti.

Sonuç olarak virüs, üst solunum yolları ile beraber sıklıkla akciğerleri tutmaktadır. Hastaların akciğerdeki radyolojik bulguları ciddi bir hasara işaret etmektedir. Ama uzun vadeli, üçüncü ay bilgisayarlı tomografi taramaları yapılmadan akciğerde bir hasar kaldığını söylememiz mümkün değildir. Çin’den yayınlanan olgulardaki sonuçlar, akciğerlerin iyileştiğini gösteriyor diyebiliriz.

Gidişat Ne Yöne?

Evrim Ağacı COVID-19 Raporundan da görebileceğiniz resmi verilere göre, 15 Mart 2020 sabahı itibariyle, doğrulanan 128.392 vakadan 69.607'si koronavirüsten kurtuldu. 4.700'den fazlasıysa hayatını kaybetti.

Reklamı Kapat

Bu salgın, İtalya örneğinin de gösterdiği gibi, yaşlıları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri diğer herkesten daha çok etkiliyor. Yine de, Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, 9 Mart 2020'de "Hastalığa yakalanan çoğu insan iyileşecek." açıklamasında bulunmuştu. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre en sık görülen semptomlar ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı. Ancak hastaların %80'i bu salgını hafif bir şekilde atlatacak.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Korkutucu! 6
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2021 03:58:38 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8369

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Sinek
Elektron
Habercilik
Madde
Karadelik
Tıp
Fosil
Yeşil
Beslenme Bilimi
Bilim İnsanı
Beslenme
Popülasyon
Vücut
Mitler
Mikrop
Amerika Birleşik Devletleri
Hipotez
Uydu
Nörobiyoloji
Anne
Bilimsel
Enerji
Genetik Müdahale
Covid-19
Atom
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et