Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışıyor?

Sesin Üç Boyutu, Köpek Havlamalarının Ne Anlama Geldiğini Anlamamızı Sağlıyor!

Köpekler Havlarken Ne Söylemeye Çalışıyor? Pixabay
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Psychology Today isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İnsanlar için dil kullanımı oldukça keyfidir. İnsanların hepsinin kullandığı, ortak anlamlar taşıyan kelime kümeleri yoktur. Farklı dillerdeki birçok farklı ses aynı anlama gelebilir. Perro, chien, hund, dog ve köpek kelimeleri ile ilişkili seslerin hepsi aynı anlama gelir ama kelimeleri oluşturan ses düzenleri arasında neredeyse hiçbir ortaklık yoktur.

Bununla birlikte, hayvanların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı seslerde çok fazla tek düzelik vardır. Bu sesler farklı türler için farklıdır ancak herhangi bir hayvan türü içinde (kuşlar arasında belirli bölgesel "lehçeler" hariç) oldukça ortak görünür ve hayvanlar tarafından kullanılan evrensel bir ses kodu ve dil var gibidir.

Sesin Üç Boyutu İle Havlamaları Anlamak

Ses Perdeleri İle Anlamak

Hırlama gibi düşük perdeli sesler genellikle tehditleri, öfkeyi ve saldırganlık olasılığını gösterir. Bu, "Benden uzak dur!" anlamına gelir. Yüksek perdeli sesler ise tam tersidir; köpek yaklaşılmasına izin verir veya yaklaşmanın güvenli olduğunu anlatmaya çalışır. Soru, köpeklerin ses yasasını nasıl kullandıkları ve anladıklarıdır. Cevap ise büyük şeylerin düşük perdeli ses çıkardığına dair basit bir gözlemle başlar.

Köpek hırlaması genellikle tehditleri, öfkeyi ve saldırganlık olasılığını gösterir
Köpek hırlaması genellikle tehditleri, öfkeyi ve saldırganlık olasılığını gösterir
QK Dogs

Örneğin, biri büyük diğeri küçük iki boş su bardağı alın ve her birine bir kaşıkla hafifçe vurun. Büyük olandan daha düşük perdeli bir ses çıkar. Açıkçası, bir köpek, ses sinyallerinin perdesini değiştirerek kendi boyutunu değiştiremez. Öyleyse, bu sinyallerin alıcısı, fiziksel gerçekliği temsil etmediği halde neden bu ses perdesi varyasyonlarına cevap veriyor? İşte tam burada evrim ve iletişim gelişimi, sihirli çubuklarını sallar.

Etrafınızdaki hayvanlara sinyal gönderen bir hayvan olduğunuzu varsayalım. Diğer hayvanların sinyallerinizin perdesine dikkat ettiğini bildiğiniz için şimdi bunu kasıtlı olarak bir iletişim aracı olarak kullanabilirsiniz. Başka bir hayvanı uzaklaştırmak veya bölgenize yaklaşmasını istemiyorsanız, hırlamak gibi daha düşük perdeli bir sinyal gönderebilirsiniz. Bu sizin daha büyük ve tehlikeli olduğunuzu gösterir.

Tersine, küçük olduğunuzu önermek için yüksek perdeli bir sinyal kullanabilirsiniz; bu nedenle size yaklaşmak oldukça güvenlidir. Benzer şekilde, büyük olsanız bile başka bir hayvana yaklaştığınızda herhangi bir tehdit veya zarar istemediğinizi belirtmek isterseniz, iniltili sesler çıkararak küçük zararsız bir yaratık gibi davranmayı planladığınızı gösterebilirsiniz.

Ses Süreleri İle Anlamak

Genel olarak konuşursak, ses ne kadar uzun olursa köpeğin sinyalinin doğası ve sonraki davranışları hakkında bilinçli bir karar vermesi o kadar olasıdır. Bu nedenle, her şekilde bölgesini savunmak ve geri adım atmamak niyetinde olan baskın bir köpeğin tehdit edici havlaması, hem düşük perdeli hem de uzun ve sürekli olacaktır. Hırlamaların daha kısa çıkışlarla ve kısa bir süre devam etmesi, mevcut bir korku unsuru olduğunu gösterir ve köpek bir saldırıyla başarılı bir şekilde başa çıkıp çıkamayacağından endişe duyar.

Seslerin Sıklığı İle Anlamak

Sık sık ve hızlı bir şekilde tekrarlanan sesler, heyecan ve aciliyet derecesini gösterir. Aralıklı olan veya tekrarlanmayan sesler genellikle daha düşük bir heyecan seviyesini gösterir. Pencerede beliren ve bir iki defa havlayan bir köpek sadece bir şeye hafif ilgi gösteriyordur. Birden fazla çıkışlarla havlayan ve bunu birkaç kez tekrarlayan bir köpek durumun önemli olduğunu ve hatta potansiyel bir kriz olduğunu hissettiğini gösterir.

Havlamak alarm sesi gibidir. Köpek havlamasına daha düşük perdeli sesler karıştırmadıkça hiçbir saldırganlık tehdidi yoktur.

Uluyan bir köpeğin amacı diğer köpekleri tehlikelere karşı uyarmak olabilir.
Uluyan bir köpeğin amacı diğer köpekleri tehlikelere karşı uyarmak olabilir.
Dog Health

En Yaygın Havlama Biçimleri ve Anlamları

En yaygın havlamalara bir bakalım;

 • Aralarında duraklama bulunan iki ila dört havlama en yaygın havlamadır ve "Sürüyü çağırın, halledilmesi gereken bir şeyler var." anlamına gelir.
 • Oldukça uzun süren, yavaş ve düşük ses perdeli bir havlama, köpeğin yakında bir problem algıladığını gösterir. Yani, "Saldırgan (veya tehlike) çok yakın. Onun arkadaş canlısı olduğunu düşünmüyorum. Kendinizi savunmaya hazırlıklı olun." anlamına gelir.
 • Yüksek veya orta perdede, bir veya iki keskin kısa havlama en tipik havlamadır ve genellikle köpek ziyaretçiyi dost olarak gördüğünde böyle havlar. Birçok insan kapıdan girerken bu şekilde karşılanır. Gerçekten, "Merhaba!" demektir ve genellikle köpeğin tipik karşılama ritüeli ile devam eder.
 • Her biri arasında kasıtlı duraklamalara sahip uzun havlamalar, yalnız bir köpeğin arkadaşlık isteyen işaretidir.
Oyun oynamak isteyen bir köpek.
Oyun oynamak isteyen bir köpek.
Pexels
 • "Hırr-haff" gibi bir ses çıkaran kesikli havlamalar, genellikle ön bacakların yere düz tutulmasıyla eşlik eder ve basitçe "Hadi oynayalım!" demektir.
 • Acı dolu olmayan ulumalar "Ben buradayım." demektir ve uzun mesafeli sosyalleşme çağrıları anlamına gelir.
 • Orta perdeli, aralarında kısa duraklamalar olan, 2-4 adet hızlı havlama "Tetikteyim; ama ilgimi de çekiyor." demektir.
 • Yine orta perdeli ama daha sık olan havlamalar, ilgi düzeyinin daha da yüksek olduğunu; köpeğin endişesinin geçtiğini ama ortada beklemediği bir durum olduğunu bildirir.
 • Genellikle 3'lü diziler halinde ve her biri bir öncekinden biraz daha yavaş ve sessiz olan havlamalar, ortada bir tehdit unsuru olduğunu bildirmekte kullanılır.
 • Yumuşak, düşük perdeli havlama, köpeğin rahatsız olduğunu ve uzak durmanız gerektiğini bildirir.
 • Orta perdenin daha üst kısımlarındaki havlamalar, köpeğin kararsız olduğunu ama eğer sıkıştırılırsa öfkeye başvuracağını bildirir.
 • Uzun ve duraklamalı bir dizi havlama, köpeğin yalnız olduğunu ve sürüsünü çağırdığını/aradığını belirtir.
 • "İç çeke çeke ağlama"ya benzeye, "hıp-hıp-hıp-auuu" şeklindeki ulumalar, yalnızlığı gösterir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 26
 • Muhteşem! 10
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 2
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Korkutucu! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Psychology Today | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2020 20:07:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8318

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Avrupa
Halk Sağlığı
Ses
Türlerin Kökeni
Balık
Homeostasis
Evrimsel
Evrimsel Süreç
Video
Yörünge
Araştırma
Goril
Safsata
Tüyler
Aşı
Mistisizm
Ribozim
Köpekgil
Richard Dawkins
Ana Bulaşma Mekanizması
Malzeme
Abiyogenez
Koronavirüs
Üreme
Besin Değeri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder